Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

EBI i BNP Paribas Bank Polska podpisują umowę na wsparcie projektów efektywności energetycznej w Polsce

EBI i BNP Paribas Bank Polska podpisują umowę na wsparcie projektów efektywności energetycznej w Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i BNP Paribas Polska (część Grupy BNP Paribas) podpisały umowę o wartości 100 mln euro na wsparcie projektów efektywności energetycznej w Polsce. BNP Paribas Polska jest założycielskim odpowiednikiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w którym z powodzeniem wdrożono i zakończono kilka operacji. Finansowanie skonsoliduje wiodącą pozycję BNP Paribas Bank Polska w kredytowaniu efektywności energetycznej i zielonej energii na polskim rynku, jednocześnie udzielając kredytów osobom fizycznym, spółdzielniom mieszkaniowym, spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom mieszkaniowym i innym kwalifikującym się podmiotom realizującym projekty z zakresu efektywności energetycznej.

Jednocześnie, w celu dalszego promowania i wspierania efektywności energetycznej w Polsce, Europejski Bank Inwestycyjny oraz BNP Paribas Polska podpisały umowę gwarancyjną na portfel o wartości 115 mln euro w ramach Specjalnego Programu Finansowania Efektywności Energetycznej (PF4EE), wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej wspiera Europejski Bank Inwestycyjny Transformację Efektywności Energetycznej w Europie. Jest to druga umowa BNP Paribas Bank Polska w ramach inicjatywy PF4EE, przy czym pierwsza w pełni wdrożona umowa obsługuje ponad 24 000 beneficjentów końcowych o łącznej wartości inwestycji 180 mln euro (860 mln zł). Pozwala to wytworzyć 117 600 MWh energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii i zaoszczędzić 33 300 MWh energii rocznie. To z kolei przekłada się na roczną redukcję emisji dwutlenku węgla o 96 tys. ton.

Od uruchomienia drugiej umowy w sierpniu 2022 r. BNP Paribas Polska udzielił wsparcia kolejnym 5500 beneficjentom końcowym o łącznej wartości inwestycji 53,5 mln euro (251 mln zł). Pozwala to wytworzyć 35 500 MWh energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii i zaoszczędzić 8 500 MWh energii rocznie. Przekłada się to na roczną redukcję emisji dwutlenku węgla o 28 tys. ton.

Do końca 2022 roku BNP Paribas Bank Polska i Europejski Bank Inwestycyjny udzieliły wsparcia ponad 30 000 ostatecznym beneficjentom w ramach dwóch umów o łącznej wartości inwestycji 236 mln euro (1,1 mld zł). Dało to następujące zielone korzyści (liczby roczne):

READ  Przed Europą Środkowo-Wschodnią czekają czarne perspektywy wzrostu stan

153 100 MWh energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii

Dostarczanie 41 800 MWh energii

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 124 000 ton

Program PF4EE zapewnia bankom komercyjnym ochronę przed ryzykiem kredytowym, wsparcie eksperckie w ocenie i realizacji inwestycji efektywności energetycznej oraz dedykowaną linię kredytową z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na poprawę warunków finansowania.

Ponadto BNP Paribas Polska i jego spółka leasingowa otrzymają dodatkowe wsparcie doradcze (w formie szkoleń i rozwoju narzędzi wsparcia) w ramach instrumentu Green Gateway, w celu budowania potencjału w zakresie identyfikacji, oceny i raportowania zielonych projektów.

Wiceprezes EBI Teresa Czyrewska powiedziała: „EBI z dumą zacieśnia współpracę z BNP Paribas Polska – pionierem zielonych finansów w Polsce. Zielona transformacja wymaga zdecydowanych działań już teraz, ponieważ okres do 2030 r. będzie kluczowy dla radzenia sobie z Kryzys klimatyczny a środowisko EBI, jako unijny bank klimatyczny, jest zdeterminowany, by wspierać transformację energetyczną w Polsce iw całej Europie, ponieważ jest to klucz do sukcesu działań na rzecz klimatu.

Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z wiodących na świecie podmiotów finansujących działania na rzecz klimatu i zrównoważenia środowiskowego. W 2022 r. wielkość finansowania EBI przeznaczonego na działania w dziedzinie klimatu i projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju środowiska wzrośnie do 36,5 mld euro, czyli 58% całkowitej kwoty finansowania. Jako unijny bank klimatyczny EBI jest zaangażowany we wspieranie Europejskiego Zielonego Ładu, pomagając Europie stać się pierwszym kontynentem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. i przyczyniając się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2022 r. kredyty EBI wspierające zieloną transformację polskiej gospodarki stanowiły 49% wszystkich kredytów udzielonych temu krajowi w wysokości 5,45 mld euro.

Europejska komisarz ds. energii Kadri Simson powiedziała: „Efektywność energetyczna ma kluczowe znaczenie dla zielonej transformacji UE i zwiększenia naszej niezależności energetycznej. Dla przykładu: nasz pakiet Fit for 55 zmniejszy całkowite zużycie gazu w Europie o 30% do 2030 r. Ponad Jedna trzecia wynika z osiągnięcia celu w zakresie efektywności energetycznej uzgodnionego w niedawno zmienionej dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej. Cieszę się, że EBI stale angażuje się we wspieranie naszych wspólnych wysiłków na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Poprawa efektywności energetycznej przynosi korzyści nie tylko nam, obywatelom i przedsiębiorstwom, ale ułatwi także więcej inwestycji w Unii Europejskiej.

READ  Restauracja przerywa ciszę po zamknięciu

Jarek Rot, CEO i Head of Sustainability w BNP Paribas Polska Polska, powiedział: „Jesteśmy dumni, że dzięki naszej współpracy z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, po dwóch latach udanego wdrożenia, możemy nadal korzystać z PF4EE i zapewnić naszym klientom najsilniejsze wsparcie w ich transformacji energetycznej.Inwestycje w energetykę Energetyka odnawialna i konwersja energetyczna budynków to główne zobowiązanie w strategii biznesowej GObeyond na lata 2022-2025 oraz odpowiedzi Banku na wyzwania obecnego kryzysu energetycznego i pilną potrzebę uniezależnienia się od innych źródeł energii. Kiedy dwa lata temu rozpoczynaliśmy pracę nad tym projektem przy dużym wsparciu Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Stowarzyszeniu Bank Polski, nie spodziewaliśmy się tak szybkiego rezultatów – już bylibyśmy świadkami przedłużenia gwarancji i uzupełnienia jej dodatkowym zastrzykiem w wysokości 100% środków EBI w zakresie zielonych finansów.