Co to jest: Mgławica Krab (zwana także M1), pozostałość po supernowej
gdzie ona jest: 6500 lat świetlnych stąd, w gwiazdozbiorze Byka
Po udostępnieniu: 3 czerwca 2024 r
Dlaczego jest tak wyjątkowy: Ten nowy złożony obraz łączy dane z obu… Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) i Obserwatorium Rentgenowskie Chandra, aby odkryć więcej na temat gęstej gwiazdy neutronowej w centrum jednej z najjaśniejszych pozostałości po supernowej na nocnym niebie.
Mgławica Krab to pozostałość po jasnej gwieździe. W roku 1054 widzowie na Ziemi na krótko zobaczyli tę gwiazdę na nocnym niebie, gdy eksplodowała pod koniec swojego życia – zdarzenie zwane supernową. Nieoczekiwana „gościnna gwiazda” przyciągnęła uwagę obserwatorów gwiazd na całym świecie i mogła zostać sfotografowana Rzadka moneta bizantyjska A także mieszkańcy Pueblo na „zdjęciu supernowej” w kanionie Chaco w Nowym Meksyku, jak twierdzą badacze z Obserwatorium na dużej wysokości. Supernowa pozostawiła gęstą gwiazdę neutronową otoczoną mgławicą gazową.
Powiązany: Teleskop Jamesa Webba widzi „narodziny” 3 najstarszych galaktyk we wszechświecie w pierwszych globalnych obserwacjach
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał niedawno zdjęcia Mgławicy KrabJednak najnowsze dane z Chandry pokazują, że gwiazda neutronowa w mgławicy – pozostałość jądra byłej gwiazdy – zmienia się dramatycznie w czasie. Gwiazda neutronowa wewnątrz Mgławicy Krab jest tym, co astronomowie nazywają pulsarem, ponieważ obraca się około 30 razy na sekundę, wysyłając wiązkę promieniowania przy każdym obrocie, trochę jak latarnia morska. Chandra wielokrotnie obserwowała to promieniowanie, co wystarczyło, aby wykazać, że energia gwiazdy neutronowej wytworzyła falę uderzeniową.
Według naukowców te szybkie wiatry materii i cząstek antymaterii przemieszczają się przez masywną mgławicę o średnicy 11 lat świetlnych NASA. Ta fala uderzeniowa to pierścień widoczny na zdjęciu, widoczne są także dżety cząstek emitujących promieniowanie rentgenowskie, pochodzące z biegunów pulsara.
W konstrukcji wykorzystano także dane Chandra Film poklatkowy przedstawiający pierścień Mgławicy Krab i jej dżety rentgenowskie. Dane zebrane przez 22 lata do 2022 roku ujawniają ruch strumienia rentgenowskiego przypominający bicz. Astronomowie na tym się nie kończą. Planują zebrać więcej danych o pulsarze jeszcze w tym roku, w nadziei, że odkryją więcej zmian.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka