Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badania: osoby chore na cukrzycę są bardziej narażone na raka okrężnicy

Badania: osoby chore na cukrzycę są bardziej narażone na raka okrężnicy

14 listopada 2023 r. – Jak wynika z nowego, dużego badania, ryzyko raka jelita grubego wzrosło o 47% wśród osób chorych na cukrzycę w porównaniu z osobami bez cukrzycy. Wyniki wykazały, że wykonanie kolonoskopii znacznie zmniejsza ryzyko.

the znaleziskaopublikowany dzisiaj w Sieć JAMA jest otwartaZaznacza, że ​​kolonoskopia jest szczególnie ważna u osób chorych na cukrzycę. Badanie wykazało, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest największe u osób, u których w ciągu ostatnich pięciu lat zdiagnozowano cukrzycę, co sugeruje, że badania przesiewowe powinny stanowić część opieki zdrowotnej po zdiagnozowaniu cukrzycy.

Naukowcy przeanalizowali dane od 54 597 osób, które dostarczyły dane dotyczące zdrowia z co najmniej dwóch lat w ramach badania obejmującego osoby z 12 stanów południowo-wschodnich w latach 2002–2009. Badani sami zgłaszali swój stan cukrzycy i chociaż badacze starali się uwzględnić osoby chore wyłącznie na cukrzycę typu 2, możliwe jest, że niektóre osoby w badaniu cierpiały na cukrzycę typu 1. Średni wiek uczestników badania wyniósł 51 lat. ; 64% z nich to kobiety; Ponad połowa z nich miała dochody mniejsze niż 15 000 dolarów rocznie; 66% z nich to Afroamerykanie.

Badanie wykazało, że wśród badanych osób chorych na cukrzycę na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nie wpływała w dużym stopniu rasa, pochodzenie etniczne, płeć, waga ani poziom dochodów.

Chociaż rasa nie pozwalała przewidzieć, czy u chorych na cukrzycę zachoruje na raka jelita grubego, odkrycie jest szczególnie ważne, ponieważ większość badanych stanowili Afroamerykanie. Naukowcy zauważyli, że cukrzyca i rak jelita grubego nieproporcjonalnie dotykają Afroamerykanów. Badania medyczne często utrudniają rekrutację osób kolorowych, co skutkuje brakiem danych, które mogłyby pomóc w ustaleniu priorytetów opieki zdrowotnej i podejmowaniu decyzji.

Badanie dostarczyło także ważnych wskazówek dla osób, u których niedawno zdiagnozowano cukrzycę. Osoby, u których cukrzycę zdiagnozowano w ciągu ostatnich 5 lat, były szczególnie narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w porównaniu z osobami, u których zdiagnozowano cukrzycę w odstępie 5–10 lat.

READ  Dlaczego NASA wybrała SpaceX do budowy sondy księżycowej

Naukowcy doszli do wniosku, że zwiększenie liczby kierowań na kolonoskopię wśród osób chorych na cukrzycę, zwłaszcza tych nowo zdiagnozowanych, może znacząco zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego. Według American Cancer Society aktualne wytyczne sugerują, że większość ludzi powinna rozpocząć badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego w wieku 45 lat. Center for Disease Control.