USA: Podwyżka stóp procentowych w lipcu wygląda na załatwioną sprawę
W zeszłym tygodniu prezes Fed, Jerome Powell, ponownie powtórzył zasadę Fed dotyczącą dwóch kolejnych podwyżek stóp procentowych w 2023 r. Rynki były sceptyczne, ale szereg dobrych danych dotyczących aktywności zmienił nastawienie, przy czym podwyżka o 25 punktów bazowych została w pełni wyceniona do września i kolejne 10 punktów bazowych zwrotnica. Lub nawet wyceniony na listopadowym posiedzeniu FOMC. Sądziliśmy, że stopa funduszy federalnych osiągnęła szczyt w maju, ale zdecydowane stanowisko banku centralnego co do potrzeby bardziej napiętej i stabilnej inflacji oraz napięty rynek pracy oznaczają, że musimy zaakceptować fakt, że lipcowa podwyżka stóp procentowych wygląda na załatwioną sprawę. Musiałby być bardzo słaby czerwcowy raport o zatrudnieniu, zaskakująca miękkość w czerwcowym bazowym druku CPI i/lub problem z systemem finansowym, aby powstrzymać Fed przed podwyżkami.
Kalendarz danych na ten tydzień obejmuje raport o zatrudnieniu, a także raporty ISM dotyczące sektora produkcyjnego i usługowego. Sondaże ISM wskazują, że gospodarka boryka się z problemami, czego nie potwierdzają oficjalne dane o aktywności. Indeks ISM dla przemysłu spadał (poniżej 50) przez siedem kolejnych miesięcy, a raport z tego tygodnia wygląda na to, że będzie się kurczył przez osiem kolejnych miesięcy. Sektor usług ISM wciąż przekracza 50, ale ledwo. Z niecierpliwością czekamy na czwarty miesiąc z rzędu, w którym główny indeks oscyluje w przedziale 50-52. Będziemy również uważnie śledzić subindeksy zatrudnienia, a także dane dotyczące wolnych miejsc pracy i szeregi prywatnych list płac ADP, aby poprawić nasze prognozy dotyczące piątkowego wydruku listy płac poza rolnictwem.
W zeszłym miesiącu wzrost liczby miejsc pracy poza rolnictwem był bardzo silny i wyniósł 339 000, ale w tym miesiącu spodziewamy się spowolnienia i zbliżenia do poziomu 225 000. Stopa bezrobocia wzrosła do 3,7% z 3,4% w zeszłym miesiącu, biorąc pod uwagę dane z ankiety gospodarstw domowych przedstawiły zupełnie inny obraz niż dane z listy płac – gdzie gospodarstwa domowe faktycznie zgłaszają spadek zatrudnienia. Widzimy, że odwrócona część skoku wynosi 3,6%. Tymczasem średnie zarobki godzinowe powinny złagodzić kolejny spadek o 0,3% miesiąc do miesiąca, co obniżyłoby roczną stopę wzrostu płac do 4,2%.
Kanada: Stabilna inflacja może spowodować kolejną podwyżkę stóp procentowych w lipcu
W Kanadzie rynek jest podzielony co do tego, czy Bank of Canada ponownie podniesie stopy procentowe w lipcu po podwyżce o 25 punktów bazowych w czerwcu. Wcześniej stopy procentowe były zawieszone od styczniowego posiedzenia. Przyzwoity wzrost, napięty rynek pracy (potwierdzają to dane z przyszłego tygodnia) i stabilna inflacja oznaczają, że opowiadamy się za ponowną podwyżką BoC 12 lipca.
Polska: Nie oczekuje się zmiany polityki ze strony Narodowego Banku Polskiego
Nie spodziewamy się zmian w polityce NBP w lipcu. Jednak szacujemy, że szanse na obniżkę stóp po wakacjach wzrosły do 65-70%, gdzie wcześniej widzieliśmy 50%, biorąc pod uwagę wskazówki niektórych członków RPP, w tym przewodniczącego Adama Głabińskiego. Widzimy również możliwość dokonania przez NBP więcej niż jednej obniżki w 2023 r. Nasze krótkoterminowe perspektywy inflacji są optymistyczne, a CPI spadnie do jednocyfrowych wartości we wrześniu lub sierpniu, co wzmocni gołębie nastawienie RPP.
Nasze perspektywy długoterminowe są pesymistyczne (fundamentalna stabilizacja na poziomie 5% r/r w latach 2024-25). Problemy inflacyjne Polski są bliższe problemom krajów rozwiniętych ze względu na dobrą kondycję rynków pracy oraz cykl wyborczy. NBP powinien jednak znaleźć wsparcie ze strony banków centralnych z rynków wschodzących, które zaczęły rosnąć przed rynkami rozwiniętymi i teraz mogą być na drodze do rozluźnienia. Percepcja obniżki stóp procentowych w Polsce przez rynek powinna pozostać pozytywna – przynajmniej tak długo, jak główny wskaźnik CPI pozostanie niski – mimo że Fed, EBC i Bank Anglii kontynuują wzrosty i utrzymują jastrzębie nastawienie.
Węgry: kontynuacja spadku wskaźników inflacji cen żywności, dóbr trwałego użytku i energii
Pierwszy tydzień lipca będzie bardzo pracowity, jeśli chodzi o dane z węgierskiego kalendarza, a my skupimy się głównie na danych dotyczących aktywności gospodarczej za maj. Niższe ceny paliw w maju mogą nieco pomóc sprzedaży detalicznej, chociaż nadal obserwujemy dwucyfrowy spadek wolumenów rok do roku. W przemyśle spodziewane jest umiarkowane ożywienie po słabym kwietniu w ujęciu miesięcznym, ale w ujęciu rok do roku (ze względu na mniejszą liczbę dni roboczych) ropa przesuwa się na południe.
Najnowsze dane budżetowe zapowiadają wyjątkowo pracowity czwartek. Spodziewamy się, że budżet zanotuje w czerwcu umiarkowany deficyt, a głównym motorem będzie słabość po stronie dochodów w obniżaniu popytu krajowego. Wreszcie, piątek przyniesie dane o inflacji za czerwiec. Spodziewamy się dalszego szybkiego ożywienia inflacji cen żywności, dóbr trwałego użytku i energii, chociaż naszym zdaniem usługi zrównoważą ten wpływ. Przy korzystnych efektach bazowych obserwujemy spadek nominalny nieco poniżej 20% r/r, podczas gdy inflacja bazowa zbliża się do 21% r/r. Widzimy ryzyko przesunięte w dół.
Najważniejsze wydarzenia na rynkach rozwiniętych w przyszłym tygodniu
Najważniejsze wydarzenia w Europie, na Bliskim Wschodzie iw Afryce w przyszłym tygodniu
Pobierz artykuł w formacie PDF
tagi
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu