Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy hodują rośliny w glebie księżycowej, następnej stacji księżycowej

Po raz pierwszy naukowcy wyhodowali rośliny w glebie z księżyca zebranego przez astronautów Apollo z NASA.

Naukowcy nie mieli pojęcia, czy coś będzie rosło w pyle księżycowym, i chcieli sprawdzić, czy może być wykorzystane do uprawy żywności przez następne pokolenie odkrywców Księżyca. Wyniki ich zaskoczyły.

„Święta krowa. Rośliny już rosną w księżycowych rzeczach. Żartujesz sobie?” powiedział Robert Ferrell z Instytutu Nauk o Żywności i Rolnictwie Uniwersytetu Florydy.

Ferrell i jego koledzy uprawiali rzeżuchy na księżycowej ziemi, którą przywieźli Neil Armstrong z Apollo 11, Buzz Aldrin i inni księżycowi wędrowcy. Dobra wiadomość: wszystkie nasiona wykiełkowały.

Minusem było to, że po pierwszym tygodniu szorstkość i inne cechy gleby księżycowej wywierały presję na chwasty o małych kwiatach do tego stopnia, że ​​rosły one wolniej niż sadzonki wyhodowane na fałszywej ziemi księżycowej. Większość roślin księżycowych uległa zahamowaniu.

Wyniki zostały opublikowane w czwartek w czasopiśmie Communications Biology.

Im dłużej gleba jest narażona na promieniowanie kosmiczne i wiatr słoneczny na Księżycu, tym gorsze są rośliny. Według naukowców próbki Apollo 11 – które zostały wystawione ponad dwa miliardy lat temu na działanie pierwiastków ze względu na powierzchnię starszego Morza Spokoju – były najmniej odpowiednie do wzrostu.

„To ogromny krok naprzód, gdy wiemy, że można uprawiać rośliny” – powiedział Simon Gilroy, biolog roślin lotniczych z University of Wisconsin-Madison, który nie był zaangażowany w badanie. „Następnym prawdziwym krokiem jest zrobienie tego na Księżycu”.

Księżycowy pył jest zaśmiecony maleńkimi odłamkami szkła z uderzeń mikrometeorytów, które dotarły do ​​wszystkich lądowników księżycowych Apollo i założonych skafandrów kosmicznych na księżycowe spacery.

Jednym z rozwiązań może być wykorzystanie młodszych geologicznych miejsc na Księżycu, takich jak strumienie lawy, do wykopania uprawnej gleby. Środowisko można również modyfikować, zmieniając mieszankę składników odżywczych lub dostosowując sztuczne oświetlenie,

READ  Pierwszy chiński łazik marsjański mógł mieć kłopoty na zakurzonej planecie

Tylko 842 funty (382 kilogramy) księżycowej skały i gleby zostały zwrócone przez sześć załóg Apollo. Niektóre z najstarszych pyłów księżycowych zostały posypane na rośliny poddane kwarantannie przez astronautów Apollo w Houston po powrocie z Księżyca.

Większość bunkra księżycowego pozostała zamknięta, zmuszając naukowców do eksperymentowania z symulowaną glebą wykonaną z popiołu wulkanicznego na Ziemi. NASA w końcu przekazała 12 gramów badaczom z University of Florida na początku zeszłego roku, a długo oczekiwana uprawa odbyła się w maju ubiegłego roku w laboratorium.

NASA powiedziała, że ​​​​termin takiego eksperymentu był w końcu właściwy, ponieważ agencja kosmiczna chce w ciągu kilku lat przywrócić astronautów na Księżyc.

Zdaniem naukowców idealną sytuacją jest, aby przyszli astronauci skorzystali z niekończących się dostaw lokalnego brudu dostępnego do uprawy w pomieszczeniach w zamian za stworzenie systemu hydroponicznego lub całego systemu wodnego.

„Fakt, że wszystko urosło, oznacza, że ​​mamy naprawdę dobry punkt wyjścia, a teraz pytanie brzmi, jak możemy poprawić i poprawić” – powiedziała Sharmila Bhattacharya, naukowiec programu astrobiologicznego NASA.

Naukowcy z Florydy mają nadzieję poddać recyklingowi swoją księżycową glebę jeszcze w tym roku, sadząc więcej rzeżuchy przed przejściem do innych roślin.