Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

UE mówi Chinom, że należy zająć się „różnicami”.

UE mówi Chinom, że należy zająć się „różnicami”.

Podkreślając wyzwania stojące przed Pekinem, jeśli chodzi o przekonanie Europy, w przededniu szczytu pojawiła się wiadomość, że Włochy – trzecia co do wielkości gospodarka bloku – wycofały się z inicjatywy dotyczącej szerokiej infrastruktury Pasa i Szlaku.

Chiny i Unia Europejska wzmocniły w tym roku komunikację dyplomatyczną, próbując naprawić zniszczone stosunki.

W swoich uwagach wstępnych von der Leyen, w towarzystwie przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella, powiedziała Xi, że „istnieją wyraźne braki równowagi i różnice, którymi musimy się zająć”.

„Czasami nasze interesy są zbieżne” – dodała, odnosząc się do współpracy Unii Europejskiej z Chinami w obszarze sztucznej inteligencji i zmian klimatycznych.

„Jeśli tak się nie dzieje, musimy zająć się naszymi obawami i odpowiedzialnie zarządzać nimi” – dodała.

Michel z kolei powiedział, że blok dąży do ustanowienia „stabilnych i wzajemnie korzystnych” stosunków z Chinami.

Dzień przed spotkaniem w Pekinie Włochy oświadczyły, że formalnie wycofały się z Inicjatywy Pasa i Szlaku, kluczowego filaru wysiłków Xi na rzecz rozszerzenia wpływów Chin za granicą.

Premier Giorgia Meloni od dawna sprzeciwia się udziałowi Włoch w inicjatywie, która przez wielu była postrzegana jako próba kupienia przez Pekin wpływów politycznych i której korzyści gospodarcze dla Rzymu były ograniczone.

W czwartek w odpowiedzi na pytanie o tę decyzję Pekin skrytykował „wypaczenie” projektu.

– „Zerowe zaufanie” –

UE ma nadzieję, że czwartkowe spotkania będą także okazją do omówienia obszarów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

W swoich uwagach wstępnych Xi wezwał swoich europejskich gości, aby „wspólnie zareagowali na globalne wyzwania”.

Ale w porządku obrad są inne drażliwe tematy, od praw człowieka po rosnącą lukę handlową między Unią Europejską a Chinami.

Podczas rozmów z premierem Li Qiangiem w czwartkowe popołudnie von der Leyen ponownie wyraziła swoje obawy dotyczące tego „braku równowagi”.

READ  Joe Biden mówi, że królowa Elżbieta przypomina mu jego matkę

„Musimy zająć się pierwotnymi przyczynami tego stanu rzeczy i uporać się z wynikającymi z tego konsekwencjami” – powiedziała mi.

Michel powiedział także chińskiemu premierowi, że Unia Europejska pragnie „pogłębiać naszą współpracę tam, gdzie to możliwe, i zarządzać naszymi różnicami, jeśli to konieczne”.

Po spotkaniu z Lee von der Leyen i Michele wezmą udział w oficjalnej kolacji i wieczornej konferencji prasowej.

Europejscy urzędnicy wielokrotnie powtarzali w tym roku, że ich celem jest „podważenie” swoich powiązań gospodarczych z Chinami po tym, jak wojna na Ukrainie ujawniła zależność energetyczną kontynentu od Rosji.

Celem Pekinu na ten tydzień będzie „utrudnianie lub opóźnianie ograniczania ryzyka jak najniższym kosztem” – powiedział na środowej konferencji prasowej Grzegorz Steck, analityk w skupionym na Chinach think tanku Merex.

Wśród zagadnień szczytu znajdują się także walki Izraela z Hamasem oraz wojna rosyjska na Ukrainie.

Chiny, które nie potępiły inwazji Moskwy na sąsiada w lutym 2022 roku, w październiku powitały w Pekinie prezydenta Rosji Władimira Putina, a Xi pochwalił ich „głęboką przyjaźń”.

Takie koleżeństwo jest mało prawdopodobne podczas czwartkowych rozmów z przywódcami UE, którzy, jak stwierdził jeden z analityków, mają „zero zaufania” do Pekinu.

„Jest mało prawdopodobne, aby obie strony dostały od drugiej to, czego chcą” – powiedział Nicholas Bekelin, starszy pracownik naukowy w Paul Tsai China Center na Uniwersytecie Yale.

Europejczycy oświadczyli, że będą nalegać, aby Pekin wykorzystał swoje stosunki z Moskwą do nakłonienia go do zakończenia wojny z Ukrainą.

Jednak w czwartkowy wieczór w rozmowie z reporterami urzędnik chińskiego MSZ wskazał, że Pekin nie będzie w stanie wpłynąć na Moskwę.

Wang Lutong, dyrektor generalny Departamentu Europejskiego chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powiedział na konferencji prasowej, że Rosja jest „krajem wysoce niezależnym i suwerennym”.

Dodał: „Prezydent Putin podejmuje decyzję, kierując się interesem narodowym i bezpieczeństwem”.

READ  Amerykański sędzia skłania się ku ujawnieniu części oświadczenia dotyczącego przeszukania nieruchomości Donalda Trumpa w Mar-a-Lago

Powiedział także, że według niego Pekin „nie może ponosić odpowiedzialności” za brak równowagi w handlu.

„Bardzo zależy nam na większym imporcie [products] z Europy, zwłaszcza zaawansowane technologie i produkty o wysokiej wartości.”

Por oho/dva