Nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury w Wenecji dramat o uchodźcach Agnieszki Holland („Zielona granica”) został zakupiony przez Kino Lorber w USA („Scrapper”) i Modern Films w Wielkiej Brytanii („Drive My Car”).
Pełna współczucia opowieść o migrantach uwikłanych w kryzys uchodźczy w Europie „Green Frontier” spotkała się z szerokim uznaniem krytyków, zdobywając kilka nagród w Wenecji i pokazywana na głównych festiwalach w Ameryce Północnej, takich jak Toronto, New York Film Festival i AFI Festival. Niedawno Zielone Granice były nominowane do trzech Europejskich Nagród Filmowych, w tym za najlepszy film.
Więcej od Variety
Kino Lorber nabył prawa do dystrybucji w Ameryce Północnej i planuje premierę kinową w 2024 r., a następnie premierę w formacie wideo, edukacyjną i cyfrową na wszystkich głównych platformach. W międzyczasie wytwórnia Modern Films nabyła brytyjskie prawa do filmu i będzie także wspierać Green Border w ramach Europejskich Nagród Filmowych i nagrody BAFTA.
Film przygląda się niesprawiedliwościom i terroryzmowi, jakie mają miejsce na granicy polsko-białoruskiej z perspektywy uchodźców, polskich działaczy i funkcjonariuszy straży granicznej. Jednak pomimo uznania filmu na międzynarodowych festiwalach, został on brutalnie zaatakowany przez działaczy skrajnej prawicy w Polsce, w szczególności ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, który porównał go do nazistowskiej propagandy. Hollande i zespół produkcyjny wypowiadali się przeciwko przekazom nienawiści, nadal nawołując widzów, aby nie odwracali wzroku od trwającego kryzysu humanitarnego i przeciwstawiali się odczłowieczającej narracji szerzonej przez władze rządowe.
„Zielona granica” to wciągające kino w jego najbardziej wpływowej formie, kinowe tour de force, które od chwili premiery humanizowało tragiczną sytuację uchodźców żądających wjazdu do Europy na oczach widzów na dziesiątkach festiwali filmowych na całym świecie” – powiedziała Wendy Liddell, Kino „Pierwszy w Wenecji”. Starszy wiceprezes Lorbera ds. dystrybucji i przejęć kinowych, który negocjował umowę w Ameryce Północnej z Julianem Razavendranalli w sprawie Films Boutique. Firma zajmująca się sprzedażą już to ma Zamknięte transakcje we wszystkich głównych regionach.
„Były inne filmy o kryzysie migracyjnym, ale żaden z nich nie oddawał tak dogłębnie podstawowej rzeczywistości tego, co ludzie będą musieli znieść, aby uciec od warunków niemożliwych do utrzymania” – zauważył Liddell.
Holland, nominowana trzydzieści lat temu do Oscara za „Europe, Europę”, w „Zielonej granicy” zastanawia się nad moralnymi wyborami, jakich muszą dokonywać na co dzień zwykli ludzie. Film wyreżyserowała we współpracy z Camilą Taraburą i Katarzyną Warszicą, a współautorem scenariusza z Maciejem Bisukiem i Gabrielą Lazarkiewicz-Siejko.
Fred Bernstein, producent i prezes Astute Films, powiedział, że Holland „nakręcił ważny i aktualny film, który jest po prostu świetnym kinem”.
Mike Downey, producent wykonawczy Green Border i prezes Europejskiej Akademii Filmowej, powiedział, że film znalazł „idealnych partnerów” w Kino Lorber i Modern Films, ponieważ oba są „czołowymi niezależnymi dystrybutorami domów artystycznych, którzy opowiadają się za różnorodnością, doskonałością i doskonałością”. Przejmujące, współczesne historie dla widzów po obu stronach Atlantyku.
„Richard Lorber (z Kino Lorber) i Eve Jabiru (z Modern Films) to wielokrotnie nagradzani dystrybutorzy, którzy w swoim eklektycznym repertuarze zaliczają jednych z największych filmowców światowego kina, a Agnieszka Holland to nazwisko, które warto wzbogacić i ulepszyć”. Downey kontynuował tę listę.
Nabycie „Green Border” to najnowsze głośne międzynarodowe przejęcie Kino Lorbera, po nagrodzonym w Cannes filmie dokumentalnym „Cztery córki” reżysera Kaouthera Ben Hanii, który został wybrany do tunezyjskiego Oscara i nominowany do nagrody Gotham w kategorii najlepszy film dokumentalny.
Producentem „Green Border” jest Metro Films we współpracy z Astute Films i Blick Prod. i Marlene Film Prod. Beluga Tree, Canal+ Bośnia, dFlights, Telewizja Czeska i Warszawski Fundusz Filmowy Mazovia.
Holland wyprodukował film wraz z Marcinem Wierzchosławskim i Fredem Bernsteinem. Producentami wykonawczymi są Mike Downey, Jeff Field, Amir Kulal Haznevi i Daniel Bergman.
Najlepsza odmiana
Subskrybuj Różne biuletyny. Aby otrzymywać najświeższe informacje, śledź nas dalej Facebook, ŚwiergotI Instagrama.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024