Astrud Gilberto, brazylijska piosenkarka, której lekki, urzekający głos sprawił, że The Girl from Ipanema stała się światową sensacją w latach 60.
Sofia Gilberto napisała w mediach społecznościowych we wtorek rano: „Przyszłam ze smutną wiadomością, że moja babcia została dziś gwiazdą, obok mojego dziadka Joao Gilberto”.
A piosenkarka zmarła w swoim domu w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkała od lat sześćdziesiątych, według brazylijskiego serwisu informacyjnego G1.
Urodzony w Salvadorze, stolicy północno-wschodniego brazylijskiego stanu Bahia, w 1940 roku, Gilberto był żonaty z Joao Gilberto, pionierem gatunku bossa nova, który zmarł w 2019 roku.
Astrud Gilberto nagrała w swojej karierze 19 albumów, ale kiedy się odwróciła, miała niewielkie doświadczenie muzyczne Dziewczyna z Ipanemy – obecnie klasyk autorstwa Toma Jobima i Viniciusa de Moraesa – stał się międzynarodowym hitem, śpiewając angielskie zwrotki wraz z amerykańskim saksofonistą Stanem Getzem i jej ówczesnym mężem grającym na gitarze.
Wersja ta uczyniła Astrud Gilberto pierwszą Brazylijką nominowaną do nagrody Grammy – którą zdobyła w kategorii Song of the Year w 1965 roku.
Królowa bossa novy
Ta delikatna piosenka zmieniła życie Gilberto, wywracając je do góry nogami zarówno prywatnie, jak i zawodowo.
Jak opowiedziała, swoją popularność zawdzięczała przypadkowej sugestii João Gilberto, gdy nagrywali ją w Nowym Jorku, aby spróbował zaśpiewać zwrotkę po angielsku.
„Ta piosenka uczyni cię sławną” – powiedział jej Getz w studio.
Najwyraźniej nie tylko jej muzyka zafascynowała saksofonistkę – i vice versa.
Skończyło się na opuszczeniu męża dla Getza i przeprowadzce na stałe do Stanów Zjednoczonych.
Ale ten burzliwy okres w jej życiu zaowocował niektórymi z najbardziej lubianych nagrań wszechczasów, w tym albumem na żywo z koncertu Three Friends w nowojorskiej Carnegie Hall w październiku 1964 roku.
W wieku zaledwie 24 lat Gilberto cierpiała na tremę, którą pokonała, uczęszczając na zajęcia teatralne w Akademii Aktorskiej Stelli Adler.
Nieśmiała młoda dama zachwyciła publiczność swoim satynowym głosem, który wykonała podczas trasy koncertowej z Getzem. Zdobyła tytuł „Królowej Bossa Nova”, przynosząc światu harmonijny i relaksujący brazylijski styl muzyczny.
Twierdziła jednak, że nigdy nie otrzymała żadnych tantiem za swoją najsłynniejszą piosenkę, mówiąc, że otrzymała jednodniową cenę za jej nagranie.
Pozostała w Stanach Zjednoczonych po rozstaniu z Getz i kontynuowała karierę z hitami takimi jak Poleć mnie na księżyc (1972) i Z dala (1977), przechodząc do pisania piosenek z albumami Astrud Gilberto teraz I Ta dziewczyna jest z Ipanemy.
Po karierze koncertowej na całym świecie wycofała się ze sceny w 2001 roku. W następnym roku została wprowadzona do International Latin Music Hall of Fame.
W 2008 roku otrzymała Latin Grammy Award za całokształt twórczości.
W późniejszych latach poświęciła się malarstwu i działaniom na rzecz praw zwierząt.
Świat muzyki opłakiwał śmierć jednego ze swoich słynnych głosów.
„Farewell Astrud Gilberto”, angielski rockman Tim Burgess, frontman alternatywnego zespołu rockowego The Charlatans, napisał na Twitterze, wraz z czarno-białym wideo z występu nieśmiałego Gilberto. Dziewczyna z Ipanemy W starym ulu z lat 60-tych.
„Jej wkład w sprowadzenie muzyki brazylijskiej na świat był nieograniczony” — napisał na Instagramie amerykański muzyk Mark Lambert.
Była to ostatnia strata dla brazylijskich fanów muzyki, po tym jak ikona rocka Rita Lee zmarła w zeszłym miesiącu w wieku 75 lat, a legenda muzyki ludowej Gal Costa, wybitna postać ruchu „Tropicalia”, zmarła w listopadzie w wieku 77 lat.
Bibel Gilberto, córka João Gilberto i piosenkarza i autora tekstów, nazwała Astrud swoją „wieczną muzą”.
„(May) śpiewaj z ptakami i aniołami” – napisała na Instagramie.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024