Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej gromadzi izraelskie talenty

21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej gromadzi izraelskie talenty

W poniedziałek polską premierą Goldy w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin rozpoczął się 21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Film wyreżyserowany przez Guya Nattiva skupia się na działaniach premier Goldy Meir, granej przez Helen Mirren, podczas wojny Jom Kippur w 1973 r. W wielokrotnie nagradzanej produkcji występują Rami Heuberger jako Moshe Dayan i Liev Schreiber jako Henry Kissinger.

Festiwal rozpoczął się wkrótce po brutalnym ataku Hamasu na Izrael w sobotę 7 października. W stolicy Polski, podobnie jak w innych miastach, doszło do protestów solidarności z państwem żydowskim, a także demonstracji domagających się ochrony życia cywilów w Gazie.

Filmy prezentowane są w Muzeum Polin, Kinie Murano, Kinogramie i JCC Warsaw – wszystkie zbudowane po wojnie na ruinach dawnego getta utworzonego przez hitlerowców w okupowanej Polsce podczas Holokaustu.

Holokaust i jak go pamiętać to główny temat filmu Delegacja z 2023 r. Ta izraelsko-niemiecko-polska koprodukcja przedstawia grupę izraelskich uczniów szkół średnich, którzy podróżują do Polski, aby pogłębić swoją wiedzę na temat ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy na ziemi polskiej przeciwko narodowi żydowskiemu. Film trafi do komercyjnych pokazów w grudniu tego roku.

Antysemityzm sponsorowany przez państwo

O powojennych losach polskich Żydów opowiada film „Marzec 68”. Film wyreżyserowany przez Christopha Lange przedstawia, jak komunistyczni władcy Polski zaaranżowali w 1968 roku falę sponsorowanego przez państwo antysemityzmu, w wyniku której żydowscy obywatele Polski stracili pracę. I zmusić ich do opuszczenia kraju.

Wiadomość do świńskiej ramki z filmu (Źródło: Tal Kantor)

Aktorka Vanessa Alexander gra młodą Żydówkę stawiającą czoła swoim prześladowcom. „Jak ktoś może mówić, że nie jestem Polakiem?” Pyta ich: „Kto wie, co jest w moim sercu?”

Odmienne spojrzenie na los Żydów w świetle Zagłady prezentuje Tal Kantor w wielokrotnie nagradzanym animowanym filmie krótkometrażowym „List do świni”, którego premiera odbywa się w Polsce.

READ  Howie Mandel, Jon Heder, Elijah Allan-Blitz, AR Rahman i inni przygotowują się do przemówienia na 5. Dorocznym Festiwalu Nieskończoności 2-5 listopada 2022 r.
reklama

Film przedstawia spotkanie młodej licealistki z ocalałym z Holokaustu, którego historia jest niezwykła. Ocalały, grany przez nieżyjącego już aktora Habimy, Alexa Pelega, zdołał ukryć się przed nazistami w chlewni. Świnia interweniowała, aby ukryć go przed tymi, którzy go ścigali, i uratowała mu życie.

Unikalne cechy ludzkiej pamięci oraz to, jak może ona być subiektywna i zmienna, zostały w tym filmie umiejętnie zgłębione dzięki specjalnej technice opracowanej przez Cantora. Łącząc dwa różne języki filmowe, filmowanie aktorów na żywo i animację, końcowy wynik zawiera zarówno aspekty artystyczne, jak i realistyczne.

„Animacja jako medium zapewnia nam metaforyczny dystans od rzeczywistości” – stwierdził Cantor. Poczta Jerozolimska„To tworzy wizualną metaforę, która pozwala widzowi rzutować na ekran swoje osobiste i kulturowe skojarzenia”.

Opierając się na prawdziwych świadectwach ocalałej z Holokaustu, które reżyserka usłyszała w liceum i których nigdy nie zapomniała, praca nad filmem zaprowadziła Cantor na Farmę Wolności, gdzie nauczyła się doceniać inteligencję i mądrość emocjonalną świń.

„To bardzo wzruszające, że ten film był pokazywany w takich miejscach jak Polska, która jest częścią mojej osobistej historii rodzinnej” – dodał Kantor. „Film opowiada o tym, jak przeszłość i teraźniejszość łączą się ze sobą, dlatego pokazanie, skąd pochodzą moi przodkowie, jest czymś wyjątkowym .”

Delegację będzie można oglądać w Muzeum Paulinów w niedzielę 29 października o godz. 19:00. Po projekcjach widzowie zostaną zaproszeni do dyskusji na temat pracy z reżyserem. wjff.pl/en/