Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zawieszenie polskiego sędziego, który krytykował rząd, było niezgodne z prawem unijnym – orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Zawieszenie polskiego sędziego, który krytykował rząd, było niezgodne z prawem unijnym – orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości

WARSZAWA, Polska (AP) – Sąd Najwyższy w Europie orzekł w czwartek, że zawieszenie sędziego w Polsce, który skrytykował rząd, jest niezgodne z prawem UE i że powinien wrócić na ławkę z pełnym wynagrodzeniem.

Decyzja jest ostatnią z szeregu decyzji UE nakazujących prawicowemu rządowi w Polsce wycofanie zmian w sądownictwie, które według UE naruszają praworządność.

Sędzia Igor Duleya został zawieszony w 2020 r., a jego pensja została obniżona przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, utworzoną i kontrolowaną przez rząd. Ciało było również wykorzystywane przeciwko innym sędziom, którzy bronili niezawisłości sędziowskiej pod rządami partii Prawo i Sprawiedliwość rządzącej od 2015 roku.

Thuleya odpowiedziała, mówiąc, że czwartkowe orzeczenie było „rodzajem zwycięstwa i miłą niespodzianką”.

To była „bitwa wygrana, ale walka o rządy prawa – wbrew wypowiedziom członków partii rządzącej – wciąż trwa” – powiedział. Niezawisłość sądów i sędziów nadal ulega erozji.

Thuleya skrytykował działania rządu i zwrócił się do sądów europejskich o komentarz w sprawie toczącego się przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego. Polska izba regulacyjna została zawieszona po tym, jak UE stwierdziła, że ​​naruszyła zasady demokratyczne.

READ  Najlepsze odmiany pokera wideo do gry online w Wazamba

Ta walka jest częścią większej batalii prawnej, która kosztowała Polskę duże pieniądze za ignorowanie orzeczeń UE dotyczących niezawisłości sędziowskiej. W zeszłym miesiącu sąd najwyższy grupy zamroził miliony euro Z Polski, dokładając pół miliarda euro do poprzednich kar.

Thuleya nie wrócił do pracy, ponieważ inne kontrolowane przez rząd organy sądowe uniemożliwiły mu przywrócenie go do pracy.

W zeszłym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska nie potraktowała Duleyi zgodnie z prawem i nakazał rządowi wypłacenie mu 36 000 euro (40 000 dolarów) odszkodowania.