Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sonda Juno „słyszy” księżyc Jowisza

Sonda Juno „słyszy” księżyc Jowisza

Statek kosmiczny Juno

To zdjęcie z JunoCam przedstawia dwie duże, wirujące burze na Jowiszu, wykonane podczas 38. przejścia Juno na peryhelium, 29 listopada 2021 r. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS, Przetwarzanie obrazu: Kevin M. Gill CC BY

Dźwięki lotu Ganimedesa, pola magnetyczne i fascynujące porównania między oceanami i atmosferami Jowisza i Ziemi są omawiane podczas dzisiejszego briefingu na temat misji Juno NASA na Jowisz podczas jesiennego spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej w Nowym Orleanie.


Główny badacz Juno, Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio, odpala 50-sekundową ścieżkę dźwiękową utworzoną na podstawie danych zebranych podczas bliskiego lotu misji do księżyca Jowiana Ganimedesa 7 czerwca 2021 r. A magnetyczne fale radiowe wytwarzane w magnetosferze Jowisza, Data zostały zebrane na temat tych emisji. Jego częstotliwość została następnie przekształcona w zakres wokalny, aby stworzyć ścieżkę dźwiękową.

„Ta ścieżka dźwiękowa jest na tyle dzika, że ​​czujesz się, jakbyś jechał, gdy Juno przepływa obok Ganimedesa po raz pierwszy od ponad dwóch dekad” – powiedział Bolton. „Jeśli uważnie posłuchasz, usłyszysz głos nagła zmiana do wyższych częstotliwości wokół punktu środkowego nagrania, co oznacza wejście do innego regionu w magnetosferze Ganimedesa. „

Trwa szczegółowa analiza i modelowanie danych falowych. „Prawdopodobnie zmiana częstotliwości wkrótce po najbliższym zbliżeniu była spowodowana przejściem ze strony nocnej na stronę dzienną w Ganymede” – powiedział William Court z University of Iowa w Iowa City, współkierownik badania na falach. dochodzenie.

W czasie najbliższego podejścia Juno do Ganimedesa — podczas 34. lotu misji wokół Jowisza — statek kosmiczny znajdował się w odległości 1038 km od powierzchni Księżyca i poruszał się ze względną prędkością 41 600 mil na godzinę (67 000 km/h).

Emisje radiowe zebrane podczas Juno 7 czerwca 2021 r., gdy leci nad księżycem Jowisza Ganimedesem, są pokazywane zarówno wizualnie, jak i akustycznie. Źródło: NASA / JPL-Caltech / SwRI / Univ of Iowa

Jowisz magnetyczny

Jack Connerney z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland jest głównym badaczem magnetometru Juno i zastępcą głównego badacza misji. Jego zespół wyprodukował więcej szczegółowa mapa Otrzymują to z pola magnetycznego Jowisza.

Skompilowana na podstawie danych zebranych z 32 orbit podczas głównej misji Juno, mapa zapewnia nowy wgląd w tajemniczą Wielką Niebieską Plamę gazowego giganta, anomalię magnetyczną na równiku planety. Dane z Juno wskazują na zmianę pola magnetycznego gazowego olbrzyma w ciągu pięciu lat na orbicie sondy oraz na to, że Wielka Niebieska Plama dryfuje na wschód z prędkością około 2 cali (4 cm) na sekundę w stosunku do reszty Jowisza. W głębi lądu planeta owinięta w około 350 lat.

Natomiast Wielka Czerwona Plama – długotrwały cyklon atmosferyczny leżący na południe od równika Jowisza – dryfuje na zachód w stosunkowo szybkim segmencie, okrążając planetę w ciągu około czterech i pół roku.

Ponadto nowa mapa pokazuje, że wiatry strefowe Jowisza (strumienie odrzutowe, które biegną ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód, dając Jowiszowi charakterystyczny wygląd) rozbijają Wielką Niebieską Plamę. Oznacza to, że wiatry mierzonego obszaru na powierzchni planety docierają głęboko do wnętrza planety.

