Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badania pokazują, że wzrost rejestracji demencji jest główną przyczyną zgonów

Badania pokazują, że wzrost rejestracji demencji jest główną przyczyną zgonów

Powszechnie wiadomo, że demencja wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością. Nowe badania naukowe pokazują, że w ostatnich latach więcej zgonów z powodu demencji zostało odnotowanych jako główna przyczyna zgonów. Wzrost śmiertelności związanej z demencją może być związany ze zwiększoną świadomością demencji jako choroby potencjalnie śmiertelnej.

W ciągu ostatnich 20 lat coraz większą liczbę zgonów z powodu demencji odnotowano jako główną przyczynę zgonów. To główny wniosek z nowego badania opublikowanego w Journal of Alzheimer’s Disease z Duńskiego Centrum Badań nad Demencją (DDRC), które analizowało, jak przyczyny zgonów zmieniają się w czasie u osób ze zdiagnozowaną demencją w porównaniu z ogólną populacją osób starszych.

Wzywa do zwrócenia większej uwagi na fakt, że demencja jest w swej istocie chorobą zagrażającą życiu, mówi przewodniczący DDRC profesor Junhel Waldemar.

„Wierzymy, że ten wzrost rejestracji demencji jako przyczyny zgonu może odzwierciedlać pozytywną zmianę wskaźników diagnozowania i postrzegania demencji nie tylko jako choroby, która przyczynia się do śmiertelności, ale jako potencjalnie śmiertelnej choroby”.

Dodaje, że chociaż nastąpił wzrost liczby zapisów, prawdopodobnie demencja nie jest zgłaszana jako przyczyna śmierci u osób z zaburzeniami otępiennymi.

Demencja jako główna przyczyna śmierci

Nowe badanie populacyjne jest pierwszym tego rodzaju badaniem trendów czasowych w przyczynach zgonów u osób, u których zdiagnozowano demencję. Dane zostały oparte na danych z rejestru krajowego wszystkich mieszkańców Danii w wieku 65 lat i starszych, którzy zmarli w latach 2002-2015.

W okresie objętym badaniem zmarło 621 826 osób, z których u 103785 zdiagnozowano demencję przed śmiercią, a demencja stała się główną przyczyną zgonów wśród osób z demencją. W drugiej części tego okresu demencja często pojawiała się jako „istotna przyczyna”, a nie „przyczyna przyczyniająca się” w aktach zgonu.