Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Macron wzywa do „humanitarnego rozejmu” w wojnie między Izraelem a Gazą

Macron wzywa do „humanitarnego rozejmu” w wojnie między Izraelem a Gazą

Jego mandat, który nastąpił po szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, wykraczał poza to, do czego on i inni przywódcy wspólnie wzywali w oświadczeniu końcowym, czyli „korytarze i pauzy humanitarne”.

Wyrażenie to było wynikiem godzin żmudnej debaty na temat języka odzwierciedlającego podziały w Unii Europejskiej w trakcie konfliktu między Izraelem a Hamasem.

7 października bojownicy Hamasu wtargnęli na granicę Strefy Gazy, zabijając 1400 osób, w większości cywilów, i biorąc ponad 220 zakładników, co było najgorszym rozlewem krwi w historii Izraela.

Izrael odpowiedział ciągłą kampanią bombową, w wyniku której według kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia w Gazie zginęło 7326 osób, w większości cywilów, w tym 3038 dzieci.

Izrael odciął także dostawy żywności, wody i prądu do Gazy i nalegał, aby nie można było importować paliwa, ponieważ mogłoby zostać wykorzystane przez Hamas.

Wszystkie kraje Unii Europejskiej zdecydowanie potępiły atak Hamasu na Izrael 7 października. Niektórzy jednak sprzeciwiali się zakresowi reakcji militarnej Izraela, twierdząc, że palestyńscy cywile zasługują na ochronę zapewnianą im przez prawo międzynarodowe.

– „Masowe bombardowania” –

Macron powiedział na zakończenie dwudniowego szczytu: „Zawieszenie broni humanitarnej jest dziś przydatne, aby móc chronić osoby na miejscu, które ucierpiały w wyniku bombardowania”.

Podkreślił, że Izrael ma prawo bronić się przed „terroryzmem”. Ale jako ryzyko dla ludności cywilnej w Gazie wymienił także „całkowitą blokadę, masowe bombardowania, a nawet możliwość przeprowadzenia operacji lądowej na dużą skalę”.

Macron powiedział, że Francja chce wydostać swoich obywateli z Gazy „tak szybko, jak to możliwe”.

Francuski korpus dyplomatyczny podał, że w Gazie przebywa około 50 obywateli francuskich, ale Paryż chce także rozszerzyć zakres ochrony na członków ich rodzin oraz pracowników Francuskiego Instytutu Kultury, zwiększając ich łączną liczbę do około 170 osób.

Unia Europejska nie wezwała do zawieszenia broni, pomimo pragnień niektórych państw członkowskich.

READ  Kanadyjczyk George Corones bada śmiercionośną Kryształową Jaskinię w Meksyku

Hiszpania wezwała do używania ostrzejszego języka we wnioskach przywódców.

Jednak najwięksi zwolennicy Izraela, w tym Niemcy i Austria, sprzeciwiali się takiemu posunięciu, obawiając się, że zostanie ono odebrane jako ograniczające pole działania Izraela.

Podczas rozmów z reporterami po szczycie kanclerz Niemiec Olaf Scholz unikał używania określeń takich jak rozejm.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać prawo Izraela do samoobrony” – powiedział Schultz.

Madrytowi udało się jednak zjednoczyć przywódców wokół planu zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej, która, jak ma nadzieję premier Hiszpanii Pedro Sanchez, odbędzie się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

– Ból głowy związany z budżetem UE –

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który przewodniczy spotkaniom przywódców państw członkowskich, bronił wezwania UE do „wstrzymania się” i nalegał, aby blok zajął zjednoczone i „bardzo zdecydowane” stanowisko.

„Musimy wyrazić się bardzo jasno, co oznacza, że ​​uważamy za niezwykle pilne, ważne i konieczne, aby pomoc humanitarna dotarła do odbiorców” – powiedział Michel.

Szefowie rządów UE rozmawiali także o zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy, ponieważ starają się oni skoncentrować na pomocy temu krajowi w walce z rosyjską inwazją, nawet gdy zamieszanie na Bliskim Wschodzie odwraca uwagę świata.

Do kluczowych działań UE należy plan początkowo szacowany na około 20 miliardów euro (21 miliardów dolarów) na okres czterech lat, mający na celu utworzenie funduszu obronnego dla Ukrainy w ramach szerszych zobowiązań Zachodu w zakresie bezpieczeństwa.

Większe wsparcie finansowe dla Ukrainy popiera prawie wszystkie 27 krajów UE, z wyjątkiem Węgier i Słowacji.

Zakończyło się to jednak znacznie szerszymi negocjacjami w sprawie kolejnego długoterminowego budżetu bloku, który stanie się głównym przedmiotem sporu na kolejnym szczycie zaplanowanym na grudzień.

Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że byłby skłonny przyznać Ukrainie większe fundusze, jeśli spełni ona pewne warunki, w tym będzie bardziej „przejrzysta”, ale podkreślił, że jego kraj nie zaprzestanie pomocy humanitarnej.

READ  Izrael zarządza nową falę ewakuacji w Rafah w związku z wyczerpaniem się zapasów żywności

ff-raz/rmb/jj