Nowa mapa pola magnetycznego pozwala naukowcom z Juno dokonywać porównań z polem magnetycznym Ziemi. Dane wskazują, że ruch dynama jest mechanizmem powstawania ciała niebieskiego pole magnetyczne— We wnętrzu Jowisza występuje w metalicznym wodorze, pod warstwą wyrażającą „deszcz helowy”.

Dane zebrane przez Juno podczas jej rozszerzonej misji mogą ujawnić tajemnice oddziaływania dynama nie tylko na Jowisza, ale także na inne planety, w tym Ziemię.

Statek kosmiczny Juno

Od lewej do prawej: rozkwit fitoplanktonu w Morzu Norweskim, burzliwe chmury w atmosferze Jowisza. Zdjęcia Jowisza dostarczone przez sondę Juno NASA dostarczyły oceanografom surowców do badania bogatych perturbacji na biegunach gazowego giganta oraz sił fizycznych napędzających wielkie huragany na Jowiszu. Źródło: NASA OBPG OB.DAAC / GSFC / Aqua / MODIS. Przetwarzanie obrazu: Gerald Eichstadt CC BY

Oceany Ziemi, atmosfera Jowisza

Lia Siegelman, oceanograf fizyczny i adiunkt w Scripps Institution of Oceanography na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, postanowiła zbadać dynamikę atmosfery Jowisza po zauważeniu, że cyklony na biegunie Jowisza wydają się mieć podobieństwa z wirami oceanicznymi, podczas których badali. czas jako doktorant.

„Kiedy zobaczyłem bogactwo turbulencji wokół huraganu Jovian, ze wszystkimi nitkami i mniejszymi wirami, przypomniało mi to turbulencje, które widzisz w oceanie wokół wirów” – powiedział Siegelman. Jest to szczególnie widoczne na zdjęciach satelitarnych o wysokiej rozdzielczości wirów w oceanach Ziemi, ujawnionych przez zakwity planktonu, które działają jak tropiciel przepływu.

Uproszczony model bieguna Jowisza pokazuje, że geometryczne wzory wirów, takie jak te obserwowane na Jowiszu, pojawiają się spontanicznie i pozostają na zawsze. Oznacza to, że podstawowa konfiguracja geometryczna planety umożliwia formowanie się tych intrygujących struktur.

Chociaż system energetyczny Jowisza jest znacznie większy niż ziemski, zrozumienie dynamiki atmosfery Jowisza może pomóc nam zrozumieć mechanizmy fizyczne, które odgrywają rolę na naszej planecie.

Uzbrajanie Perseusza

Zespół Juno opublikował również najnowsze zdjęcie słabego pierścienia pyłu Jowisza, wykonane z wnętrza pierścienia, obserwowane przez kamerę nawigacyjną Stellar Reference Unit. Najjaśniejsze cienkie pasma i widok pobliskich ciemnych obszarów na zdjęciu są związane z pyłem z dwóch małych księżyców Jowisza, Metisa i Adrastei. Obraz przedstawia również ramię konstelacji Perseusza.

„To zdumiewające móc patrzeć na te znajome konstelacje ze statku kosmicznego oddalonego o pół miliarda mil” – powiedziała Heidi Becker, główny badacz Juno Stellar Reference Module w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. „Ale wszystko wygląda prawie tak samo, gdy doceniamy je z naszych własnych podwórek na Ziemi. To niesamowite przypomnienie, jak mali jesteśmy i ile jeszcze zostało do odkrycia”.


Statek kosmiczny leci nad masywnym księżycem Jowisza, pierwsze ujęcie z bliska od lat


cytat: Sonda Juno „słyszy” księżyc Jowisza (2021, 17 grudnia) pobrana 17 grudnia 2021 z https://phys.org/news/2021-12-juno-spacecraft-jupiter-moon.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Pierwsze zdjęcia NASA z teleskopu Jamesa Webba krytykowane przez teoretyków spiskowych są „fałszywe”