Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

AI pokazuje, jak może pomóc lekarzom w diagnozowaniu złamań

AI pokazuje, jak może pomóc lekarzom w diagnozowaniu złamań

Sztuczna inteligencja (AI) to potężne narzędzie do wykrywania złamań, które może pomóc klinicystom w zatłoczonych oddziałach ratunkowych, zgodnie z badaniem w promienie.

Brakująca lub opóźniona diagnoza złamań na zdjęciach rentgenowskich jest częstym błędem, który ma poważne konsekwencje dla pacjenta. Problem pogarsza brak dostępu na czas do opinii ekspertów, ponieważ wzrost liczby obrazowań nadal przewyższa rekrutację radiologów.

AI może pomóc rozwiązać ten problem, działając jako asystent radiologów, pomagając przyspieszyć i poprawić diagnostykę złamań.

Aby dowiedzieć się więcej o potencjale technologii w przygotowaniu złamań, zespół naukowców z Anglii dokonał przeglądu 42 istniejących badań porównujących skuteczność diagnostyczną w wykrywaniu złamań między sztuczną inteligencją a klinicystami. Spośród 42 badań 37 wykorzystało promienie rentgenowskie do identyfikacji złamań, a pięć wykorzystało skany CT.

Naukowcy nie stwierdzili znaczących różnic między wydajnością lekarza a sztuczną inteligencją. Czułość AI w wykrywaniu złamań wynosiła 91-92%.

Odkryliśmy, że sztuczna inteligencja działa z dużą dokładnością, porównywalną z tym, co robi lekarz. Co ważne, stwierdziliśmy, że tak jest w przypadku, gdy sztuczna inteligencja została zweryfikowana przy użyciu niezależnych zewnętrznych zestawów danych, co sugeruje, że wyniki mogą być uogólnione na większą populację”.


Rachel Coe, MBBS, główna autorka badania, Botnar Research Center, Nuffield Department of Orthopaedics, Rheumatology and Musculoskeletal Sciences w Oksfordzie, Anglia

Dr Koo powiedział, że wyniki badań wskazują na wiele obiecujących zastosowań edukacyjnych i klinicznych sztucznej inteligencji w wykrywaniu złamań. Może zmniejszyć częstość wczesnej błędnej diagnozy w trudnych okolicznościach w warunkach nagłych, w tym w przypadkach, gdy pacjenci mogą mieć wiele złamań. Ma potencjał jako narzędzie edukacyjne dla młodszych klinicystów.

„Może być również przydatny jako „drugi czytelnik”, dając lekarzom pewność, że postawili prawidłową diagnozę lub zachęcając ich do ponownego spojrzenia na obrazowanie przed leczeniem pacjentów” – powiedział dr Koo.

READ  Zarodki rozgwiazdy krążą w formacji, która wygląda dokładnie jak żywy kryształ

Dr Koo ostrzega, że ​​badania nad wykrywaniem złamań za pomocą sztucznej inteligencji są wciąż na bardzo wczesnym etapie przedklinicznym. Tylko kilka badań, które rozważała ona i jej koledzy, oceniało wydajność klinicystów za pomocą sztucznej inteligencji, a był tylko jeden przykład, w którym sztuczna inteligencja była oceniana w prospektywnym badaniu w warunkach klinicznych.

„Nadal ważne jest, aby klinicyści nadal kierowali się własnym osądem” – powiedział dr Koo. „Sztuczna inteligencja nie jest nieomylna i podlega uprzedzeniom i błędom”.