Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Katoliczki zabierają głos, gdy „patriarchalny” Kościół dyskutuje o swojej przyszłości

Katoliczki zabierają głos, gdy „patriarchalny” Kościół dyskutuje o swojej przyszłości

Miejsce kobiet w Kościele katolickim, na którego czele od 2000 lat stoi mężczyzna, który zakazuje aborcji, księży i ​​nie uznaje rozwodów, jest jednym z gorących tematów Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które obradował przez ponad cztery tygodnie.

Kobiety walczące o zmiany przybyły do ​​Rzymu, aby przedstawić swoje racje, z Europy i Stanów Zjednoczonych po Australię, Kolumbię, Indie i RPA.

Mają różne pochodzenie i różne cele. Nie każdy chce kapłanek. Niektórzy chcą przede wszystkim, aby kobiety zostały diakonami, które mogą odprawiać chrzty, śluby i pogrzeby, ale nie Mszę św.

Łączy ich jednak frustracja wywołana wykluczeniem kobiet z kluczowych ról w tym, co wielu uważa za „patriarchalny i patriarchalny” Kościół.

„Większość osób wspierających życie duszpasterskie i przekazujących wiarę w rodzinach to kobiety i matki” – stwierdziła Carmen Chaumet z francuskiej grupy kampanii „Comite de la Jupe” (Komitet ds. Spódnic).

„To ironiczne i niesprawiedliwe, że nie przydzielimy im należnego im miejsca”.

Teresa Casillas Fiore, członkini hiszpańskiego stowarzyszenia Revuelta de Mujeres en la Iglesia, dodała: „Jeśli pójdziesz do Watykanu na mszę, zobaczysz setki księży płci męskiej ubranych w te same ubrania i nie ma tam kobiet”. Kościół).

„Czuję, że ludzie są towarzyszami Boga”.

– 'Prawa wyborcze’ –

Jednak posiedzenie synodu, które potrwa do 29 października, stanowi historyczny punkt zwrotny w Kościele, ponieważ po raz pierwszy dopuszczono do niego zakonnice i kobiety świeckie.

Około 54 kobiety, czyli około 15% z łącznej liczby 365 członków stowarzyszenia, będzie mogło głosować nad propozycjami, które zostaną przesłane papieżowi Franciszkowi.

Obserwatorzy watykańscy określili to jako rewolucję. „Pierwszy krok” – mówią aktywiści.

Adeline Fermanian, współprzewodnicząca Komisji ds. Spódnic, powiedziała, że ​​papież wykazał „otwartość” w kwestii święceń kobiet.

„Zdał sobie sprawę, że kwestia ta nie została odpowiednio zbadana na poziomie teologicznym” – stwierdziła.

READ  Donald Trump obiecuje zakończyć wojnę na Ukrainie w ciągu 24 godzin

Od czasu swojego wyboru w 2013 roku Franciszek stara się kształtować Kościół, który będzie bardziej otwarty, bardziej przyjazny dla wiernych LGBT i rozwiedzionych, a także zachęca do dialogu międzywyznaniowego.

Wzrosła liczba kobiet mianowanych w Kurii, rządzie centralnym Stolicy Apostolskiej, a niektóre z nich zajmują wyższe stanowiska.

W zeszłym tygodniu awansował zakonnicę na stanowisko podsekretarza urzędu zarządzającego majątkiem nieruchomościowym Stolicy Apostolskiej.

Jednak niektórzy aktywiści uważają te zmiany za reformy „kosmetyczne”, które maskują stronniczy pogląd na kobiety.

Cathy Corbett, australijska członkini zarządu Katolickiej Rady Kobiet, grupy parasolowej, stwierdziła, że ​​włączenie do synodu członkiń z prawem głosu jest oznaką postępu.

Powiedziała jednak, że szersze spojrzenie na kobiety w Kościele jest „bardzo przygnębiające”, a inspirację w większości stanowi Dziewica Maryja, matka Jezusa.

Dodała: „Wygląda na to, że Papież nadal ma tę ślepą plamkę na kobiety… Wydaje się, że patrzy na kobiety w kategoriach roli, zwykle w kategoriach matki”.

– opór –

Proces synodu jest powolny. Obecne spotkanie w Rzymie odbyło się po dwóch latach globalnych konsultacji, a drugie Zgromadzenie Ogólne zaplanowano na przyszły rok.

Regina Franken-Wendelsorf, niemiecka członkini Zarządu Konwencji o zakazie broni chemicznej, powiedziała, że ​​kobiety liczyły na konkretne działania.

„Wszystkie argumenty i wnioski są już na stole. Teraz Watykan i Kościół muszą działać!” Powiedziała.

Francuski aktywista Chaumet dodał, że podczas dyskusji kościelnych „dochodzą do ofiar ubocznych, frustracji i katolików, którzy odchodzą, ponieważ nie czują się już mile widziani”.

Jednak chociaż papież Franciszek spotyka się z oporem wobec swojego programu reform, istnieje znaczny opór wobec dążenia kobiet do zmian.

„Niektórzy biskupi amerykańscy boją się podążać drogą Kościoła anglikańskiego”, który pozwolił na wyświęcanie kobiet w 1992 r., zauważyła jedna z uczestniczek synodu, która wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości.

READ  Ukraińcy rozpaczają, gdy Rosjanie uderzają w Chasev Yar

Inny starszy członek kościoła, który również prosił o zachowanie anonimowości, zauważył, że naciski na reformy nie były jednakowe ze wszystkich obszarów kościoła.

Podkreślił, że „nie wolno nam zapominać, że Kościół jest powszechny”.

„Istnieją oczekiwania (wśród kobiet) w Europie, ale w Azji i Afryce są one znacznie niższe”.

cmk/en/cw/ams/gil