Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zaburzenia psychiczne mogą rozprzestrzeniać się w sieciach społecznościowych młodych ludzi

Wykorzystując dane rejestracyjne na poziomie populacji, naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach, Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej, Uniwersytetu w Jyväskylä i Uniwersytetu w Manchesterze sprawdzili, czy zaburzenia psychiczne mogą być przenoszone za pośrednictwem sieci społecznościowych tworzonych przez klasy szkolne.

Badanie jest największym i najbardziej kompleksowym jak dotąd badaniem dotyczącym rozprzestrzeniania się zaburzeń psychicznych w sieciach społecznościowych, w którym wzięło udział ponad 700 000 uczniów dziewiątych klas z 860 fińskich szkół. Młodzież obserwowano od końca dziewiątej klasy przez średnio 11 lat.

Naukowcy wykazali, że liczba kolegów z klasy, u których zdiagnozowano zaburzenie psychiczne, wiązała się ze zwiększonym ryzykiem otrzymania diagnozy zaburzenia psychicznego w późniejszym życiu.

„Zaobserwowane powiązanie było najsilniejsze w pierwszym roku obserwacji w badaniu. Nie udało się tego wyjaśnić szeregiem czynników związanych z rodzicami, szkołą i dzielnicą mieszkaniową. Związek ten był najbardziej wyraźny w przypadku nastroju, lęku i niepokoju. ” Zaburzenia odżywiania” – mówi profesor nadzwyczajny Christiana Hakulainena Z Uniwersytetu w Helsinkach.

Wyszukiwanie umożliwiają kompleksowe fińskie rejestry

Według Hakkolainena wcześniejsze badania dały podobne wyniki: na przykład amerykańscy badacze zaobserwowali przesłanki wskazujące, że objawy depresyjne mogą być przenoszone z jednej osoby na drugą za pośrednictwem sieci społecznościowych.

Jednak w poprzednich badaniach sieci społecznościowe były zwykle wybierane niezależnie przez uczestników badania, co mogło wprowadzić błąd w danych. Hakolainen zwraca uwagę, że sale szkolne to sieci społecznościowe dobrze nadające się do badań, ponieważ ludzie zazwyczaj nie mogą wybierać swoich kolegów z klasy.

„Identyfikowanie sieci społecznościowych i śledzenie nastolatków było możliwe dzięki obszernym fińskim rejestrom. Wyniki znacznie pogłębiają naszą wiedzę na temat rozwoju problemów zdrowia psychicznego i wpływu na inne osoby w naszych sieciach społecznościowych” – mówi.

Hakolainen zwraca jednak uwagę, że zaobserwowana w badaniu zależność niekoniecznie ma charakter przyczynowy. Ponadto w badaniu nie zbadano, w jaki sposób zaburzenia psychiczne przenoszą się między jednostkami.

READ  Uczenie maszynowe pomaga ujawnić wewnętrzne struktury komórek w nowych szczegółach

„Możliwe może być na przykład obniżenie progu konieczności ubiegania się o pomoc w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym, gdy w Twojej sieci społecznościowej jest jedna lub więcej osób, które już szukały pomocy w związku ze swoimi problemami. W rzeczywistości jest to taki rodzaj normalizacji można rozważyć diagnozę. Leczenie jest przydatne w przypadku zaburzeń psychicznych.

Więcej środków zapobiegawczych?

Zaburzenia psychiczne stanowią główne globalne wyzwanie, negatywnie wpływające na jednostki, społeczeństwo i gospodarkę. Zdaniem Hakolainena w ostatnich latach wśród młodych ludzi nasiliły się zwłaszcza objawy lęku i nastroju.

Poprzednie badania wykazały, że W około połowie przypadków zaburzenia psychiczne rozpoczynają się w wieku dorosłym, gdy ludzie nie ukończyli 18 lat. W rzeczywistości Hakolainen podkreśla znaczenie środków zapobiegawczych i wczesnej interwencji.

„Podejmując działania zapobiegawcze, warto pamiętać, że zaburzenia psychiczne mogą przenosić się z nastolatka na nastolatka” – mówi Hakolainen.

W badaniu wzięło udział łącznie 713 809 obywateli Finlandii urodzonych w latach 1985–1997. Młodzież badano od zakończenia szkoły podstawowej do momentu, gdy po raz pierwszy zdiagnozowano u niej zaburzenie psychiczne, wywieziono ją z kraju lub zmarło się. Działania następcze zakończono najpóźniej pod koniec 2019 r., co dało medianę okresu obserwacji wynoszącą 11,4 lat.

Badanie otrzymało finansowanie od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) i Fińskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Artykuł oryginalny: Alho J., Gutvilig M., Niemi R., Komulainen K., Böckerman P., Webb RT, Elovainio M., Hakulinen C. Transmisja zaburzeń psychicznych w sieciach rówieśniczych młodzieży: ogólnokrajowe fińskie badanie rejestracyjne. JAMA Psychiatria, 2024. DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2024.1126