Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowa Zelandia: Tysiące protestują przeciwko nowej polityce rządu, która podważa zdobycze Maorysów |  Maoryski

Nowa Zelandia: Tysiące protestują przeciwko nowej polityce rządu, która podważa zdobycze Maorysów | Maoryski

Tysiące Maorysów wyszło na ulice w całej Nowej Zelandii we wtorek rano, protestując przeciwko nowej polityce rządu, która według Maorysów podważy dziesięciolecia lokalnego postępu.

Protestujący blokowali ruch na głównych drogach i ustawiali się wzdłuż ulic w miastach, wzywając koalicję do odrzucenia planów przeglądu Traktatu z Waitangi, 180-letniego dokumentu założycielskiego kraju podpisanego między wodzami Korony i Maorysów.

Nowy rząd ogłosił niedawno, że wycofuje używanie języka maoryskiego w instytucjach rządowych oraz uchyli ustawodawstwo antynikotynowe i Urząd Zdrowia Maorysów w czasie, gdy problemy zdrowotne, w tym rak płuc, nieproporcjonalnie dotykają Maorysów.

Protesty zorganizowała Te Pati Māori, maoryska partia polityczna, która w październikowych wyborach powiększyła swoje mandaty w parlamencie z dwóch do sześciu. Dziś przypada także otwarcie 54. rządu Nowej Zelandii.

„Nie zgodzimy się na to, aby być obywatelami drugiej kategorii i być zepchniętym na dalszy plan przez ten rząd” – powiedziała dziennikowi The Guardian współprzewodnicząca Te Pati Maori, Debbie Ngarewa Packer, po protestach w Wellington, gdzie prawie tysiąc osób maszerowało przed budynkiem parlamentu.

„Nasi ludzie są bardzo zainteresowani tym rządem, zniesieniem tej kaupapy [policy] Dodała, że ​​było to korzystne dla Maorysów i określiła Traktat z Waitangi jako podstawę poprzedniej polityki, która przynosiła korzyści Maorysom.

Według brytyjskiej gazety „Daily Mail” w godzinach szczytu w Auckland, największym mieście Nowej Zelandii, protestujący zebrali się przy głównych wjazdach na autostradę, wymachując maoryskimi flagami i niosąc znaki. Doniesienia mediów lokalnych. Następnie kilku protestujących wsiadło do samochodów i utworzyło procesję w centrum miasta. Protestujący pojawili się także w kilkudziesięciu mniejszych ośrodkach, takich jak Rotorua, gdzie… Główną ulicą miasta maszerowało 400 demonstrantów.

„Wszystkie zdobycze, o które musieliśmy błagać, zostaną wkrótce cofnięte o 50 lat i będziemy musieli spróbować ponownie” – powiedziała Melody Te Pato Wilkie, lat 52, organizatorka protestów w mieście na zachodnim wybrzeżu Nowe Plymouth. Oczekiwano, że weźmie w nim udział 40 demonstrantów. Zamiast tego pojawiło się około 400 osób.

READ  Gubernator stanu Wiktoria Linda Dessau nadrabia stracony czas podróżami zagranicznymi

„Robię to dla mojej mokopuny [grandchildren] „Ci, którzy są za młodzi, aby mieć własny głos” – powiedziała Te Patu Wilki, babcia sześciorga dzieci.

Nowy rząd, koalicja Partii Narodowej, Prawa i Pierwszej Nowej Zelandii, oświadczył, że dokona przeglądu Traktatu z Waitangi i pozwoli parlamentowi na debatę, czy naród powinien przeprowadzić referendum w sprawie wspólnego rządzenia z Maorysami.

Referendum w sprawie wspólnego rządzenia było kluczową polityką ACT, partii liberalnej, obecnie jednej z trzech partii w koalicji rządzącej. Jednak podczas kampanii wyborczej Christopher Luxon, obecny premier Nowej Zelandii i przywódca Narodowej Partii Konserwatywnej, powiedział, że referendum w sprawie wspólnego rządzenia byłoby „powodujące podziały i nieprzydatne”.

Lider prawa David Seymour określił protesty jako „smutny dzień” dla demokracji w Nowej Zelandii. W oświadczeniu stwierdził, że potrzebne jest referendum, aby zapewnić zdrową debatę na temat tego, czy nasza przyszłość leży we wspólnym rządzie i różnych prawach opartych na pochodzeniu, czy też chcemy stać się nowoczesną, wielorasową liberalną demokracją, w której żyje każdy Nowozelandczyk. „Ona ma takie same prawa”.

Te Pati Māori protestowali w parlamencie, gdy parlamentarzyści indywidualnie zgłaszali się, aby przysiąc wierność królowi Karolowi III, głowie stanu Nowej Zelandii. W odstępstwie od protokołu wszystkich sześciu parlamentarzystów Te Pati Maori najpierw przysięgło lojalność swoim potomkom na mocy traktatu z Waitangi, a następnie złożyło przysięgę lojalności królowi Karolowi.

Członkowie parlamentu są prawnie zobowiązani do złożenia przysięgi wierności głowie państwa Nowej Zelandii przed objęciem funkcji przedstawicieli w parlamencie. Na początku ostatniego rządu Nowej Zelandii w 2020 r. Rawiri Waititi, współprzewodniczący Te Pati Māori, sprzeciwił się brakowi sekcji traktatu z Waitangi.