Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tysiące ludzi zbierają się w Nowej Zelandii, aby zaprotestować przeciwko polityce rządu wobec rdzennej ludności |  Wiadomości polityczne

Tysiące ludzi zbierają się w Nowej Zelandii, aby zaprotestować przeciwko polityce rządu wobec rdzennej ludności | Wiadomości polityczne

Prawicowa koalicja zobowiązała się do przeglądu akcji afirmatywnej i usunięcia odniesień do traktatu z narodem Maorysów.

Tysiące demonstrantów wyszło na ulice Nowej Zelandii, aby wyrazić swój sprzeciw wobec nowej polityki rządu wobec ludności tubylczej.

Protestujący zebrali się przed parlamentem i na autostradach we wtorek po tym, jak mała partia Te Pati Māori wezwała do ogólnokrajowych demonstracji przeciwko nowo wybranemu prawicowemu rządowi.

Protesty zbiegły się w czasie z otwarciem sesji 54. parlamentu Nowej Zelandii po październikowych wyborach, które zakończyły sześcioletnie rządy centrolewicowej Partii Pracy.

Naruszając protokół Te Pati Māori, posiadający sześć mandatów w parlamencie, złożył przysięgę wierności następnemu pokoleniu oraz Traktatowi z Waitangi, dokumentowi założycielskiemu z czasów kolonialnych pomiędzy Brytyjczykami a Maorysami, przed złożeniem przysięgi wierności król. Karol.

Nowa koalicja pod przewodnictwem Partii Narodowej zobowiązała się do przeglądu polityki akcji afirmatywnej, zmiany nazw niektórych departamentów z maoryskich na angielskie i usunięcia w ustawodawstwie odniesień do zasad Traktatu z Waitangi.

„To nie jest protest, to rewitalizacja” – powiedział protestującym w Wellington Rawiri Waititi, współprzewodniczący Te Pati Māori.

„Niech nasz głos zostanie usłyszany, niech nasz głos wzniesie się i bądźmy dumni z tego, kim jesteśmy dzisiaj”.

Policja nowozelandzka podała, że ​​aresztowano dwie osoby biorące udział w demonstracjach, a w wielu miastach, w tym w największym mieście kraju w Auckland, doszło do zakłóceń w ruchu ulicznym.

Lider Partii Narodowej Christopher Luxon, który tworzy koalicję z libertariańską partią ACT New Zealand i populistyczną Nowozelandzką Pierwszą Partią, określił krytykę protestujących pod adresem jego rządu jako „trochę niesprawiedliwą”.

„Prawda jest taka, że ​​rządziliśmy przez tydzień” – powiedział reporterom. „Zrobimy wszystko dla Maorysów i nie-Maorysów”.

Przywódca ACT w Nowej Zelandii, David Seymour, oskarżył Te Pati Māori o większe zainteresowanie „teatrałem podziałów” niż dostarczaniem rozwiązań dla rdzennej ludności.

READ  Atak rosyjskiego drona na Ukrainie po wycelowaniu w rafinerię | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

„Nowozelandczycy wybrali rząd, który traktuje ludzi jednakowo, niezależnie od ich rasy” – oznajmił Seymour w poście w serwisie X.