W tym tygodniu obszar centrum Bristolu powrócił do początków lat 80. XX wieku – choć tak naprawdę wystarczy kilka 45-letnich klasycznych samochodów i powrót czegoś, czego od wielu lat nie widziano na ulicach miasta … Autobus Badgerline.
Był to zabytkowy autobus, który dla wielu służył jako ostoja, która pomogła przekształcić Deanery Road i College Green w scenę z 1981 roku, na którą przybyła duża ekipa produkcyjna z kilkoma wielkimi gwiazdami.
Ekipa kręciła sceny do filmu zatytułowanego Wykład – chociaż istnieje pewne zamieszanie co do tytułu filmu po ostatecznej premierze. Film opowiada historię brytyjskiego profesora, który przybywa do Polski tego samego dnia 1981 roku, kiedy władze komunistyczne wprowadziły w kraju stan wojenny. Jest świadkiem morderstwa i zostaje ścigana ulicami nieznanego przedmieścia ponurego miasta bloku wschodniego.
Przeczytaj więcej: Arnolfini przeprasza za odwołanie działań Festiwalu Filmowego w Palestynie
Przeczytaj dalej: O przetargu na masowe koncerty na Queen Square zdecyduje Rada Miasta Bristolu
Ekipa filmowa kręciła sceny w Luksemburgu przed Bożym Narodzeniem, a obecnie w Bristolu kręci sceny w Wielkiej Brytanii. Miejska Biblioteka Centralna pełniła także funkcję szpitala fotograficznego, a autobus Badgerline z dumą widnieje na wyświetlaczu miejsca docelowego jako „Portishead”, istnieje szansa, że można go sfotografować także w samym Bristolu.
Główne zdjęcia rozgrywają się w Polsce, a sam film jest w dużej mierze sprawą anglo-polską, a w filmie przełączają się języki między brytyjskimi i polskimi gwiazdami.
Główną rolę profesora-prześladowcy gra nominowana do Oscara aktorka Lesley Manville, która jest chyba najbardziej znana z roli księżniczki Małgorzaty w „The Crown”. A obok niej, jako wówczas ambasadora Wielkiej Brytanii w Warszawie, był Tom Burke – być może najbardziej znany jako Cormoran Strike w telewizyjnej adaptacji serialu o prywatnym detektywie JK Rowling.
W polskich gwiazdach występują Zofia Wcichlacz i Andrzej Konopka, a film jest polską historią napisaną przez Sandrę Buchtę i reżyserkę Kasię Adamek.
Rzecznik brytyjskiej firmy producenckiej Wild Mouse Pictures powiedział, że film będzie ekscytującym thrillerem. Wydarzenia filmu rozgrywają się w Warszawie, 13 grudnia 1981 roku. Z dnia na dzień kraj zamienia się w więzienie. Taksówki zastąpiono czołgami.
Rzecznik powiedział: „Obywatele są traktowani jak przestępcy. Brytyjska profesor Gillian Andrews, która przybyła tu poprzedniego wieczoru, czuje się zagubiona jak mysz w labiryncie, uwięziona w nieznanym mieście, które do niej należy”.
„Kiedy jest świadkiem morderstwa studenta – brata jej warszawskiego kontaktu – przez funkcjonariusza tajnej policji, Gillian staje się celem – i mimowolnie staje po stronie Dawida walczącego z Goliatem.
„Osamotniona i pozbawiona środków komunikacji, zdana na intuicję, instynkt przetrwania i wyobraźnię. Dodała: „Musi pokonać reżim totalitarny i zakaz komunikacji, przemycając z Polski obrazy potępiające reżim”.
Nie wiadomo, jak film będzie się nazywał po ukończeniu i premierze – ekipa filmowa używa roboczego tytułu „Wykład”, ale tytuł filmu jest w fazie przedprodukcyjnej – a jego lista jest obecnie dostępna na stronie IMDb jako „Zima wrony”.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024