Od 2011 roku w Brnie odbywają się Dni Kultury Polskiej. Fot. Freepik.
Brno, 14 kwietnia (BD) — Najlepsi przedstawiciele polskiej kultury przyjadą do Brna po raz 13. Mieszkańcy Brna będą mogli cieszyć się polskim jedzeniem, filmem, muzyką i kulturą podczas Dni Kultury Polskiej, które rozpoczęły się w tym tygodniu i potrwają do końca kwietnia.
Dni Wiosny Kultury Polskiej w Brnie to jedno z działań organizowanych w ramach Umowy Partnerskiej między Brnem a Poznaniem, podpisanej we wrześniu 1966 roku. W ramach tej wymiany kulturalnej Brno i Czechy zostają wprowadzone podczas Jesiennych Dni Kultury Czeskiej w Poznaniu. Umowa partnerska obejmowała wówczas dziedziny kultury, turystyki i gospodarki komunalnej. W maju 1989 r. rozszerzono ją o dziedzinę ekonomii i wymianę ekspertów (zwłaszcza pracowników uczelni).
Goście przybędą nie tylko z partnerskiego miasta Poznania, ale także z innych części Polski, prezentując fragmenty swojej kultury zachodniosłowiańskiej. Z okazji 600-lecia miasta Łodzi do 4 maja w Koblenie trwała wystawa fotograficzna miasta. Na tej samej ulicy Biblioteka Jiříego Mahena będzie gościć na swoich piętrach szereg różnych wystaw. Wystawa w Akademii Obrony od 17 kwietnia do 10 maja przypomni, jak Czesi i Polacy walczyli ramię w ramię podczas II wojny światowej.
Fanom polskich filmów Kino Art w ciągu najbliższego tygodnia pokaże kilka z nich w ramach Festiwalu Filmowego Kocham, a muzykę reprezentować będą dwa koncerty w Bibliotece Jiříego Mahena: 17 kwietnia Kwartet smyczkowy Bacewicz wystąpi utworów polskich kompozytorów, a następnego dnia czesko-polski wieczór muzyczny z udziałem Brneńskiego Zespołu Dulcymerów ZUS Smetanova i Pierwszej Niesymfonicznej Orkiestry Poznania.
Literacka część programu, poświęcona setnej rocznicy urodzin noblistki Wisławy Szymborskiej, została przygotowana 26 kwietnia przez polskich studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Masaryka. Również ku pamięci narodu polska dziennikarka Magdalena Grzybaszkowska zaprezentuje swoją książkę „Żołnierz” o losach dzieci podczas II wojny światowej (27 kwietnia).
Głównymi organizatorami festiwalu są Wydział Stosunków Zewnętrznych Miasta Brna i Biblioteka Jiříego Mahena. Pozostali partnerzy to Instytut Polski w Pradze, Miasto Poznań, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Województwo Południowomorawskie, Województwo Łódzkie, Kino Art i Restauracja Baroko.
Więcej informacji i pełny program festiwalu można znaleźć na stronie dpk.brno.cz.
https://brnodaily.com/2023/04/14/culture/13-dni-polskiej-kultury-event-celebrates-brnos-relacja-z-poznaniem/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/04/flags-poland-czech-republic-line-1024×465.pnghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/04/flags-poland-czech-republic-line-150×68.pngkultura sztukiBrnoBrno, kultura, wydarzenia w Brnie, aktualności, Polska, PoznańOd 2011 roku w Brnie odbywają się Dni Kultury Polskiej. Fot. Freepik. Brno, 14 kwietnia (BD) — Najlepsi przedstawiciele polskiej kultury przyjadą do Brna po raz 13. Mieszkańcy Brna będą mogli cieszyć się polskim jedzeniem, filmem, muzyką i kulturą podczas dni polskiego…Franciszka FloresaFrancesco
Flores[email protected]autorBrno Daily
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu