Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie rzuca światło na białego karła, który może potencjalnie mieć niszczycielskie skutki dla naszego Układu Słonecznego  przestrzeń

Badanie rzuca światło na białego karła, który może potencjalnie mieć niszczycielskie skutki dla naszego Układu Słonecznego przestrzeń

To koniec świata, niezupełnie taki, jaki znamy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick i innych uniwersytetów badali wpływ białych karłów – gwiazd na końcu stanu, które spaliły całe swoje paliwo – na układy planetarne, takie jak nasz Układ Słoneczny.

Kiedy asteroidy, księżyce i planety zbliżają się do białego karła, ogromna grawitacja tego ostatniego rozrywa je na coraz mniejsze kawałki, które w dalszym ciągu zderzają się, ostatecznie zamieniając się w pył.

Choć naukowcy twierdzą, że Ziemia prawdopodobnie zostanie połknięta przez naszą gwiazdę macierzystą, Słońce, zanim stanie się białym karłem, reszta naszego Układu Słonecznego, w tym asteroidy między Marsem a Jowiszem, a także księżyce Jowisza, może ostatecznie zostać rozdarta przez Słońce. Słońce ma kształt białej gwiazdy.

„Poprzednie badania wykazały, że kiedy asteroidy, księżyce i planety zbliżają się do białych karłów, ogromna grawitacja tych gwiazd rozrywa te małe ciała planetarne na coraz mniejsze kawałki” – powiedział dr Amornrat Ongwirujoit z Uniwersytetu Naresuan w Tajlandii, który kierował badaniem. „.

Zderzenia między tymi kawałkami ostatecznie zamieniają je w pył, który ostatecznie opada na białego karła, umożliwiając badaczom określenie, z jakiego rodzaju materiału zbudowane były pierwotne ciała planetarne.

Profesor Boris Jensek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Warwick powiedział: „Prosty fakt, że możemy wykryć pozostałości asteroid, a być może księżyce, a nawet planety krążące wokół białego karła co kilka godzin, jest dość zdumiewający. Jednak nasze badanie pokazuje, że że zachowanie tych systemów może rozwijać się szybko, w ciągu kilku lat.

„Chociaż wierzymy, że nasze badania są na dobrej drodze, los tych systemów jest znacznie bardziej złożony, niż sobie wyobrażaliśmy”.

W ramach nowych badań naukowcy badali zmiany jasności gwiazd przez 17 lat, rzucając światło na zakłócenia w tych obiektach. Skoncentrowali się na trzech różnych białych karłach, z których każdy zachowywał się zupełnie inaczej.

READ  Jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie jest na skraju śmierci

Pierwszy zbadany biały karzeł – znany jako ZTF J0328-1219 – wydawał się nieruchomy i „dobrze zachowujący się” przez ostatnie kilka lat, ale autorzy znaleźli dowody na wystąpienie poważnego, katastrofalnego zdarzenia około 2010 roku.

Wykazano, że inna gwiazda – znana jako ZTF J0923+4236 – przyciemnia się nieregularnie co dwa miesiące, wykazując chaotyczne fluktuacje w minutowych skalach czasowych podczas tych stanów przyciemnienia, zanim ponownie się rozjaśnia.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) wykazał w 2015 roku, że trzeci analizowany biały karzeł – WD 1145+017 – zachowuje się blisko przewidywań teoretycznych, wykazując znaczne różnice w liczbach, kształtach i głębokościach tranzytu. Co zaskakujące, w tym najnowszym badaniu skrzyżowania całkowicie zniknęły.

„Ogólnie rzecz biorąc, system delikatnie się rozjaśnia, w miarę jak rozprasza się pył powstały w wyniku katastrofalnych kolizji w 2015 roku” – powiedział Gainesek. „Nieprzewidywalna natura tych tranzytów może doprowadzić astronomów do szaleństwa: w jednej chwili są tam, a w następnej już ich nie ma. To świadczy o chaotycznym środowisku, w którym żyją.”

Zapytany o losy naszego Układu Słonecznego Janesek powiedział: „Smutna wiadomość jest taka, że ​​Ziemia prawdopodobnie zostanie pochłonięta przez rozszerzające się Słońce, zanim stanie się białym karłem.

„W pozostałej części Układu Słonecznego niektóre asteroidy znajdujące się pomiędzy Marsem a Jowiszem, a być może niektóre księżyce Jowisza, mogą zostać przemieszczone, zbliżając się wystarczająco blisko ewentualnego białego karła, aby przejść badany przez nas proces niszczenia”.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS).