Opublikowane we wtorek badania, prowadzone przez Uniwersytet Monash, mogą doprowadzić do produkcji nowych, ultratwardych diamentów do zastosowań przemysłowych.
Zespół – złożony z naukowców z Monash University, CSIRO, RMIT University, Australian Synchrotron i University of Plymouth – ich prace zostały opublikowane w Materiały Narodowej Akademii Nauk (PNAS.)
W oświadczeniu CSIRO stwierdzono, że prace potwierdziły obecność lonsdaleitu – rodzaju sześciokątnego, a nie sześciennego diamentu – w próbce meteorytów ureleitowych ze starożytnej planety karłowatej.
Profesor Andy Tomkins, geolog z Uniwersytetu Monash, który kierował badaniami, powiedział, że prace wykazały proces, który doprowadził do powstania Lonsdalite. W ten sposób zastąpił kryształy grafitu w płaszczu planety „ułatwiane przez przegrzaną ciecz podczas chłodzenia i dekompresji”.
Naukowcy, powiedział Tomkins, „sugerują, że lonsdaleit w meteorytach powstał z płynu nadkrytycznego w wysokiej temperaturze i umiarkowanym ciśnieniu, idealnie zachowując teksturę wcześniej istniejącego grafitu”.
„Istnieją mocne dowody na nowo odkryty proces formowania się diamentów lonsdialnych i zwykłych diamentów, który jest podobny do procesu chemicznego osadzania z fazy gazowej w stanie nadkrytycznym, który miał miejsce w tych skałach kosmicznych i prawdopodobnie na planecie karłowatej wkrótce po katastrofalnej kolizji” – dodaje. profesor Dougal McCulloch z RMIT.
„Chemiczne osadzanie z fazy gazowej to jeden ze sposobów, w jaki ludzie wytwarzają diamenty w laboratorium, głównie poprzez hodowanie ich w specjalistycznym pomieszczeniu”.
Mikroanalizator sondy elektronowej CSIRO został po raz pierwszy użyty do „szybkiego odwzorowania względnego rozkładu grafitu, diamentu i londalitu” w próbkach.
Wraz z transmisyjnym mikroskopem elektronowym o wysokiej rozdzielczości na Uniwersytecie RMIT „pomagają zidentyfikować największe dotychczas kryształy lonsdaleitu — o wielkości do jednego mikrona”.
CSIRO powiedział, że dwie technologie i współpraca między ekspertami pomogły potwierdzić istnienie lonsdaleitu, „istnienia [of which] To był kontrowersyjny temat”.
Colin McCray z organizacji powiedział, że skutki mogą być ogromne w przypadku zastosowań przemysłowych.
„Jeśli coś twardszego niż diament można zrobić łatwiej, branża chciałaby o tym wiedzieć” – powiedział.
Można uzyskać dostęp do arkusza zespołu tutaj.
Zdjęcie: Tomkins (po lewej) z naukowcem z RMIT, doktorem Alanem Salkiem, trzymającym próbkę meteorytu ureilitowego w Zakładzie Mikroskopii i Mikroanalizy RMIT. (kredyt: Uniwersytet RMIT)
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka