WARSZAWA, Polska (AP) — Organizatorzy poinformowali w czwartek, że 35 uczestników z całego świata weźmie udział w II Ogólnopolskim Konkursie Fortepianu na Instrumentach Fryderyka Chopina w październiku.
Rozpoczęty w 2018 roku konkurs ma na celu propagowanie historycznie poinformowanego wykonania dzieł XIX-wiecznego polskiego kompozytora i jak największe zbliżenie do oryginalnego brzmienia jego muzyki.
Podobnie jak słynny stuletni Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, konkurs ten ma również na celu promowanie talentów muzycznych i pomoc w rozpoczęciu międzynarodowej kariery.
W tym roku uczestnicy pochodzą z 14 krajów, w tym 10 pianistów z Japonii, sześciu z Polski i czterech z Włoch. Chiny, Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Rosja będą reprezentowane przez dwóch uczestników. Będzie też po jednym uczestniku z każdego z następujących krajów: Australia, Austria, Francja, Hiszpania, Kanada, Niemcy i Węgry.
Zawodnicy w trzyetapowej imprezie wystąpią na historycznym Erardzie, blyle lub Instrumenty Broadwood lub kopie Instrumentów z epoki. Mają zagrać utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Chopina. Oczekuje się, że sześciu finalistów wykona utwór Chopina z orkiestrą.
Druga edycja Instrumentalnego Konkursu Chopinowskiego odbędzie się w dniach 5-15 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. To był Thomas Ritter z Polski Pierwszy zwycięzca konkursu w 2018 roku
Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista, urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli pod Warszawą, z matki Polki i ojca Francuza.
W wieku 19 lat wyjechał do Wiednia, a następnie do Paryża, aby poszerzyć swoją edukację muzyczną. Osiadł w Paryżu, komponując, prowadząc koncerty i ucząc gry na fortepianie.
Tam zmarł 17 października 1849 roku i został pochowany na cmentarzu Pere-Lachaise. Jego serce znajduje się w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, podczas gdy Narodowy Instytut Fryderyka Chopina strzeże Jego dziedzictwo Organizowane są zawody.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024