Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Contec zbiera 15 milionów euro na zwiększenie wysiłków na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Contec zbiera 15 milionów euro na zwiększenie wysiłków na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Contec SA, firmie specjalizującej się w produkcji zrównoważonych surowców poprzez recykling zużytych opon, udało się zabezpieczyć łącznie 15 mln dofinansowania w tym roku. Do tego dołożył się Pruszyński, jeden z największych polskich producentów stalowych dachów i elewacji. 5 mln na środki przekazane już przez VINCI i Warsaw Equity Group. Te dwa podmioty zainwestowały na początku 10 milionów w Contec w marcu 2023 r.

Inwestycja zostanie wykorzystana do potrojenia zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu Contec w Szczecinie w Polsce oraz do przygotowania firmy do budowy kilku nowych zakładów komercyjnych w całej Europie.

Zmierzamy w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym dla zużytych opon

Każdego roku na całym świecie wyrzuca się ponad 1 miliard przeterminowanych opon (ELT), które często lądują na wysypiskach lub są spalane. Niewłaściwa utylizacja ELT prowadzi do problemów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie gleby i powietrza. Jednak wraz z przyjęciem gospodarki o obiegu zamkniętym osoby uczące się języka angielskiego mogą teraz otrzymać drugie życie.

ELT są doskonałym przykładem cennego zasobu, który można przekształcić w wysokiej jakości surowce do ponownego wykorzystania w obiegu zamkniętym. Prawie wszyscy główni producenci opon postawili sobie za cel włączenie co najmniej 30 procent zrównoważonych materiałów do produkcji nowych opon do 2030 roku.

„Produkty Contec o obiegu zamkniętym znacznie zmniejszają ślad węglowy ponad pięciokrotnie w porównaniu z tradycyjnymi surowcami opartymi na paliwach kopalnych. Dlatego istnieje duże zainteresowanie odzyskaną sadzą do opon, produkowanymi wyrobami gumowymi, tworzywami sztucznymi i przemysłu farbiarskiego” – mówi Krzysztof Wróblewski, prezes Contec.

Trzej główni inwestorzy

inwestycja 15 mln zostało zabezpieczone od trzech czołowych inwestorów: VINCI, Blachy Pruszyński i Warsaw Equity Group.

the Inwestycja o wartości 15 milionów dolarów zostanie wykorzystana do prawie trzykrotnego zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu Contec w Szczecinie w Polsce. Po zakończeniu rozbudowy zakład Contec będzie miał nominalną zdolność przerobu 33 000 ton zużytych opon rocznie. Contec twierdzi, że zwiększy to jego zdolność produkcyjną w zakresie produktów o obiegu zamkniętym, takich jak odzyskana sadza i olej do pirolizy opon.

READ  Monitorowanie gospodarcze: handel zagraniczny Chin wzrósł w pierwszym kwartale, w związku z ciągłym rozwojem społecznym i gospodarczym

Zapotrzebowanie na wyroby okrągłe znacznie przekroczyło obecne możliwości produkcyjne szczecińskiego zakładu. Pozyskany kapitał pomoże firmie Contec sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu poprzez rozszerzenie produkcji. Szczeciński zakład jest już rozbudowywany, a kolejne linie produkcyjne mają zostać uruchomione w pierwszej połowie 2024 roku. Contec szuka również kolejnych lokalizacji pod budowę kilku nowych zakładów handlowych w całej Europie.

Razem Contec twierdzi, że jest to jedna z największych inwestycji w sektorze czystych technologii w Europie w 2023 r. Raport Net Zero Future50, opracowany wspólnie przez PwC i Wolves Summit, podkreśla obiecującą ścieżkę inwestycji w czyste technologie w Europie Środkowej i Wschodniej ( Europy Środkowo-Wschodniej), w tym Polski.

W latach 2013-2020 Europa Środkowo-Wschodnia odnotowała niezwykłą łączną roczną stopę wzrostu wynoszącą około 57 procent. W tym okresie ponad 170 startupów z regionu uzyskało łączne finansowanie w wysokości 1,7 miliarda dolarów. Wśród tej aktywności inwestycyjnej Polska, szósta co do wielkości gospodarka w Europie, zajmuje piąte miejsce pod względem wielkości inwestycji. Statystyki te potwierdzają rosnące znaczenie i potencjał inwestycyjny czystych technologii w regionie oraz wskazują na pozytywny trend w kierunku przyjaznych dla środowiska i zrównoważonych inicjatyw.

Szczegóły finansowania

  • Rundę prowadził VINCI (spółka zależna Gospodarstwa Banku Krajowego). 8 000 000.
  • Przyczynił się Blachy Pruszyński 5 milionów.
  • Wzięła w nim udział Warszawska Grupa Kapitałowa, dotychczasowy inwestor i większościowy akcjonariusz 2 miliony.