Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska odmawia zatrzymania spornej kopalni węgla pomimo orzeczenia sądu UE

Napisane przez Fu Yun Che i Annę Cooper

BRUKSELA/WARSZAWA (Reuters) – Polska zobowiązała się do utrzymania spornej kopalni węgla Toro w poniedziałek, pomimo nakazu zapłaty dziennej grzywny w wysokości 500 000 euro (585 550 USD) na rzecz Komisji Europejskiej za sprzeciwienie się wcześniejszemu orzeczeniu sądu w sprawie wstrzymania działalności.

Sąd Najwyższy Europy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu, orzekł w poniedziałek karę.

Wynikało to z prośby Czech, które są uwikłane w długotrwały spór z Polską o leżącą przy ich wspólnej granicy kopalnię odkrywkową Turów. Czeski rząd twierdzi, że kopalnia szkodzi swoim społecznościom.

Kopalnia, która produkuje węgiel brunatny, działa od ponad wieku, ale ostatnio rozszerzyła się w kierunku granicy z Czechami.

Nakaz karny może wywierać presję na Warszawę, aby znalazła rozwiązanie z Pragą po rozpoczęciu w czerwcu dwustronnych rozmów na temat modernizacji technicznych i środków mających na celu ograniczenie szkód w poziomie wody, hałasie i warunkach powietrza. Transakcja powinna zakończyć wszelkie spory prawne.

Polski rząd powiedział, że poniedziałkowe orzeczenie sądu UE podważyło te rozmowy i powiedział, że Toro, główne źródło miejsc pracy i energii elektrycznej w swoim regionie, będzie kontynuować swoją działalność.

„Grzywna wspomniana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie jest proporcjonalna do sytuacji i nie jest uzasadniona stanami faktycznymi” – powiedział polski rząd w oświadczeniu.

„To podważa trwający proces dochodzenia do polubownego porozumienia” – dodał.

Orzeczenie sądowe pojawia się wśród innych nieporozumień, jakie Warszawa ma z Unią Europejską, w dużej mierze związanych z rządami prawa.

Czechy skierowały skargę Toro do komisji, która w zeszłym roku wszczęła postępowanie sądowe, twierdząc, że Warszawa naruszyła prawo UE, przedłużając żywotność kopalni.

Państwo skierowało swoją sprawę również do TSUE, zyskując poparcie sędziów do wydania tymczasowego postanowienia o wstrzymaniu działalności Turowa do czasu wydania prawomocnego orzeczenia.

READ  Bronte Campbell zgarnia do domu 100 darmowych punktów drugiego dnia Mistrzostw Australii SC

„Napad sądowy”

Gdy Warszawa odmówiła moratorium, Praga zażądała pobrania dziennej grzywny w wysokości 5 mln euro.

W poniedziałek sąd zgodził się na grzywnę, ale została ona znacznie obniżona.

„Taki środek wydaje się konieczny w celu zwiększenia skuteczności środków tymczasowych wprowadzonych nakazem z 21 maja 2021 r. i zniechęcenia tego posła do opóźnienia dostosowania swojego postępowania do tego nakazu” – powiedzieli sędziowie.

Praga z zadowoleniem przyjęła karę, ale stwierdziła, że ​​nadal chce dojść do porozumienia w sposób polubowny.

Niektórzy polscy urzędnicy stanowczo odrzucili ten rozkaz.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski powiedział na Twitterze: „Federacja Dziennikarzy Europejskich domaga się od Polski płacenia pół miliona kar dziennie za to, że Polska nie pozostawiła swoich obywateli bez energii i nie zamykała kopalń z dnia na dzień”.

– To rabunek i rabunek sądowy w biały dzień. Nie dostaniesz ani centa.

(1 dolar = 0,8539 euro)

(Raportowanie Fu Yun Che w Brukseli i Anny Cooper w Warszawie; Dodatkowe raporty Anny Lodarshak-Simczuk w Warszawie i Jasona Hofitta w Pradze; Pisanie przez Jasona Hofitta; Redagowanie przez Marka Portera i Jana Harveya)