Nowe badania rzucają światło na zwyczaje żywieniowe starożytnych mięsożernych dinozaurów żyjących w skałach jurajskich w USA. Niedawne badanie naukowe opublikowane w PeerJ Life & Environment przeprowadzone przez Roberto Li (Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia) i współpracowników bada ślady ugryzień pozostawionych na starożytnych kościach gigantycznych dinozaurów zauropodów o długich szyjach, takich jak diplodok i brontozaur, przez mięsożerne teropody. .
Kości noszące ślady zębów dostarczają bezcennego wglądu w zachowania żywieniowe dawno wymarłych mięsożernych stworzeń. Chociaż powszechnie uważa się, że głównym winowajcą tych charakterystycznych śladów na kościach dinozaurów były gigantyczne dinozaury, badania Lee i jego współpracowników przyglądają się bliżej wkładowi innych dużych drapieżników w tę tajemnicę skamieniałości.
W pracy przedstawiono wyniki wszechstronnego przeglądu literatury i zbiorów kopalnych, które odsłoniły zaskakujące odkrycie: 68 kości zauropodów z jury górnej (ok. 150 mln lat temu) w formacji Morrison w USA, noszących jednoznaczne ślady ugryzień przypisywane teropodom .
Odkrycia zespołu sugerują, że chociaż ślady ugryzień na dużych zauropodach były rzadsze niż w środowiskach zdominowanych przez tyranozaury, niemniej jednak w formacji Morrison były liczniejsze, niż wcześniej sądzono. Szczególnie interesującym aspektem ich odkrycia jest to, że żaden z zaobserwowanych śladów nie wykazywał śladów gojenia, co sugeruje, że ukąszenia te miały miejsce albo w wyniku pojedynczego śmiertelnego spotkania, albo, co bardziej prawdopodobne, były skutkiem pośmiertnego karmienia ze śmieci.
Zespół przyjrzał się także zużyciu zębów teropodów z formacji Morrison, ponieważ podobnie wykazywały one częstsze niż wcześniej sądzono zużycie związane z kośćmi zgryzowymi i są bliższe wzorom obserwowanym u dużych tyranozaurów. Jednakże przypisanie śladów ugryzień konkretnym taksonom teropodów pozostaje złożonym wyzwaniem, ponieważ istnieje wielu wiarygodnych kandydatów, w związku z czym bardzo trudno jest przypisać jakiekolwiek pojedyncze ugryzienie kości zauropoda otaczającym je drapieżnikom, takim jak allozaur i ceratozaur.
Dr David Hone z Queen Mary University w Londynie, autor korespondujący z badaniem, wyjaśnia implikacje swoich odkryć: „Ta nowa praca pomaga nam zrozumieć powiązania ekologiczne między dinozaurami w jurze i ujawnia, że zwyczaje większych drapieżników” były wówczas bliższe na tyranozaury, niż wcześniej sądzono. „To kolejny ważny krok w rekonstrukcji zachowania tych starożytnych zwierząt”.
Badania te nie tylko pogłębiają naszą wiedzę na temat starożytnych ekosystemów i dynamiki drapieżnik-ofiara, ale także rodzą interesujące pytania dotyczące złożonej sieci życia w późnej jury. Koncentrując się na śladach ugryzień i zębach, autorzy otworzyli nowe okno badań i wiedzy, ponieważ te fascynujące odkrycia opowiadają historię drapieżników i ich interakcji z niektórymi z największych stworzeń, jakie kiedykolwiek przemierzały Ziemię.
Cały artykuł zatytułowany „Ugryzienia i ślady zębów na dinozaurach zauropodów z formacji Morrison” można przeczytać w czasopiśmie o otwartym dostępie; Życie i środowisko PeerJ.
/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka