Z nowego badania wynika, że naukowcy odkryli mechanizm, dzięki któremu palenie tytoniu powoduje raka i utrudnia jego leczenie, osłabiając mechanizmy przeciwnowotworowe organizmu.
Badanie, opublikowane w czasopiśmie Science Advances, łączy palenie tytoniu ze szkodliwymi zmianami w DNA zwanymi „mutacjami stop-gain”, które nakazują organizmowi zaprzestanie wytwarzania określonych białek, zanim zostaną one w pełni uformowane.
Naukowcy z kanadyjskiego Instytutu Badań nad Rakiem (OICR) w Ontario odkryli, że mutacje typu stop-gain były szczególnie rozpowszechnione w genach zwanych „supresorami nowotworu”, które wytwarzają białka, które normalnie zapobiegają wzrostowi nieprawidłowych komórek.
„Nasze badanie wykazało, że palenie wiąże się ze zmianami w DNA, które zakłócają powstawanie supresorów nowotworów” – powiedziała Nina Adler, doktorantka na Uniwersytecie w Toronto.
„Bez tego nieprawidłowe komórki mogą dalej rosnąć bez kontroli mechanizmów obronnych komórki, a nowotwór może łatwiej się rozwijać” – dodała.
Naukowcy wykorzystali potężne narzędzia obliczeniowe do analizy DNA z ponad 12 000 próbek nowotworów pochodzących z 18 różnych typów nowotworów.
Ich analiza wykazała silny związek między mutacjami typu stop-gain w raku płuc a „odciskiem palca” pozostawionym w DNA po paleniu. „Nasze badanie podkreśla, w jaki sposób palenie tytoniu faktycznie niszczy ważne białka, które są budulcem naszych komórek, oraz jaki wpływ może to mieć na nasze długoterminowe zdrowie” – powiedział Reymand, badacz OICR i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Toronto.
W badaniu zidentyfikowano także inne czynniki i procesy odpowiedzialne za powstawanie dużej liczby mutacji typu stop-gain, zwanych także mutacjami „nonsensownymi”.
Niektóre, takie jak rodzina enzymów APOBEC, które są powiązane z mutacjami typu stop-gain w raku piersi i innych nowotworach, występują naturalnie w organizmie.
Według Reimanda inne czynniki, takie jak niezdrowa dieta i spożycie alkoholu, prawdopodobnie mają podobny szkodliwy wpływ na DNA, ale potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć, jak to się dzieje.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka