Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Oryginalna przykrywka Asterixa wystawiona na aukcji pomimo pozwu prawnego

Oryginalna przykrywka Asterixa wystawiona na aukcji pomimo pozwu prawnego

Słynny obraz gwaszowy, przedstawiający leżącego starożytnego egipskiego władcę oraz galijskich bohaterów Asterixa i Obeliksa, miał zostać sprzedany na aukcji Mellon w Brukseli.

Oczekuje się, że zostanie sprzedany za cenę od 400 000 do 500 000 euro, a jego wymiary to 32 x 17 centymetrów, ale córka zmarłego francuskiego malarza Alberta Uderzo prawie uniemożliwiła sprzedaż.

Sylvie Uderzo stwierdziła, że ​​gdyby jej ojciec oddał obraz, podpisałby się pod nim i podarował, zatem obraz musiał zostać skradziony.

Mellon upiera się, że sprzedaje dzieło w imieniu syna mężczyzny, który nabył je ponad 50 lat temu od Uderzo, współtwórcy serii Asterix, który zmarł w 2000 roku.

Córka złożyła skargę do belgijskiej prokuratury 27 listopada, ale z pisma, do którego dotarła AFP, wynika, że ​​nie znalazła ona podstaw do podejrzeń o popełnienie przestępstwa.

Orly Rezlan, prawnik Sylvie Uderzo, ostrzegł, że każdemu nabywcy obrazu na okładce grozi kara za przyjmowanie kradzionych towarów, co zostało odrzucone przez aukcjonerów.

„Albert Uderzo w ciągu swojego życia publicznie oświadczył, że sprzeciwi się sprzedaży jakiegokolwiek rysunku niezawierającego dedykacji” – oznajmił w zeszłym tygodniu prawnik.

„Jeśli przyniesiesz mi jeden, dedykuję ci go” – powiedziała Uderzo, który zawsze powtarzał o oryginalnych obrazach, które nie miały dedykacji.

Jednak Arnaud De Bartz, dyrektor generalny Mellon Belgium, powiedział, że kilka innych dzieł, które nie były przeznaczone dla Uderzo, zostało już wystawionych na aukcję.

Dom wyprodukował fotografię, na której mężczyzna przedstawiony jako właściciel rysunku spożywa posiłek z Uderzo i jego żoną w hotelu w Normandii pod koniec lat 60. XX wieku.

– Rozwijający się rynek –

„Pokazaliśmy to zdjęcie Sylvie Uderzo, aby pokazać jej, że ojciec Sellersów dobrze znał jej ojca” – powiedział De Bartz.

READ  Świgut emocji występem Chopina

Historia Asteriksa i Kleopatera ukazała się w formie serialu w magazynie Pilot w 1963 r., a w 1965 r. była szóstą przygodą z tej serii.

Okładka parodiuje plakat hollywoodzkiego eposu Kleopater z 1963 roku, wówczas najdroższego, jaki kiedykolwiek powstał, przedstawiający Kleopatera granego przez Uderzo w tej samej pozie co gwiazda Elizabeth Taylor.

Asterix, odważny galijski bohater, zastępuje Juliusza Cezara, granego przez Rexa Harrisona, a jego otyły pomocnik, Obelix, zastępuje Marka Antoniusza, granego przez Richarda Burtona.

W ostatnich latach dzieła sztuki pochodzące z oryginalnych wydań odnoszących sukcesy francuskich i belgijskich komiksów, takich jak Asterix czy Tintin, przyciągnęły kolekcjonerów i zamożnych inwestorów.

W lutym oryginalna okładka powieści Belga Hergé „Tintin w Ameryce” z 1942 roku została sprzedana w Paryżu za 2,16 mln euro.

Jednak spadkobiercy zmarłych autorów i ilustratorów komiksów zaciekle strzegą praw do znaków towarowych, które stały się światowymi znakami towarowymi, a kilka transakcji sprzedaży wywołało kontrowersje.

Szalony DC/BP