Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wulkany działają jak zawór bezpieczeństwa dla długoterminowego klimatu Ziemi

Wulkany działają jak zawór bezpieczeństwa dla długoterminowego klimatu Ziemi

łuk wulkaniczny
Kontynentalny łuk wulkaniczny na Kamczatce w Rosji. Zdjęcie: Tom Gernon

Zespół odkrył, że kontynentalne łuki wulkaniczne były najważniejszym czynnikiem wpływającym na intensywność wietrzenia przez ostatnie 400 milionów lat. Dziś łuki kontynentalne składają się z łańcuchów wulkanów na przykład w Andach w Ameryce Południowej i wodospadów w Stanach Zjednoczonych. Te wulkany są jednymi z najwyższych i najszybciej erodujących obiektów na Ziemi. Ponieważ skały magmowe są rozdrobnione i oddziałują chemicznie, szybko ulegają wpływowi i wpływają do oceanów.

Martin Palmer, profesor geochemii na Uniwersytecie w Southampton i współautor badania, powiedział: „Jest to czynność równoważąca. Z jednej strony te wulkany wypompowują duże ilości dwutlenku węgla, co powoduje wzrost poziomu dwutlenku węgla do Z drugiej strony te same wulkany pomogły w usuwaniu tego węgla poprzez szybkie reakcje wietrzenia.

erozja wulkanu
Z wulkanu Kamczatka spływa rzeka. Zdjęcie: Tom Gernon

Badanie poddaje w wątpliwość dobrze ugruntowaną koncepcję, że stabilność klimatu Ziemi na przestrzeni dziesiątek do setek milionów lat odzwierciedla równowagę między wietrzeniem dna morskiego a inkluzjami kontynentów. „Idea takiego napięcia geologicznego między masami lądowymi a dnem morskim jako dominującego czynnika wietrzenia powierzchniowego nie jest poparta danymi” – mówi dr Gernon.

„Niestety wyniki nie oznaczają, że natura uratuje nas przed zmianami klimatu” – podkreśla dr Gernon. „Dzisiaj poziomy dwutlenku węgla w atmosferze są wyższe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich trzech milionów lat, a emisje kierowane przez człowieka są około 150 razy większe niż emisje dwutlenku węgla wulkanicznego. Łuki kontynentalne, które wydają się uratować planetę w odległej przeszłości po prostu nie istnieją w skali potrzebnej do rozwiązania problemu emisji dwutlenku węgla”.

Kamczatka
Zdjęcie: Tom Gernon

Jednak odkrycia zespołu nadal dostarczają ważnych informacji na temat tego, jak społeczeństwo radzi sobie z obecnym kryzysem klimatycznym. Przemysłowo ulepszone wietrzenie skał – gdzie skały są kruszone i rozrzucane po całej Ziemi w celu przyspieszenia tempa reakcji chemicznych – mogą odegrać kluczową rolę w bezpiecznym usuwaniu dwutlenku węgla z atmosfery. Wyniki zespołu wskazują, że takie schematy można optymalnie zastosować przy użyciu alkalicznych wapiennych materiałów wulkanicznych (zawierających wapń, potas i sód), takich jak te znajdujące się w środowiskach łuku kontynentalnego.

READ  Cylindryczne kryształy akustyczne wyczuwają właściwości fizyczne i chemiczne transportowanych cieczy

„To w żadnym wypadku nie jest panaceum na kryzys klimatyczny – pilnie musimy zredukować emisje CO2 zgodnie ze ścieżkami łagodzącymi IPCC, całkowite zatrzymanie. Nasza ocena informacji zwrotnych na temat wpływów atmosferycznych na dużą skalę” – podsumowuje dr Gernon. Może pomóc w projektowaniu i ocenie ulepszonych programów wietrzenia na dużą skalę, co jest tylko jednym z kroków potrzebnych do rozwiązania problemu globalnej zmiany klimatu”.