Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Neurologiczny wpływ COVID-19 na objawy depresji

Neurologiczny wpływ COVID-19 na objawy depresji

Koronawirus zespołu ostrej ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2), patogen odpowiedzialny za chorobę koronawirusową 2019 (COVID-19), zainfekował ponad 550 milionów ludzi i spowodował ponad 6,3 miliona zgonów na całym świecie.

Neurologiczny wpływ COVID-19 na objawy depresji

Stado: Zmieniona regionalna heterogeniczność mózgu jest związana z objawami depresyjnymi w COVID-19. Źródło zdjęcia: Stivog / Shutterstock.com

tło

Niektóre typowe objawy związane z COVID-19 obejmują gorączkę, osłabienie, kaszel, duszność, zmęczenie, biegunkę, wymioty, hipoglikemię i zmniejszony węch. Chociaż większość pacjentów z COVID-19 będzie miała łagodne objawy, około 15% będzie miało ciężką chorobę, a 5% będzie miało stany zagrażające życiu.

Oprócz objawów klinicznych, u pacjentów z COVID-19 zgłaszano również różne objawy neuropsychiatryczne. W rzeczywistości kilka metaanaliz wykazało, że u tych pacjentów istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju ostrej polineuropatii, depresji, zaburzeń snu, lęku, zapalenia mózgu, chronicznego zmęczenia, zaburzeń związanych ze stresem i udaru mózgu.

Naukowcy postawili hipotezę, że objawy poznawcze i psychologiczne związane z COVID-19 mogą wynikać z neurologicznych skutków tej infekcji lub jej leczenia. Jednak objawy te mogą również rozwijać się z powodu obaw przed infekcją, izolacji społecznej, zmian stylu życia i pogarszających się warunków życia. Chociaż czynniki te zwykle występują w ostrej fazie infekcji, mogą również utrzymywać się przez kilka miesięcy po wyzdrowieniu.

Ostatnie postępy w literaturze neuroobrazowania umożliwiły naukowcom badanie zmian strukturalnych mózgu związanych z COVID-19. Na przykład obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) uwidoczniło nieprawidłowości w przyśrodkowym płacie skroniowym, a także wykrywało precyzyjne krwotoki do istoty białej u pacjentów z COVID-19.

Inne badanie z udziałem uczestników z UK Biobank (UKB) wykazało znaczne zmniejszenie grubości istoty szarej w korze oczodołowo-czołowej, wraz z zakrętem przyhipokampowym. Globalny spadek objętości mózgu zaobserwowano również u pacjentów z COVID-19 w porównaniu ze zdrowymi kontrolami.

Ponadto u pacjentów z COVID-19 donoszono również o hipometabolicznej pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) w obrębie zakrętu węchowego i powiązanych obszarów limbicznych/perilimbicznych, a także prawego wzgórza i prawego zakrętu przyhipokampowego. Pomimo wielu zgłoszonych nieprawidłowości w mózgu, tylko jedno badanie z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego w stanie spoczynku (rs-fMRI) zostało przeprowadzone u pacjentów z COVID-19.

READ  Chcesz optymalnie się starzeć? Nowe badanie ujawnia siłę zaangażowania społecznego

Nowy Dziennik zaburzeń afektywnych W badaniu wykorzystano regionalną heterogeniczność (ReHo) do identyfikacji nieprawidłowości w mózgu u pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19 bez żadnych poważnych objawów psychiatrycznych i neurologicznych. Obecne badanie zawierało trzy hipotezy, z których pierwsza zakłada, że ​​pacjenci z COVID-19 będą wykazywać większy lęk, objawy depresyjne i zmęczenie w porównaniu z HC.

Ponadto naukowcy postawili hipotezę, że COVID-19 wykaże regionalne zmiany homologii w regionach mózgu związanych z tymi stanami, a ich objawy psychopatologiczne będą związane ze zmianami regionalnej łączności funkcjonalnej.

o nauce

Obecne badanie objęło łącznie 85 pacjentów z COVID-19 i 17 zdrowych osób z grupy kontrolnej. Pacjenci z COVID-19 byli włączani do badania tylko wtedy, gdy mieli pozytywny wynik badania molekularnego SARS-CoV-2. Z badania wykluczono pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano zaburzenia neurologiczne, a także pacjentów obecnie leczonych psychiatrycznie.

Skany MRI uzyskano w ciągu dziewięciu miesięcy od pozytywnego testu SARS-CoV-2, a następnie przetworzono obraz. Przeprowadzono analizę heterogeniczności regionalnej (ReHo) w celu zidentyfikowania lokalnych nieprawidłowości w mózgu, gdy mózg był w spoczynku.

Objawy lękowe, objawy depresyjne i zmęczenie oceniano klinicznie odpowiednio za pomocą siedmiopunktowej skali zaburzeń lękowych uogólnionych (GAD-7), Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta (PHQ-9) oraz Wielowymiarowego Inwentarza Zmęczenia (MFI).

Wyniki

Większość pacjentów zgłaszała pięć objawów podczas ostrej fazy infekcji, przy czym najczęstszymi objawami były zmęczenie, gorączka, ból głowy, bóle mięśni i kaszel. W sumie 28 pacjentów było hospitalizowanych, a 44 zgłosiło uporczywe objawy podczas badania MRI.

Pacjenci z COVID-19 mieli wyższe wyniki PHQ-9 niż zdrowi kontrolni, podczas gdy nie zaobserwowano różnicy w wynikach GAD-7 i MFI między obiema grupami. Pacjenci z COVID-19 wykazywali również wyższe ReHo w prawym hipokampie i niższe ReHo w prawym górnym/środkowym zakręcie skroniowym, lewym zakręcie kątowym, a także lewym dolnym zakręcie skroniowym. Nie zaobserwowano różnicy w wartościach ReHo między pacjentami z COVID-19 z gorączką i bez gorączki.

W lewym zakręcie kątowym zaobserwowano ujemną korelację między wynikami PHQ-9 i ReHo. Relatywnie rzecz biorąc, dodatnią korelację między wynikami PHQ-9 i ReHo zaobserwowano w prawym hipokampie.

READ  Nowe badanie pokazuje, że Covid zwiększa długoterminowe ryzyko uszkodzenia mózgu

Wnioski

Obecne badanie wykazało, że nieprawidłowa łączność funkcjonalna obserwowana w obszarach ciemieniowych i skroniowych mózgów pacjentów z COVID-19 może prowadzić do objawów depresyjnych. Ta obserwacja może zostać wykorzystana do opracowania konkretnych strategii leczenia objawów psychiatrycznych, które poprawią ogólną jakość życia pacjentów z COVID-19. Aby potwierdzić te ustalenia, potrzebne są dalsze badania na większej i bardziej jednorodnej populacji.

wyznaczniki

Badanie ma pewne ograniczenia. Po pierwsze, czas między pierwszym pozytywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2 a wykonaniem skanu MRI znacznie się różnił. Po drugie, pacjenci z COVID-19 wykazywali niejednorodność objawów.

Po trzecie, wyników niniejszego badania nie można uogólniać ze względu na jego przekrojowy charakter. Wreszcie retrospektywna ocena objawów psychopatologicznych może wywołać stronniczość.