Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Europejska fala upałów: przerażająca mapa pokazuje płonący kontynent

Europejska fala upałów: przerażająca mapa pokazuje płonący kontynent

Mapa horroru pokazała Europę pogrążoną w „nie do zniesienia” czerwonym upale, gdy kontynent walczy ze śmiertelną falą upałów.

W niektórych częściach południowej Europy i północno-zachodniej Afryki spodziewane są rekordowo wysokie temperatury w nadchodzących dniach. Temperatury przekroczą 48 stopni Celsjusza w niektórych częściach Hiszpanii, Francji, Grecji, Chorwacji i Turcji, ponieważ mieszkańcy są zachęcani do podjęcia kroków w celu zachowania chłodu.

Jedna z map, obraz satelitarny zarejestrowany przez satelitę UE, pokazała temperatury Ziemi, które były w kolorze czerwonym, a następnie zmieniły kolor na ciemniejszy – na czarny.

Mapa pokazała temperaturę gruntu – temperaturę gleby, a nie powietrza – w regionie Estremadura na południowym zachodzie Hiszpanii, osiągając we wtorek 60 stopni Celsjusza.

Temperatury wzrosły w tym tygodniu na dużych obszarach Hiszpanii, a temperatura powietrza osiągnęła 45 ° C, podczas gdy temperatury w nocy w większości części kraju nigdy nie spadły poniżej 25 ° C. Temperatury na Majorce u wybrzeży Hiszpanii osiągnęły w środę o 4 rano 37 stopni Celsjusza.

We Włoszech meteorolodzy ostrzegają, że temperatura może wzrosnąć do 48,8°C. Czerwony alert został wydany dla 10 miast, w tym dla Rzymu, Bolonii i Florencji.

Fala upałów w Cerberze – nazwana przez Włoskie Towarzystwo Meteorologiczne na cześć trójgłowego potwora, który pojawia się w Piekle Dantego – stała się śmiertelna we wtorek po tym, jak mężczyzna po czterdziestce upadł w północnych Włoszech.

Lokalne media podały, że 44-letni robotnik malował linie przy przejściach dla pieszych w mieście Lodi, niedaleko Mediolanu, zanim upadł z powodu upału. Został przewieziony do szpitala, gdzie później zmarł.

„Mamy do czynienia z nieznośną falą upałów” – napisał na Twitterze włoski polityk Nicola Fratoianni.

„Może się zdarzyć, że w najgorętszym czasie zostaną podjęte wszelkie przydatne środki ostrożności, aby uniknąć tragedii, takich jak te, które miały miejsce dzisiaj w Lodi”.

READ  ONZ powołuje ekspertów do zbadania możliwych zbrodni wojennych na Ukrainie

Kilku turystów korzystających z włoskich wakacji zasłabło w upale, w tym Brytyjczyk, który upadł na ziemię przed Koloseum w Rzymie.

Zalecił mieszkańcom i turystom wypijanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie oraz unikanie kawy i alkoholu, które powodują odwodnienie.

Oczekuje się, że fala upałów przyniesie jeszcze ostrzejsze warunki w ciągu najbliższych kilku dni.

Temperatury osiągną szczyt w piątek, jak podaje brytyjski Met Office, kiedy oczekuje się, że na dużych obszarach południowej Europy temperatury osiągną temperaturę w połowie lat 40-tych – a być może wyższą.

Upały prawdopodobnie utrzymają się przez cały weekend. W Pradze, stolicy Czech, w sobotę temperatura może osiągnąć 36°C – znacznie powyżej średniej lipcowej, która wynosi 24°C.

Rekordy temperatur pobito w tym tygodniu także we Francji, Szwajcarii, Niemczech i we Włoszech.

Włoscy meteorolodzy ostrzegają, że po zakończeniu obecnej fali upałów szybko nastąpi kolejna.

Oczekuje się, że druga fala upałów, nazwana Charonem na cześć starożytnego nawigatora, który sprowadził dusze do podziemi, ponownie podniesie temperaturę do 43°C w Rzymie i 47°C na Sardynii w południowych Włoszech.

Zbliża się do najwyższej temperatury, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Europie – 48,8°C, odnotowanej w pobliżu Syrakuz na włoskiej Sycylii w sierpniu 2021 r.

Upały dotknęły również Afrykę Północną, gdzie w nadchodzących dniach temperatura przekroczy 50 stopni Celsjusza. Tunezja, najbardziej wysunięty na północ kraj w Afryce, doświadczyła już rekordowych temperatur 49 stopni Celsjusza.

Temperatury w mieście Beni Mellal w środkowej części Maroka osiągnęły w tym tygodniu 47,5 stopnia Celsjusza, podczas gdy słupek rtęci wzrósł do 48 stopni Celsjusza w Biskrze w Algierii.

Ostatni kryzys przychodzi jako nowy kryzys Stań Ujawniono, że w wyniku upałów w zeszłym roku w Europie zmarło ponad 60 000 osób.

Według ISGlobal Institute w Barcelonie w wyniku lata 2022 roku, które było najcieplejszym w historii kontynentu, w Europie zmarło 61 672 osób. Włochy odnotowały największą liczbę zgonów przypisywanych wysokim temperaturom – 18 010 zgonów, podczas gdy Hiszpania odnotowała 11 324, aw Niemczech 8 173.

READ  Cysterna z paliwem eksploduje w Libanie, zabijając co najmniej 28 osób | Wiadomości z Bliskiego Wschodu

Na początku tego tygodnia Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła pierwszy tydzień lipca najcieplejszym na Ziemi, na podstawie wstępnych ustaleń Światowej Organizacji Meteorologicznej.

„Według wstępnych danych świat właśnie przeżył najgorętszy tydzień w historii” – podała w oświadczeniu Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Mierzenie średnich temperatur na świecie jest złożonym zadaniem i różne organizacje mogą prowadzić do różnych wyników, ale wczesne dane wskazują, że średnie temperatury na świecie wzrosły powyżej 17,2°C przez kilka dni na początku lipca, przekraczając poprzedni dzienny rekord 16,94°C z sierpnia 2016 r.