Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niedobór napojów bezalkoholowych: Niedobór dwutlenku węgla w Australii powoduje znikanie popularnych napojów z półek

Niedobór napojów bezalkoholowych: Niedobór dwutlenku węgla w Australii powoduje znikanie popularnych napojów z półek

Puste półki w australijskich supermarketach wzbudziły obawy o przyszłe niedobory kluczowego składnika niektórych ulubionych napojów w kraju.

Kupujący zauważyli niedobór napojów bezalkoholowych w głównych supermarketach, a teraz inżynier elektrochemik z Uniwersytetu w Newcastle pomógł wyjaśnić dlaczego.

„Zauważyłeś, że półki z napojami gazowanymi są w tej chwili trochę puste?” – powiedziała dr Jess Allen w poście udostępnionym na TikToku.

„Jak na ironię dzieje się tak dlatego, że faktycznie kończy nam się dwutlenek węgla, który jest głównym składnikiem produkcji napojów bezalkoholowych.

„Czy zastanawiałeś się, skąd tak naprawdę bierze się dwutlenek węgla?

„No cóż, w Nowej Południowej Walii jednym z głównych dostawców dwutlenku węgla do celów spożywczych jest zakład produkujący amoniak”.

Dwutlenek węgla jest powszechnym produktem ubocznym procesu wytwarzania amoniaku.

Zakład produkujący amoniak Eureka na wyspie Kuragang w Newcastle został zamknięty od lutego do kwietnia tego roku z powodu nieplanowanej przestoju, która wstrzymała produkcję dwutlenku węgla i spowodowała niedobory produktów spożywczych i napojów.

Klienci Coles i Woolworths zgłaszali, że widzieli puste półki w alejkach z napojami bezalkoholowymi w sklepach oferujących napoje własnej marki, a mniejszych dostawców, takich jak Diet Rite i La Ice cola, brakowało.

Brytyjska międzynarodowa firma BOC, jeden z dwóch największych dostawców dwutlenku węgla w kraju, oświadczyła, że ​​problem został rozwiązany i przywrócono pełne dostawy.

„BOC angażuje się w zwiększanie długoterminowej niezawodności i dostaw CO2 dla naszych klientów” – stwierdziła firma.

Nowy zakład produkcyjny w Longford w stanie Wiktoria dobiega końca, a jego zdolność produkcyjna wynosi około 60 000 ton ciekłego dwutlenku węgla wykorzystywanego w napojach rocznie. Oczekuje się, że zacznie działać jeszcze w tym roku.

Jednakże inny główny dostawca, francuska grupa Air Liquide, stwierdziła, że ​​„sytuacja dotycząca emisji CO2 w kraju pozostaje trudna” i wystąpiły problemy z dostępnością źródeł w Wiktorii.

„Air Liquide w dalszym ciągu monitoruje magazynowanie i łańcuch dostaw swoich klientów oraz zarządza nimi, mając na celu minimalizację wpływu na klientów” – stwierdziła firma.

READ  Z badania wynika, że ​​Polska jest największym beneficjentem członkostwa w UE spośród wschodnich państw członkowskich

Dopływ dwutlenku węgla stanowi problem nie tylko przy produkcji napojów bezalkoholowych, ale jest także głównym składnikiem wina musującego i piwa i jest stosowany w chłodnictwie pakowanego mięsa oraz w szpitalach.

W Australii Południowej zamknięcie we wrześniu 2022 r. elektrowni gazowej na wyspie Torrens spowodowało problemy z dostawami dla lokalnych winiarni i wpłynęło na produkcję wina musującego.