Port Lotniczy Centralny Port Kommunikasijny (CPK), nowy port lotniczy, który ma powstać w Polsce i jeden z kluczowych dokumentów wymaganych do jego budowy, Plan Generalny (Master Plan Area), został zatwierdzony. Przez Ministra Infrastruktury. Dokument określa plan rozwoju nowego lotniska do końca 2060 roku.
Zatwierdzony plan publiczny jest warunkiem koniecznym do ubiegania się o zaświadczenie o pozwoleniu na lokalizację lotniska, o które CPK wystąpi w najbliższych dniach do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Promesa będzie jednym z załączników do wniosku o ustalenie lokalizacji, który następuje po oczekiwanej już decyzji środowiskowej i poprzedza wniosek o pozwolenie na budowę.
Przed złożeniem wniosku o zatwierdzenie Planu Generalnego CPK na lata 2022-2060 do Ministra Infrastruktury przeprowadzono konsultacje z urzędnikami z 13 gmin otaczających inwestycję, a pozytywną opinię wydał szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). i uzgodnione z Ministrami Obrony Narodowej (MON) oraz Finansów i Polityki Regionalnej (MFIPR).
„Zatwierdzony plan generalny ma potwierdzić podstawowe założenia planu CPK. To bardzo dobra wiadomość w kontekście zaawansowanego już procesu wyboru partnera finansowego, który może objąć mniejszościowy pakiet akcji operatora lotniska.Pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister finansów i polityki regionalnej Marcin Hora?
Zatwierdzony Plan Generalny Portu Lotniczego CPK na lata 2022-2060 jest zgodny z polityką transportową Polski. Koncepcja zawarta w planie jest zgodna ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku) oraz Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku.
„Zatwierdzenie Planu Generalnego zakończyło fazę planowania dla CPK. Spełniliśmy rygorystyczne normy wymagane do budowy nowego lotniska. Chciałbym podziękować mojemu zespołowi, bez którego ciężkiej pracy osiągnięcie tego ważnego kamienia milowego nie byłoby możliwemówi Mikołaj Wild, prezes CPK.
Projekt generalny lotniska obejmuje obszar 13 gmin położonych w pobliżu inwestycji, położonych na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego.
Dokument określa kolejne kroki rozwoju lotniska do końca 2060 roku, w ramach czasowych prognoz lotniczych dla Polski z Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA).
Pierwsza faza ogólnego planu obejmuje okres rozpoczynający się w 2028 r. – roku, w którym lotnisko ma zostać oddane do użytku. Plan przewiduje, że do tego czasu lotnisko będzie miało dwa równoległe pasy startowe, infrastrukturę na około 330 000 operacji lotniczych (startów i lądowań) rocznie oraz terminal zdolny obsłużyć 40 milionów pasażerów rocznie.
W pierwszej fazie lotnisko ma powstać na obszarze ok. 2150 hektarów, pod który spółka aktywnie pozyskuje wymagane grunty. W ramach Dobrowolnego Przejęcia zarejestrowano już 80% zabudowanej nieruchomości. Podpisane umowy kupna obejmują blisko 450 hektarów, około 100 hektarów czeka na akty notarialne, a około 1100 hektarów to zaawansowane negocjacje.
A rozwój infrastruktury jest rozłożony na kilka faz i etapów i zależy od prognoz. Druga faza obejmuje okres do 2060 r., kiedy lotnisko może mieć już trzy równoległe pasy startowe, infrastrukturę na około 450 000 operacji lotniczych rocznie oraz terminal zdolny obsłużyć około 65 mln pasażerów rocznie. W tym okresie wielkość lotniska mogła sięgać nawet 3900 hektarów.
Drugi etap to wieloletni plan rozwoju CPK, którego celem jest zaplanowanie przyszłych terenów pod rozwój lotniska. Cały obszar objęty Planem Generalnym zostanie ujęty w dokumentach planistycznych na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym zgodnie z ustawą o lotnictwie cywilnym.
Ograniczenia rozwojowe obowiązują od dnia zatwierdzenia planu generalnego do 2060 r. i muszą być uwzględnione w zagospodarowaniu przestrzennym otoczenia lotniska. Chodzi o to, aby nowo powstające obiekty nie stały się przeszkodą dla bezpieczeństwa operacji lotniczych w przyszłości ani nie zakłócały funkcjonowania naziemnej infrastruktury lotniskowej.
Na terenie planowanego lotniska trwają finansowane przez CPK prace relokacyjne i przebudowy wraz z progresywnym wykupem aktywów w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Zakres prac zostanie zwiększony po uzyskaniu przez CPK decyzji środowiskowej. Wniosek jest obecnie rozpatrywany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDO?) w Warszawie.
Jednocześnie zaawansowane prace projektowe prowadzone są m.in. przez brytyjską firmę projektową Foster+Partners (Master Architect) oraz libańską firmę projektową Dar Al-Hantaza (Master Civil Engineer). W ramach umowy ramowej na zaprojektowanie obiektów towarzyszących podpisała z 13 firmami – w tym kilkoma polskimi – przetarg na projekt wieży kontroli lotów.
Powiązane artykuły
Ten wpis został opublikowany 13 czerwca 2023 o 15:52
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania