Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wzywa do wykorzystania większej ilości metanu nuklearnego i ograniczenia jego „niszczycielstwa”.

Wzywa do wykorzystania większej ilości metanu nuklearnego i ograniczenia jego „niszczycielstwa”.

Ponieważ zamglone niebo w Dubaju uwydatnia wyzwania stojące przed światem, oczekuje się, że podczas COP28 zostaną podjęte inne zobowiązania, w tym zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej.

Wykorzystanie energii jądrowej jako czystszej alternatywy dla paliw kopalnych budzi duże kontrowersje, ponieważ grupy ekologiczne obawiają się bezpieczeństwa i usuwania odpadów nuklearnych.

Jednak ponad 20 krajów, od Stanów Zjednoczonych po Ghanę, Japonię i kilka krajów europejskich, stwierdziło w oświadczeniu, że odgrywają „główną rolę” w dążeniu do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do połowy stulecia.

Wezwali do potrojenia potencjału energii jądrowej do 2050 r. w porównaniu z poziomem z 2020 r.

„Nie będziemy nikomu udowadniać, że będzie to całkowicie zastępstwo dla każdego innego źródła energii” – powiedział amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry podczas COP28.

Dodał: „Ale dzięki nauce i faktom wiemy, że… nie da się osiągnąć zera netto w 2050 r. bez broni nuklearnej”.

Inne kraje-sygnatariusze to Wielka Brytania, Francja, Korea Południowa, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ale mocarstwa nuklearne, Rosja i Chiny, nie podpisały.

Grupa ekologiczna 350.org stwierdziła, że ​​katastrofa nuklearna w Fukushimie w Japonii w 2011 r. uwypukliła niebezpieczeństwa związane z energią atomową.

„Chociaż doceniamy fakt, że administracja Bidena chce inwestować w alternatywy dla paliw kopalnych, nie mamy czasu do stracenia na niebezpieczne rozrywki, takie jak energia jądrowa” – powiedział dyrektor tej administracji na Amerykę Północną Jeff Ordor.

Eksperci zwracają uwagę, że zanim elektrownie jądrowe zostaną oddane do użytku, miną dziesięciolecia.

„Uruchomienie energii jądrowej zajmuje znacznie więcej czasu niż energii odnawialnej” – dodał 350.org.

– Ekspansja wykorzystania paliw kopalnych „przerażająca” –

Oświadczenie to nadeszło, gdy ponad 50 światowych przywódców wystąpiło drugi dzień z rzędu na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP28), pomimo nieobecności prezydenta USA Joe Bidena i chińskiego przywódcy Xi Jinpinga na rozmowach.

READ  Mężczyzna z Covid-19 udającym żonę do podróży z Dżakarty

Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosiła przekazanie 3 miliardów dolarów na rzecz globalnego funduszu, który ma pomóc krajom rozwijającym się w transformacji energetycznej i skutkach zmian klimatycznych – jest to jej pierwsze zobowiązanie od 2014 roku.

„Dziś pokazujemy poprzez działanie, jak świat może i musi stawić czoła temu kryzysowi” – ​​powiedział Harris.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że transformacja energetyczna „musi nastąpić teraz” i dodał: „Wszyscy musimy wykazać się taką samą determinacją, aby wycofywać się z paliw kopalnych, zaczynając od węgla”.

Tymczasem Kolumbia stała się jednym z największych producentów paliw kopalnych, dołączając do grupy krajów wyspiarskich wrażliwych na zmianę klimatu, wzywających do zaprzestania nowego rozwoju wydobycia węgla, ropy i gazu powodujących ogrzewanie planety.

Kolumbia stwierdziła, że ​​decyzja o przystąpieniu do inicjatywy Traktatu o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych była ważnym krokiem w jej planach klimatycznych.

Kolumbijska minister środowiska Susana Mohamed stwierdziła, że ​​„przerażające” jest to, że rządy w dalszym ciągu planują zwiększanie wykorzystania paliw kopalnych.

W miarę jak kraje angażują się w sporne negocjacje w sprawie wycofywania paliw kopalnych, panuje powszechne poparcie dla potrojenia energii odnawialnej do 2030 r., co będzie miało ogromne znaczenie w sobotę.

Stany Zjednoczone i Chiny, dwaj najwięksi na świecie emitenci gazów cieplarnianych, mają później odbyć szczyt ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sprawie emisji metanu, drugiego po paliwach kopalnych czynnika powodującego globalne ocieplenie.

Premier Barbadosu Mia Mottley powiedziała: „Nauka powinna być prosta: aby zredukować ciepło, wystarczy po prostu zredukować ilość metanu”.

Waszyngton zapowiedział zaostrzenie ograniczeń emisji metanu wynikających z przemysłu naftowo-gazowego.

Nowe standardy zapoczątkowałyby eliminację rutynowego spalania gazu ziemnego z odwiertów naftowych i wymagałyby kompleksowego monitorowania wycieków metanu ze odwiertów i tłoczni.

Emisje metanu pochodzą również z sektora rolnictwa, gdzie krowy i owce uwalniają gaz podczas trawienia i wraz z odchodami.

READ  Wzywa do poprawy poziomu życia rodzin

Kerry stwierdziła, że ​​metan „jest najbardziej niszczycielskim gazem”.

The-the/fg