Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polacy pracują drugą co do wielkości liczbą godzin tygodniowo w UE

Polacy pracują drugą co do wielkości liczbą godzin tygodniowo w UE

Z nowych danych Eurostatu wynika, że ​​Polacy pracują drugi najdłuższy czas pracy w UE. W 2022 r. przepracowali oni średnio 40,4 godziny tygodniowo, czyli znacznie więcej niż w całej UE wynoszący 37,5 godziny.

Dłużej od Polaków pracowali jedynie Grecy (41 godz.), natomiast najkrócej pracowali Holendrzy (33,2 godz.), Niemcy (35,3 godz.) i Duńczycy (35,4 godz.).

Dane dotyczą zarówno osób pracujących w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, jak i osób prowadzących działalność na własny rachunek. Obejmuje to także płatne lub bezpłatne nadgodziny, ale nie obejmuje czasu dojazdu między pracą a domem oraz głównych przerw na posiłek.

Odkąd Eurostat zaczął gromadzić takie dane w 2008 r., Polska zawsze znajdowała się w czwórce państw członkowskich o największej liczbie przepracowanych godzin. Jednakże w tym okresie czas pracy Polaków spadł z 41,3 godzin (podczas gdy w całej UE spadł z 38,3 godzin).

W 2022 r. większość Polaków, bo 75,3%, pracowała 40 i więcej godzin tygodniowo (w całej UE – 45,8%). Prawny tydzień pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w Polsce wynosi 40 godzin. Tylko 0,2% Polaków pracuje 24 godziny lub mniej tygodniowo, w porównaniu do 1,8% w całej UE.

Pracownicy w Polsce pracowali średnio 39,6 godzin tygodniowo (w porównaniu do 36,7 godzin tygodniowo w całej UE), natomiast osoby samozatrudnione pracowały średnio 44,5 godzin tygodniowo (w porównaniu z 42,9 w całej UE).

Mężczyźni w Polsce pracują średnio dłużej (41,5 godzin tygodniowo) niż kobiety (39,9 godzin).

W podziale na grupy zawodowe najdłużej w Polsce pracowali pracownicy domowi, średnio 53,5 godziny tygodniowo, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia europejska (26,3 godziny) dla tego zawodu.

READ  Były szef kuchni królowej Darren McGrady ujawnia ulubione fast foody Jej Królewskiej Mości

Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa (44,1 godz.), następnie pracownicy budowlani (42,3 godz.) oraz pracownicy transportu i magazynowania (41,5 godz. tygodniowo).

Z kolei najkrótszy tydzień pracy w Polsce mieli pracownicy oświaty (37,4 godz.) oraz sztuki, rekreacji i rozrywki (38,2 godz.).

Najnowsze dane OECD – także z 2022 r. – pokazują, że Polacy mają najdłuższy czas pracy w UE, po Grecji, ale także na Cyprze.

Oprócz długiego tygodnia pracy, Polska ma także jedną z najniższych stóp bezrobocia w Europie, która według Eurostatu wyniesie 2,9% w 2022 roku. Czechy były jedynym krajem w Unii Europejskiej, który odnotował niższą stopę bezrobocia na poziomie 2,2%.

Na początku tego miesiąca Partia Lewicy (Lewka), trzecie co do wielkości ugrupowanie w parlamencie, obiecała wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy, jeśli dojdzie do władzy w październikowych wyborach, powołując się na fakt, że Polacy pracują najdłużej w krajach rozwiniętych. Państwa.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Katerina Babayeva/Pexels