Zabawa czy cierpienie?

0 160

Kilka dni temu na Przecławskim fanpage w portalu Facebook została opublikowana informacja o przyjeździe Cyrku do naszego miasta, która wywołała duże oburzenie wśród mieszkańców.

Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie bliżej i porozmawialiśmy z Mieszkańcami Przecławia którzy są dość sceptycznie nastawieni na więzienie jakie jest domem dla zwierząt.

Czy faktycznie te zwierzęta aż tak bardzo cierpią? W internecie jest dużo filmów pokazujących jak tresowane są zwierzęta które występują w cyrku. (Ze względu na dość drastyczne sceny nie opublikujemy nagrania) Sami byliśmy w cyrku który przyjechał do Przecławia i powiemy szczerze że nie było widać rozpaczy zwierząt a jedynie ich przyjemną zabawę i duże przywiązanie emocjonalne do treserów. Ale przejdźmy do sprawy którą chcemy nagłośnić…

To co my widzimy jako ich świetną zabawę jest tak naprawdę ciężką pracą która odbija się na ich zdrowiu fizycznym jak i psychicznym.

Z informacji jakie uzyskaliśmy od jednego tresera który na co dzień zajmuje się tresurą kotów, część z nich 99% swojego życia spędza w klatkach. Zwierzęta są dość często przewożone z Miasta do Miasta co wywołuje u nich silny stres emocjonalny.

Warto zaznaczyć że sezon cyrkowy trwa aż 9 miesięcy bo w okresie zimowym nie wykonuje się spektakli.

Sztuka cyrkowa przecież może być odgrywana bez zwierząt przy udziale wspaniałych żonglerów którzy na co dzień trenują żeby pokazać swoje umiejętności.

Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu nasz dziennikarz rozmawiał z kilkoma mieszkańcami Przecławia w sprawie tresury zwierząt w cyrkach i nie chodzi tutaj tylko o cyrk który odbył się w naszym mieście ale o wszystkie jakie krążą po naszym kraju.

 

-Uważam że sprawa przetrzymywania zwierząt w klatkach powinna być jak najszybciej skierowana do obrońców zwierząt

Adam z Błonia Czytelnik

 

 

 

 

– Gdyby ludzie znali prawdę nie wspierali by tego typu akcji

Anna z Podola Czytelniczka

 

 

 

 

-Myślę że takich akcji powinno być więcej ludzie potrzebują rozrywki

Magdalena z Łączek Brzeskich Czytelniczka

 

 

 

 

– Nie wiem jak odbywa się tresura tych zwierząt ale na pewno nie dzieje się im krzywda.

Grzegorz Mieszkaniec Przecławia Czytelniczk

 

 

 

 

Jak sami widzimy głosy mieszkańców są podzielone, jedni uważają że zwierzęta cierpią i powinny żyć na wolności a jeszcze inni że zwierzaki są szczęśliwe.

Możecie być pewni że zwierzaki z cyrku który odbył się w Przecławiu były w pełni napojone oraz najedzone.

Już w 20 miastach na terenie naszego kraju nie wynajmuje się powierzchni na spektakle cyrkowe które wykorzystują w swoim repertuarze zwierzęta. Zakazy obowiązują również w:

Austria, Belgia, Wielka Brytania, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Holandia, Izrael, Panama, Peru, Paragwaj, Singapur, Ekwador, Kostaryka kraje, w których obowiązuje zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. W Grecji, Boliwii, Bośni i Hercegowina, Chinach, Brazylii oraz na Malcie i Cyprze zakaz obejmuje wszystkie, nie tylko dzikie, zwierzęta. W Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Nowej Zelandii Meksyku, Czechach, Finlandii, Taiwanie i w Indiach wprowadzono częściowe ograniczenia. Różne miasta i regiony na świecie wprowadziły lokalny zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrku, pomimo iż prawo krajowe na nie zezwala np. w Hiszpanii w 137 miastach oraz całym regionie Katalonii.

Uchwała Komitetu Psychologii PAN z dnia 27 marca 2015 w sprawie poparcia działań podejmowanych w celu ograniczenia wykorzystywania zwierząt w działalności rozrywkowej prowadzonej w cyrkach.

UCHWAŁA

Komitet Psychologii PAN wyraża poparcie dla działań podejmowanych w celu ograniczenia
oraz eliminowania wykorzystywania zwierząt w działalności cyrków. Działalność ta niesie ze sobą
szereg zagrożeń dla dobrostanu wykorzystywanych zwierząt oraz kształtowania właściwych postaw
wobec zwierząt. Komitet Psychologii PAN wyraża poparcie dla działań podejmowanych
przez organizacje pozarządowe, mających na celu wdrożenie społecznej kontroli nad procesem
wykorzystywania zwierząt w działalności cyrków, ograniczenie liczby wykorzystywanych zwierząt
oraz wprowadzenie mechanizmów wymuszających należytą dbałość o dobrostan tych zwierząt.

Uzasadnienie z podjętej uchwały można przeczytać klikając w ten link: http://www.lodz.viva.org.pl/uchwala-komitetu-psychologii-pan-z-dnia-27-marca-2015-w-sprawie-poparcia-dzialan-podejmowanych-w-celu-ograniczenia-wykorzystywania-zwierzat-w-dzialalnosci-rozrywkowej-prowadzonej-w-cyrkach/

Skoro w innych Miastach udało się wprowadzić zakazy dlaczego u nas się nie da? Przecież to wszystko zależy od nas…

Chcesz żeby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Pisz email: redakcja@przeclaw-news.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.