Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zwolnienie cyfrowe w Polsce.  Zła sytuacja w województwie świętokrzyskim

Zwolnienie cyfrowe w Polsce. Zła sytuacja w województwie świętokrzyskim

Raport Polskiego Instytutu Rozwoju Gospodarczego (PIE) podaje, że „niespójna jakość dostępu do Internetu w Polsce podczas epidemii COVID-19” oznacza, że ​​„co najmniej 53% wszystkich powiatów doświadczyło przynajmniej jednej formy epidemii”. Zwolnienie cyfrowe z powodu niewystarczającego łącza internetowego”. Najtrudniejsza sytuacja występuje w województwie świętokrzyskim, gdzie 11 z 14 powiatów jest zagrożonych takim zwolnieniem.

Zła prędkość pobierania danych

Z kolei prędkość pobierania danych na liniach komórkowych wynosi 214 bowiatów (63% wszystkich bowiatów). „Skorzystanie z możliwości wynikających z rozwoju sieci 5G pomoże poprawić szybkość połączeń i zniwelować nierównowagi w szerokopasmowym dostępie do Internetu” – powiedział.

Prawie połowa wszystkich Bowiańczyków (184) żyjących w 15,3 milionach ludzi, większość przeprowadzonych testów przepustowości nie miała wystarczających prędkości pobierania danych, zauważyli naukowcy. „Najgorsza sytuacja tego typu była w województwach mazowieckim i świętokrzyskim” – powiedziano. Obejmuje to połączenia przez domowe sieci Wi-Fi, najpopularniejszy sposób łączenia się z Internetem w domu.

Możliwość 5G

Zdaniem Ignacego Święcickiego, przewodniczącego Rady Gospodarczej Cyfrowej Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, istnieje potrzeba stworzenia sieci 5G, by zaradzić brakowi dostępu do szybkich linii. Według niego bardzo ważne będą w przyszłości: aukcja częstotliwości w paśmie C zaplanowana na początek 2022 r. i przydział pasma 700 MHz jest możliwa w 2022 r. „W pierwszym przypadku ważna jest odpowiednia konfiguracja obowiązków zasięgowych. Wybierz odpowiedni model dostępnego segmentu częstotliwości” – wyjaśnił.

Jak wspomniano w raporcie, Średnia prędkość internetu w domu w Polsce na koniec 2020 roku to 62 Mb/s (pobieranie) i 26,2 Mb/s (wysyłanie). Naukowcy stwierdzili, że za takim wskaźnikiem kryły się „znaczące regionalne rozbieżności i różnice wynikające z zastosowanej technologii”.

„W całej Polsce w II kwartale 2020 r. mieszkańcy ponad połowy dzielnic są narażeni na jakąś formę wykluczenia cyfrowego ze względu na niewystarczającą szybkość pobierania lub przesyłania danych” – czytamy. Mieszkało tam około 40 procent ze 184 Bowów. W populacji Polski (15,3 mln osób) co najmniej połowa testów przeprowadzonych na połączeniach stacjonarnych lub bezprzewodowych nie wykazała odpowiednich prędkości pobierania danych.

READ  Pulse otwiera nową fabrykę w Polsce

167 dzielnic jest wykluczonych

W zakresie mobilnego dostępu do internetu na 167 wojów testowanych na urządzeniach mobilnych (bez korzystania z sieci WiFi) było co najmniej jeden rodzaj wyjątku – 94 bowiaty, który odnosi się do szybkości pobierania i wysyłania danych. Akceptowany limit zdolności komunikacyjnych. To odpowiednio 44 procent. I 25 procent we wszystkich dzielnicach. Zwrócono uwagę, że ryzyko wykluczenia ze względu na niską jakość sieci ruchomej dotyczy głównie Mazowsza i województw wschodnich.

Eksperci zauważyli, że pomimo epidemii. Od początku 2019 roku do końca 2020 roku średnia prędkość (uwzględniająca wszystkie testy przeprowadzone w Polsce) wzrosła o ponad 50%, z 40,8 Mb/s dla internetu domowego do 62 Mb/s i 40%. Dla połączeń mobilnych (20,7 Mb/s do 29 Mb/s) Z kolei średnia prędkość na poziomie Bowiego wzrosła o 97%. Jednostki te mają stacjonarne i 74,7 proc. Połączenia bezprzewodowe i 93,7 proc. Do testowania na urządzeniach mobilnych.

„Szybki dostęp do Internetu zapewniają łącza stacjonarne, a duże prędkości notowane są w powiatach województwa wielkopolskiego” – zaznaczył. W Poznaniu średnia prędkość pobierania za ostatni kwartał 2020 r. wyniosła 114 Mb/s (przesyłanie 81,45 Mb/s), a w czterech Bowiatach 100 Mb/s (roda, Gostyński, Gniezno, Poznań). W żadnym innym województwie – jak wskazano – nie ma powiatu o średniej prędkości pobierania danych większej niż 100 Mb/s. Na końcu zestawienia średnie prędkości pobierania w miastach powiatowych znalazły się w Tarnobrzegu i Zamościu (średnia prędkość 50 Mb/s), aw powiatach lądowych – Lipskim (w województwie mazowieckim) 9 Mb/s i 2,99 Mb/s.

Według PIE rozwój Polski i tzw. strategiczna recesja zapewniają, że „działania związane z przydziałem częstotliwości powinny przyczynić się do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest globalny dostęp do wysokiej jakości Internetu”. Inspirujące są doświadczenia krajów takich jak Szwecja, Włochy czy Niemcy.

READ  Wygrana Polski obwinioną seksem