Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tranzystor ferroelektryczny umożliwia obliczenia na dużą skalę

Tranzystor ferroelektryczny umożliwia obliczenia na dużą skalę

Rewolucja big data nadwyręża możliwości nowoczesnych urządzeń elektronicznych, zmuszając inżynierów do ponownego przemyślenia niemal każdego aspektu mikroczipa. Przy coraz większej złożoności przechowywanych, przeszukiwanych i analizowanych zbiorów danych urządzenia te muszą być mniejsze, szybsze i bardziej energooszczędne, aby nadążyć za tempem innowacji w zakresie danych.

Elektryczne tranzystory polowe (FE-FET) to jedna z najciekawszych odpowiedzi na to wyzwanie. Podobnie jak konwencjonalne tranzystory krzemowe, tranzystory FE-FET to przełączniki, które włączają się i wyłączają niezwykle szybko, aby połączyć jedynki i zera komputerów, które używają ich do wykonywania swoich operacji.

Ale FE-FET mają dodatkową funkcję, której nie mają konwencjonalne tranzystory: ich właściwości ferroelektryczne pozwalają im utrzymywać ładunek elektryczny.

Ta właściwość pozwala im działać jako urządzenia pamięci nieulotnej oprócz komputerów. Zdolne do przechowywania i przetwarzania danych, FE-FET są przedmiotem wielu projektów badawczo-rozwojowych. Udany projekt FE-FET znacznie zmniejszy rozmiar i progi zużycia energii konwencjonalnych urządzeń, a także zwiększy prędkość.

badacze w Wyższa Szkoła Inżynierii i Nauk Stosowanych Uniwersytetu Pensylwanii Wprowadzono nowy projekt FE-FET, który wykazuje rekordową wydajność zarówno w zakresie mocy obliczeniowej, jak i pamięci.

Niedawne badanie opublikowane w Nanotechnologia natury prowadzony Głęboka JariwalaKwan Ho Kim, profesor nadzwyczajny na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Systemowej (ESE), Ph.D. kandydata w swoim laboratorium, projekt zadebiutował. Współpracowali z członkami wydziału w Penn Engineering Troya Olsonaa także profesor nadzwyczajny w ESE, W Eryk Stach, Robert D. Bent jest profesorem inżynierii na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Inżynierii Materiałowej (MSE) oraz dyrektorem Laboratorium Badań nad Strukturą Materii (LRSM).

Tranzystor nakłada dwuwymiarowy półprzewodnik zwany dwusiarczkiem molibdenu (MoS2) na materiał ferroelektryczny zwany azotkiem glinu i skandu (AlScN). .

„Ponieważ stworzyliśmy te urządzenia, które łączą materiał ferroelektryczny z dwuwymiarowym półprzewodnikiem, oba są bardzo energooszczędne” – mówi Jariwala. „Możesz ich używać zarówno do obliczeń, jak i do pamięci — zamiennie i bardzo wydajnie”.

READ  Wspólny program szkoleniowy w zakresie podejmowania decyzji dla pielęgniarek wspierający decyzje dotyczące badań przesiewowych w kierunku zespołu Downa

Urządzenie zespołu Penn Engineering jest niespotykanie cienkie, dzięki czemu każde urządzenie może działać na minimalnej powierzchni. Ponadto małe urządzenia można łączyć w duże macierze skalowalne do platform przemysłowych.

„W przypadku półprzewodnika MoS2, który ma grubość zaledwie 0,7 nanometra, nie byliśmy pewni, czy może utrzymać ładunek, jaki wstrzyknie materiał ferroelektryczny AlScN” – mówi Kim. „Ku naszemu zaskoczeniu, nie tylko oba przeżyły, ale także ilość prądu, jaką ten półprzewodnik był w stanie przenieść, była rekordowa”.

Im bardziej przenośne może być urządzenie, tym szybciej może uruchamiać aplikacje komputerowe. Im mniejszy opór, tym szybszy dostęp do pamięci.

To połączenie MoS2 i AlScN to prawdziwy przełom w technologii tranzystorowej. Prace nad FE-FET innych zespołów badawczych były stale utrudnione przez utratę właściwości ferroelektrycznych, ponieważ urządzenia były miniaturyzowane, aby zbliżyć się do skali odpowiedniej dla przemysłu.

Do czasu tego badania miniaturyzacja FE-FET poważnie zmniejszyła „okno pamięci”. Oznacza to, że ponieważ inżynierowie nie doceniają rozmiaru konstrukcji tranzystora, urządzenie rozwija zawodną pamięć, myląc jedynki z 0 i odwrotnie, co jest szkodliwe dla jego ogólnej wydajności.

Laboratorium i współpracownicy Jariwali osiągnęli projekt, który utrzymuje duże okno pamięci przy imponująco małych wymiarach urządzenia. Z AlScN przy 20 nm i MoS2 przy 0,7 nm, FE-FET niezawodnie przechowuje dane w celu szybkiego dostępu.

„Kluczem jest nasz materiał ferroelektryczny AlScN” — mówi Olson. W przeciwieństwie do wielu ferroelektryków zachowuje on swoje unikalne właściwości nawet, gdy jest bardzo cienki. ostatni artykuł W mojej grupie pokazaliśmy, że możemy zachować jego unikalne właściwości ferroelektryczne przy jeszcze mniejszych grubościach: 5 nanometrów”.

Kolejne kroki zespołu Penn Engineering koncentrują się na tej dodatkowej miniaturyzacji, aby wyprodukować urządzenia, które działają przy wystarczająco niskim napięciu, aby były kompatybilne z wiodącymi producentami urządzeń konsumenckich.

READ  Kontrowersje dotyczące kolonoskopii wskazują na słabą absorpcję • Republika Medyczna

„Nasze FE-FET są niezwykle obiecujące” – mówi Jariwala. „Dzięki dalszemu rozwojowi te wszechstronne urządzenia mogą znaleźć miejsce w prawie każdej technologii, o której możesz pomyśleć, zwłaszcza w tych, które obsługują sztuczną inteligencję i zużywają, generują lub przetwarzają ogromne ilości danych — od wykrywania po komunikację i nie tylko”.

/wydanie publiczne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może dotyczyć konkretnego momentu i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk ani stron korporacyjnych, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie poglądami autora (autorów). Obejrzyj w całości tutaj.