Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowe badanie sugeruje, że zbyt krótki i zbyt długi sen może zwiększyć ryzyko zawału serca

Nowe badanie sugeruje, że zbyt krótki i zbyt długi sen może zwiększyć ryzyko zawału serca

Męski emeryt cierpiący na atak serca, doświadczający ostrego bólu w klatce piersiowej podczas snu, zbioryWiele badań przeprowadzonych w ostatnich latach pokazuje silny związek między czasem snu, jakością i zdrowiem serca.

Nowe badanie pokazuje, że ludzie cierpiący na bezsenność lub dużo śpiący są bardziej narażeni na zawał serca niż ci, którzy dobrze przespali noc.

Badanie wykazało, że osoby cierpiące na bezsenność były o 69% bardziej narażone na zawał serca niż osoby bez zaburzeń snu. Wskaźniki były wyższe u osób z cukrzycą i bezsennością.

Bezsenność powoduje stres w organizmie, co powoduje uwalnianie kortyzolu, hormonu stresu i może przyspieszyć twardnienie tętnic. Termin miażdżyca tętnic odnosi się do płytek, które gromadzą się w tętnicach, co może stwarzać warunki do wystąpienia zawału serca.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Clinical Cardiology pod koniec lutego. Zawierał dane z 1200 badań z udziałem prawie 1,2 miliona dorosłych. Wśród nich prawie 13 procent (154 000) cierpiało na bezsenność, a większość nie miała historii zawałów serca.
Po dziewięciu latach obserwacji około 2400 osób cierpiących na bezsenność i około 12 400 osób bez bezsenności miało zawał serca. Wydaje się, że ludzie, którzy śpią pięć godzin lub mniej każdej nocy, są bardziej narażeni na zawał serca.

Spanie przez długi czas też nie było dobre. Osoby, które spały sześć godzin lub mniej, były mniej narażone na zawał serca niż osoby, które spały dziewięć godzin. Nadmierny sen może wskazywać na słabą jakość snu lub reakcję organizmu na inny stan zdrowia.

Starsi dorośli cierpiący na bezsenność byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na zawał serca niż ich rówieśnicy bez niej.

Możliwość zaśnięcia i spania przez 6-8 godzin jest idealna. Ustalenie harmonogramu snu ze stałymi godzinami pójścia spać i pobudki oraz stworzenie środowiska sprzyjającego zasypianiu i relaksowi przed snem może ułatwić dobry sen.

READ  NASA udostępnia aktualizację informacji o teście demonstracyjnym, Artemis I. Misja

Dobrym pomysłem jest porozmawianie ze specjalistą od snu, jeśli ciągle masz problemy z zaśnięciem i utrzymaniem snu.