Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Aktywność fizyczna przed pandemią zmniejsza ryzyko zarażenia się Covid-19

Aktywność fizyczna przed pandemią zmniejsza ryzyko zarażenia się Covid-19

15 lutego 2024 r

2 minuty czytania

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

Główne podejście:

  • Starsze osoby dorosłe, które były wystarczająco aktywne, miały o 10% mniejsze ryzyko zarażenia się Covid-19 niż osoby nieaktywne.
  • W analizach podgrup tylko kobiety, które były wystarczająco aktywne, miały zmniejszone ryzyko infekcji, a nie mężczyźni.

Ostatnie badanie wykazało, że wysoki poziom aktywności fizycznej przed pandemią Covid-19 był powiązany z niższym ryzykiem zakażenia Covid-19 i hospitalizacji u osób starszych.

„Pandemia COVID-19 dała wyjątkową okazję do rozważenia potencjalnych korzyści płynących z aktywności fizycznej na podstawie danych zebranych przed jej rozpoczęciem”. Dennis Muñoz-Vergara, DVM, MPHmagisterskie, doktoranckie, Trenerka w Brigham and Women's Hospital powiedziała w komunikacie prasowym:

PC0224MunozVergara_Graphic_01_WEB
Dane za: Muñoz-Vergara D i in. JAMA Netw jest otwarta. 2024;doi:10.1001/jamanetworkopen.2023.55808.

Poprzednie badania wykazały, że regularna, umiarkowana do intensywnej aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zarażenia się Covid-19, a także ryzyko śmierci, ciężkiej choroby i hospitalizacji.

„Istnieją jednak znaczne luki w dowodach sugerujących, że aktywność fizyczna chroni przed chorobami zakaźnymi” – napisali w badaniu Muñoz Vergara i współpracownicy. Sieć JAMA jest otwarta.

Dodali także, że możliwość uogólnienia wyników wcześniejszych badań na osoby starsze jest ograniczona.

W bieżącym badaniu naukowcy ocenili grupę 61 557 dorosłych w wieku 45 lat i starszych, zebranych w trzech randomizowanych badaniach kontrolowanych. Wszyscy pacjenci przed pandemią wypełnili ankiety dotyczące aktywności fizycznej.

Dorośli, których średni wiek wynosi 76 lat, podzielono na trzy kategorie na podstawie tygodniowego równoważnika metabolicznego (MET) godzin przed pandemią:

  • Nieaktywni: uczestnicy, którzy mieli 0 do 3,5 godziny MET;
  • Niewystarczająco aktywni: uczestnicy, którzy przepracowali ponad 3,5 godziny, ale mniej niż 7,5 godziny MET; I
  • Wystarczająco aktywni: uczestnicy mieli co najmniej 7,5 godziny MET.
READ  Poziom lodu morskiego na Antarktydzie jest niemal rekordowo niski, a lód morski w Arktyce cofa się

Od maja 2020 r. do maja 2022 r. w badanej populacji odnotowano 5890 potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19, w tym 626 hospitalizacji.

Muñoz-Vergara i współpracownicy odkryli, że wystarczająco aktywni uczestnicy mieli o 10% niższe ryzyko zarażenia się Covid-19 (OR = 0,9; 95% CI, 0,84–0,97) i o 27% mniejsze ryzyko hospitalizacji z powodu infekcji (OR = 0,73; 95 % CI, 0,84-0,97). CI, 0,6-0,9) w porównaniu z osobami nieaktywnymi.

Tymczasem w analizach podgrup tylko kobiety, które były wystarczająco aktywne, miały zmniejszone szanse (OR = 0,87; 95% CI, 0,79-0,95) w porównaniu z kobietami nieaktywnymi. Nie stwierdzono takiego związku u mężczyzn.

Naukowcy podkreślili kilka możliwych przyczyn tych odkryć, takich jak aktywność fizyczna wzmacniająca mechanizmy nadzoru immunologicznego.

„Aktywność fizyczna zwiększa poziom śliny [immunoglobulin A]„Przeciwciało znane z ochrony przed wirusami układu oddechowego” – napisali. „Jednak dokładne mechanizmy, dzięki którym aktywność fizyczna i bardziej szczegółowe jej elementy (takie jak częstotliwość, czas trwania, intensywność i rodzaj) wpływają na te szlaki fizjologiczne, wymagają dalszych badań”.

Muñoz-Vergara i współpracownicy zauważyli również, że lepsze wyniki zaobserwowane u kobiet mogą „prawdopodobnie wynikać z różnic w fizjologii układu oddechowego”.

Doszli do wniosku, że potrzebne są dalsze badania, „w tym ilościowa kontrola parametrów aktywności fizycznej, szersza różnorodność rasowa i etniczna oraz informacje na temat innych potencjalnych czynników zakłócających”.

Bibliografia: