Serwis informacyjny

Jakie zmiany czekają nas w 2018 roku?

0 107

To już koniec starego 2017 roku, wczoraj cała Polska przywitała zupełnie nowy, i miejmy nadzieje lepszy 2018 rok.

Co przyniesie za sobą nowy rok? i jakie zmiany nas czekają? o ty dowiecie się czytając ten artykuł

Od 1 stycznia 2018 roku kwota wolna od podatku wzrośnie z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Na zmianie zyskają jednak tylko najsłabiej zarabiający, na przykład emeryci lub dorabiający studenci.

Również od stycznia 2018 roku  minimalna płaca wzrośnie do 2100 zł brutto. Oznacza to wzrost o 100 zł  w stosunku do 2017 roku. Kwota ta stanowi 47,3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2018 rok. Na „rękę” etatowy pracownik dostanie ok. 1530 zł.

Wraz z rokiem 2017 żegnamy minimalną stawkę godzinową w wysokości 13 złotych brutto. Od 2018 roku wyniesie 13,70 złotych brutto. Minimalna stawka godzinowa ma zastosowanie do wszystkich rodzajów umów poza m.in. stawkami za świadczenie opieki w rodzinnych domach pomocy czy opieki nad uczestnikami wycieczki (przy umowach cywilnoprawnych).

Od nowego roku ułatwienia dla przedsiębiorców wprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wpłaty dla ZUS-u przedsiębiorcy będą mogli realizować na jeden rachunek, jednym przelewem przez internet. Do tej pory trzeba było robić kilka przelewów w miesiącu.

W 2018 roku nawet najmniejsi podatnicy VAT będą musieli zakupić komputer, by móc przekazywać Jednolity Plik Kontrolny. Trzeba będzie wysyłać rejestry transakcji VAT za pośrednictwem bramki, którą udostępni resort finansów.

JPK nie obejmie podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego, których obrót nie przekracza 200 tys. zł rocznie, ani tych, którzy nie są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.

1 stycznia wchodzi też w życie tzw. ustawa o STIR, która ma umożliwić blokowanie kont bankowych, które mogłyby służyć przestępcom. Ustawa kreuje system wymiany informacji między systemem bankowym, a administracją skarbową.

W 2018 roku pojawią się nowości dotyczące samochodów używanych. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić w życie przepisy, dzięki którym będzie można ukarać osoby manipulujące stanem liczników pojazdów

Od 4 czerwca 2018 roku zmienią się też zasady obejmujące młodych kierowców. W okresie od 4 do 8 miesięcy od zdania egzaminu będą oni musieli przejść kolejny kurs teoretyczny oraz praktyczny w specjalnym ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Kursanci zapłacą za nie z własnej kieszeni.

Wszystko wskazuje na to, że już od marca zakupy zrobimy tylko w co drugą niedzielę. W listopadzie Sejm przyjął uchwałę ograniczającą handel. Ograniczenia będą wchodzić stopniowo. Od 2019 roku zakupy będziemy mogli zrobić tylko w jedną niedzielę miesiąca, a od 2020 roku handel w niedziele ma być zupełnie zakazany.

 

Realizacja: Migron