Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy GIA odkrywają tajemnice wewnątrz Ziemi za pomocą diamentów

Naukowcy GIA odkrywają tajemnice wewnątrz Ziemi za pomocą diamentów

(Informacja prasowa) Nikt nigdy nie odwiedził głębi naszej planety. Jednak zespół badaczy z GIA Inne instytucje były w stanie uzyskać niesamowity wgląd w głęboki płaszcz – 660 kilometrów pod powierzchnią – badając diamenty, które faktycznie wywołały erupcję wulkanu na powierzchnię.

Naukowcy, w tym wiceprezes GIA ds. badań i rozwoju, dr Wuyi Wang, pod kierunkiem dr Tingting Gu, stypendysty GIA podoktoranckiego w czasie prowadzenia badań, a obecnie na Purdue University, zbadali wyjątkowo rzadki rodzaj diamentu IaB z kopalni Karowe w Botswanie. Badane przy użyciu zaawansowanych metod nieniszczących, w tym FTIR, spektroskopii Ramana i dyfrakcji rentgenowskiej, 1,5-karatowe wtrącenia diamentowe w kolorze D, które zostały zbadane przy użyciu zaawansowanych metod nieniszczących, w tym FTIR i dyfrakcji rentgenowskiej, wykazały, że woda może być znaleziono przynajmniej w strefie przejściowej Ziemi (głębokość 410-670 km) i w dolnym płaszczu (głębokość ponad 670 km).

Kiedy diamenty zostały przekazane do oceny GIA – GIA widzi rocznie miliony diamentów – badaczy zaintrygowały ich niezwykłe inkluzje. Te uwodnione (wodonośne) minerały okazały się bardzo rzadkie, co wskazuje, że na Ziemi jest dużo głębsza woda niż wcześniej sądzono.

Mówiąc o badaniach, dr Wang powiedział: „Zanieczyszczenia metaliczne w diamentach to jedyne materiały z Ziemi, które możemy bezpośrednio analizować. Badanie tych minerałów daje wyjątkowe możliwości zrozumienia chemii wnętrza Ziemi. GIA aktywnie przyczynia się do tych fundamentalnych badań”.

Richard T. Liddicoat Postdoctoral Research Fellowship Program, ustanowiony w 2014 roku na cześć byłego prezesa GIA, powszechnie uważanego za „ojca współczesnej gemmologii”, nagradza naukowców zajmujących się mineralogią, geologią, fizyką, materiałoznawstwem i innymi dziedziny pokrewne Gemologia ma dostęp do danych GIA, sprzętu oraz rzadkich, nietypowych i dużych kamieni szlachetnych wchodzących do laboratoriów.

Artykuł ukazał się pod koniec września w czasopiśmie naukowym Nature Geoscience – można zobaczyć podsumowanie tutaj. Magazyn popularnonaukowy wydawany m.in Artykuł – Towar O gazecie 27 września.

READ  Naukowcy hodują rośliny w glebie księżycowej, następnej stacji księżycowej

Reklamy

Oprócz Gu i Wanga w badaniach uczestniczył duży zespół GIA, w tym naukowcy i technicy, fotografowie, dyrektorzy i członkowie zarządu GIA.