Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chcesz optymalnie się starzeć?  Nowe badanie ujawnia siłę zaangażowania społecznego

Chcesz optymalnie się starzeć? Nowe badanie ujawnia siłę zaangażowania społecznego

Trzyletnie badanie, w którym wzięło udział ponad 7000 Kanadyjczyków w średnim i starszym wieku, wykazało, że wyższe wskaźniki zaangażowania społecznego, poprzez pracę wolontariacką i zajęcia rekreacyjne, były związane z pomyślnym starzeniem się, miarą definiowaną przez wolność od fizycznych, poznawczych, umysłowych lub stres emocjonalny. warunki, wraz z samookreślonym szczęściem i zdrowiem. Chociaż obserwacyjne odkrycia sugerują, że pozostawanie aktywnym społecznie może poprawić zdrowie psychiczne, zmniejszyć poczucie samotności i poprawić ogólny stan zdrowia, co skłoniło niektórych lekarzy do opowiadania się za „receptami społecznymi” lub zachęcania osób starszych do angażowania się w takie działania.

Wyniki podkreślają znaczenie uczestnictwa w wolontariacie i zajęciach w czasie wolnym dla osób starszych.

Niedawne badanie śledziło styl życia ponad 7000 Kanadyjczyków w średnim i starszym wieku przez około trzy lata, mając na celu zbadanie związku między zwiększonym zaangażowaniem społecznym a pomyślnym starzeniem się w późniejszym życiu.

Badanie wykazało, że osoby, które zgłosiły się na ochotnika lub uczestniczyły w zajęciach rekreacyjnych, konsekwentnie wykazywały lepszy stan zdrowia przez trzy lata po badaniu. Co więcej, osoby te były mniej podatne na problemy związane ze zdrowiem fizycznym, poznawczym, psychicznym lub emocjonalnym.

Naukowcy zdefiniowali pomyślne starzenie się jako wolność od wszelkich poważnych stanów fizycznych, poznawczych, umysłowych lub emocjonalnych, które hamują codzienną aktywność, a także wysoki poziom samooceny szczęścia, dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Badacze uwzględnili tylko uczestników, którzy pomyślnie postarzali się na początku badania. Celem było sprawdzenie, czy zaangażowanie społeczne wiąże się z prawdopodobieństwem zachowania doskonałego zdrowia.

Około 72% respondentów, którzy uczestniczyli w zajęciach wolontariackich lub rekreacyjnych na początku badania, po trzech latach nadal pomyślnie się starzeje. Jednak dwie trzecie osób, które nie brały udziału w tych zajęciach, pomyślnie postarzało się pod koniec badania.

Po uwzględnieniu szerokiego zakresu cech socjodemograficznych wyniki wykazały, że respondenci, którzy brali udział w zajęciach rekreacyjnych oraz wolontariacie lub pracy charytatywnej, mieli odpowiednio o 15% i 17% większe prawdopodobieństwo zachowania doskonałego zdrowia w całym badaniu.

„Chociaż obserwacyjny charakter badania wyklucza określenie związku przyczynowego, ma sens, że aktywność społeczna może być związana z pomyślnym starzeniem się” – mówi pierwsza autorka, Mabel Hu, doktorantka w Factor Innocent School of Social Work na Uniwersytecie w Toronto. ) oraz Instytut Cyklu Życia i Starzenia. „Bycie aktywnym społecznie jest ważne bez względu na to, ile mamy lat. Poczucie połączenia i zaangażowania może poprawić nasz nastrój, zmniejszyć poczucie samotności i izolacji oraz poprawić nasze zdrowie psychiczne i ogólny stan zdrowia.”

Niektórzy lekarze zalecają teraz swoim pacjentom zajęcia społeczne, zwane „przepisywaniem społecznym”, które jest interwencją niefarmakologiczną, która integruje podstawową opiekę zdrowotną z usługami społecznymi. Recepty społeczne mogą być wykorzystane do zachęcenia osób starszych do udziału w wolontariacie i zajęciach rekreacyjnych.

„To zachęcające, że istnieją sposoby na wspieranie naszego fizycznego, poznawczego, umysłowego i emocjonalnego samopoczucia w miarę starzenia się. To świetna wiadomość dla seniorów i ich rodzin, którzy mogą spodziewać się, że gwałtowne spadki są nieuniknione z wiekiem” – mówi starszy autor Esme Fuller-Thompson, dyrektor Instytutu Cykl życia i starzenia się oraz profesor Factor Inuentach College na Uniwersytecie w Toronto. Usługi społeczne. „Ważne jest, aby osoby starsze, rodziny, praktycy, decydenci i badacze współpracowali w celu stworzenia środowiska, które wspiera żywe, zdrowe życie w późniejszym wieku”.

Zmodyfikowana koncepcja pomyślnego starzenia się przedstawiona w tym badaniu jest bardziej wszechstronna niż poprzednie badania i obejmuje zarówno obiektywne, jak i subiektywne miary optymalnego starzenia się. Większość wcześniejszych badań nad pomyślnym starzeniem się klasyfikowała osoby z jakimikolwiek przewlekłymi schorzeniami jako osoby, które nie „starzały się pomyślnie”.

W obecnym badaniu respondentów nadal można było sklasyfikować jako „dobrze się starzejących”, jeśli cierpieli na chorobę przewlekłą, o ile mogli uczestniczyć w różnych codziennych czynnościach i byli wolni od chronicznego bólu powodującego niepełnosprawność. Zmieniona definicja obejmuje również subiektywne postrzeganie przez osoby starsze procesu starzenia się, zdrowia fizycznego i psychicznego, a także samoocenę samopoczucia emocjonalnego, takiego jak szczęście i zadowolenie z życia. Większość wcześniejszych badań ignorowała subiektywne doświadczenia osób starszych ze starzeniem się.

Badanie zostało niedawno opublikowane w Międzynarodowe czasopismo poświęcone badaniom nad środowiskiem i zdrowiem publicznym. Wykorzystuje dane podłużne z fali podstawowej (2011-2015) i pierwszej fali kontrolnej (2015-2018) danych z Canadian Longitudinal Study of Aging (CLSA) w celu zbadania czynników związanych z optymalnym starzeniem.

CLSA obejmowało 7651 respondentów w wieku 60 lat lub starszych w fali 2, którzy byli w doskonałym zdrowiu podczas podstawowej fali gromadzenia danych. Próba była ograniczona do osób, które były w doskonałym stanie zdrowia na początku badania, co stanowiło zaledwie 45% respondentów.

Odniesienie: „Czy zaangażowanie społeczne jest związane z pomyślnym starzeniem się wśród starszych Kanadyjczyków? Wyniki kanadyjskiego badania podłużnego starzenia się (CLSA)”, Mabel Ho, Eleanor Polinaigum i Esme Fuller-Thompson, 6 czerwca 2023 r., dostępne tutaj. Międzynarodowe czasopismo poświęcone badaniom nad środowiskiem i zdrowiem publicznym.
DOI: 10.3390/ijerph20126058

READ  Nowe spojrzenie na podstawową strukturę wszechświata