Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Władimir Putin stawia siły nuklearne w stan pogotowia.  Atak na lotnisko w Charkowie i zakład paliwowy oraz kontynuacja walk w Kijowie;  Wołodymyr Zełenski zgadza się na bezwarunkowe rozmowy pokojowe na granicy ukraińsko-białoruskiej na zaproszenie Aleksandra Łukaszenki;  Ewakuacja powodziowa w Nowej Południowej Walii w Lismore

Władimir Putin stawia siły nuklearne w stan pogotowia. Atak na lotnisko w Charkowie i zakład paliwowy oraz kontynuacja walk w Kijowie; Wołodymyr Zełenski zgadza się na bezwarunkowe rozmowy pokojowe na granicy ukraińsko-białoruskiej na zaproszenie Aleksandra Łukaszenki; Ewakuacja powodziowa w Nowej Południowej Walii w Lismore

Rada Bezpieczeństwa ONZ głosowała za zwołaniem 193-członkowego Zgromadzenia Ogólnego na nadzwyczajną sesję w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę we wtorek EDT.

Poniedziałkowe głosowanie nad zezwoleniem na nadzwyczajne spotkanie było za 11, Rosja sprzeciwiła się, a Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie wstrzymały się od głosu.

Ludzie zbierają się na poparcie Ukrainy po drugiej stronie ulicy od siedziby ONZ w Nowym Jorku.

Ludzie zbierają się na poparcie Ukrainy po drugiej stronie ulicy od siedziby ONZ w Nowym Jorku.kredyt:AP

Było to to samo głosowanie nad rezolucją z piątku wzywającą Moskwę do natychmiastowego wstrzymania ataku na Ukrainę i wycofania wszystkich sił.

Ale w tym przypadku Rosja wykorzystała swoje weta i decyzja została odrzucona.

Ambasador Ukrainy przy ONZ Siergiej Kisielec wniósł o zorganizowanie zgromadzenia ogólnego na podstawie tzw. rezolucji „Unia dla Pokoju”, ogłoszonej i przyjętej przez Stany Zjednoczone w listopadzie 1950 r. w celu obejścia weta Związku Radzieckiego podczas wojny koreańskiej.

Rezolucja ta daje Zgromadzeniu Ogólnemu prawo zwoływania zebrań nadzwyczajnych, gdy Rada Bezpieczeństwa nie jest w stanie działać z powodu braku konsensusu między jej pięcioma stałymi członkami z prawem weta – Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią i Francją.

Twierdzenie o „ludobójstwie”

Oddzielnie Ukraina złożyła pozew przeciwko Rosji w sądzie najwyższym ONZ, oskarżając Moskwę o planowanie ludobójstwa i prosząc sąd o interwencję w celu powstrzymania inwazji i nakazania Rosji wypłaty reparacji, poinformował w poniedziałek sąd.

Pozew złożony w sobotę zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z siedzibą w Hadze o wskazanie „środków tymczasowych” nakazujących Moskwie „natychmiastowe zawieszenie operacji wojskowych”, które rozpoczęły się 24 lutego.

Ładowanie

Sprawa mówi, że Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na podstawie fałszywych zarzutów o ludobójstwo w obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie Ukrainy, a teraz planuje ludobójstwo na Ukrainie.

Sąd stwierdził, że Ukraina „kategorycznie zaprzecza występowaniu ludobójstwa w regionach wschodnich” i twierdzi, że złożyła pozew „w celu ustalenia, że ​​Rosja nie ma podstawy prawnej do działania na Ukrainie i przeciwko Ukrainie w celu zapobiegania i karania każdego domniemanego ludobójstwa”. zezwolenie.

READ  Śledztwo w sprawie babci, która „za dużo” wygrała na loterii

Sąd wkrótce wyznaczy rozprawę w celu rozpatrzenia wniosku o zastosowanie środków tymczasowych. Nakazy sądowe są prawnie wiążące, ale nie zawsze są przestrzegane. Jeśli okaże się, że sąd ma jurysdykcję, a sprawa będzie się toczyć dalej, rozstrzygnięcie prawdopodobnie zajmie lata. Jednak decyzja o tzw. środkach tymczasowych mogłaby zapaść znacznie wcześniej.

AP