Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak woda dostała się na ziemię?  Naukowcy być może znaleźli odpowiedź

Jak woda dostała się na ziemię? Naukowcy być może znaleźli odpowiedź

Na tej ilustracji ocean można zobaczyć z kosmosu na Ziemi. – JPL/NASA/Plik

Naukowcy od dawna zastanawiali się nad pochodzeniem wody, a niektórzy uważają, że woda mogła zostać dostarczona na Ziemię przez lodowe komety, ale teraz nowa teoria mogła wyjaśnić pochodzenie niezbędnego do życia związku.

Naukowcy odkryli, że woda została wyssana z ziemskiego środowiska, ponieważ była „młoda i spragniona”.

Teoria ta może pozwolić naukowcom zrewidować swoje myślenie o zamieszkiwaniu i poszukiwaniu życia poza naszym Układem Słonecznym, sugerując, że egzoplanety zawierające wodę mogą być bardziej podobne do naszej, niż się spodziewano.

Według tej nowej teorii opublikowanej w czasopiśmie Naturaokoło 4,5 miliarda lat temu, kiedy „nasze Słońce było w powijakach. Było otoczone dyskiem gazu i pyłu – znanym jako dysk protoplanetarny”.

Małe cząsteczki pyłu byłyby szybko zasysane przez formowanie się planet, gdy osiągnęłyby określony rozmiar, a teoria potwierdziła się z dodatkiem, że w przypadku młodej Ziemi to wyładowanie materiału dysku zapewniłoby zaopatrzenie naszej planety w wodę.

„Dysk zawiera również wiele lodowych cząstek” – powiedział Isaac Onyet, członek zespołu badawczego w Centrum Formowania Gwiazd i Planet na Uniwersytecie w Kopenhadze. „Ponieważ efekt odkurzacza wciąga pył, przechwytuje również część lód.”

„Ten proces przyczynia się do obecności wody podczas formowania się Ziemi, zamiast polegać na przypadkowym zdarzeniu, które dostarczy wodę 100 milionów lat później”.

„Ludzie od dawna dyskutują o tym, jak powstają planety” – powiedział geochemik z Uniwersytetu Kopenhaskiego, Martin Schiller.

„Jedna z teorii głosi, że planety powstały w wyniku stopniowego zderzenia ciał, stopniowo zwiększając swój rozmiar przez 100 milionów lat. W tym scenariuszu obecność wody na Ziemi wymagałaby jakiegoś nieoczekiwanego zdarzenia”.

„Jeśli w ten sposób powstała Ziemia, to mamy szczęście, że mamy na Ziemi wodę” – powiedział Schiller.

„To sprawia, że ​​szanse na istnienie wody na planetach poza naszym Układem Słonecznym są bardzo niskie”.

READ  Starożytne cegły gliniane ujawniają zmiany w polu magnetycznym Ziemi

Teorię wysunięto, wykorzystując izotopy krzemu jako narzędzie do pomiaru mechanizmów powstawania planet i związanych z tym skal czasowych.

Badając izotopy w ponad 60 meteorytach i ciałach planetarnych, eksperci ustalili związek między skalistymi planetami, takimi jak Ziemia, a innymi ciałami w Układzie Słonecznym.

„Ta teoria przewiduje, że za każdym razem, gdy utworzysz planetę taką jak Ziemia, będzie na niej woda” – powiedział Martin Pizarro, członek zespołu i profesor Globe Institute.

„Jeśli udasz się do innego układu planetarnego, w którym znajduje się planeta krążąca wokół gwiazdy wielkości Słońca, planeta powinna mieć wodę, jeśli znajduje się w przyzwoitej odległości”.