Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie wykazało, że ocieplenie wody wyzwala „ekstremalną ewolucję” gąbek morskich

Badanie wykazało, że ocieplenie wody wyzwala „ekstremalną ewolucję” gąbek morskich

Ten artykuł został zrecenzowany zgodnie z Science X’s proces edycji
I Zasady.
redaktorzy Podkreśl następujące atrybuty, zapewniając jednocześnie wiarygodność treści:

Weryfikacja faktów

Publikacja recenzowana

zaufane źródło

Korekta

Schematyczne przedstawienie eksperymentów i projektowanie próbek. Larwy gąbek pobrano losowo z dorosłych gąbek w warunkach kontrolnych lub MHW, albo zachowano do analizy społeczności drobnoustrojów, albo poddano dalszej kontroli lub przedłużonym warunkom MHW. kredyt: Proceedings of Royal Society B: Biological Sciences (2023). DOI: 10.1098/rspb.2022.2539

Morskie fale upałów spowodowane ocieplającym się klimatem mogą powodować gwałtowne zmiany w gąbkach morskich, a naukowcy opisują tempo zmian jako „ewoluujące skokowo”.

Badania przeprowadzone przez biologów morskich z Te Herenga Waka – Victoria University of Wellington wykazały, że gąbki, które przetrwają morskie fale upałów, mogą ulec znaczącym zmianom w swoim składzie mikrobiologicznym w ciągu jednego pokolenia.

Zmiany te mogą być dla gąbek sposobem na radzenie sobie ze zwiększonym stresem środowiskowym – mówi dr hab. Kandydatka Francesca Strano, która prowadziła badania z profesorem Jamesem Bellem z uniwersyteckiej Szkoły Nauk Biologicznych Te Kura Maturanga Kuyura.

W swoich badaniach naukowcy wystawili gąbkę morską Crella incrustans na działanie morskiej fali upałów w laboratorium.

Profesor Bell powiedział: „Nasze eksperymenty wykazały, że nieco ponad jedna trzecia dorosłych gąbek zmarła po zaledwie 10 dniach w 21 stopniach Celsjusza – warunkach podobnych do tych w Port Wellington podczas morskiej fali upałów w styczniu 2018 roku”.

Badanie wykazało również, że gąbki wystawione na działanie fali upałów miały znaczny względny wzrost bakterii chorobotwórczych i związanych ze stresem oraz spadek normalnych bakterii symbiotycznych – mikroorganizmów żyjących wewnątrz gąbki.

Jednak potomstwo tych gąbek radziło sobie lepiej, co wskazuje, że mogą one być w stanie przystosować się do cieplejszych wód.

„Co ważne, młode gąbki nie wykazały wzrostu bakterii chorobotwórczych po wystawieniu na działanie fal upałów, zamiast tego wykazały wzrost bakterii symbiotycznych o nazwie Rubritalea marina.

Profesor Bell powiedział: „Jest w tym potencjalna zaleta. Uważamy, że te bakterie mogą zapewnić młodym gąbkom lepszą zdolność radzenia sobie z przyszłym stresem cieplnym – to trochę jak działanie doboru naturalnego”.

READ  Naukowcy stwierdzili, że zmiany orbity Ziemi mogły wywołać starożytne ocieplenie

Młode gąbki ze wzrostem Rubbritalea marina rosły szybciej niż potomstwo gąbek „kontrolnych”, które nie było narażone na warunki fali upałów. Wystąpiło jednak znaczne opóźnienie w czasie potrzebnym młodym gąbkom na osiągnięcie stadium młodocianego.

„To opóźnienie może być spowodowane tym, że gąbki tymczasowo przechodzą w stan uśpienia, aby przetrwać okresy stresu środowiskowego, co obserwuje się u innych gatunków morskich wystawionych na działanie wysokich temperatur”.

Strano powiedział, że potrzebne są dalsze badania nad rolą Ruburalea marina i długoterminowymi skutkami utraty niektórych bakterii symbiotycznych dla gąbek.

„Potencjalnie dobrze jest, gdy gąbki tracą część swoich mikroorganizmów, co umożliwia im„ tasowanie ” lub„ zamianę ”mikroorganizmów, które zawierają na nowe, i zapewnia potencjał przetrwania w nowych lub innych warunkach. Proces ten może również powodować utratę niektórych drobnoustroje, które są ważne dla innych funkcji.” Na przykład detoksykacja.

Gąbki należą do najliczniej występujących gatunków na dnie oceanów i odgrywają ważną rolę w przetwarzaniu składników odżywczych i usuwaniu zanieczyszczeń z wody.

„To naprawdę istotna część środowiska morskiego, a zmiany w zbiorowiskach gąbek mogą potencjalnie wywołać efekty przepływu dla innych gatunków. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób wody, które szybko się ocieplają, będą miały wpływ na morskie fale upałów. Możliwe, że niektóre gąbki będą w stanie się przystosować” – powiedział profesor Bell.

Publikacja badań w czasopiśmie Proceedings of Royal Society B: Biological Sciences.

więcej informacji:
Francesca Strano i in., Morskie fale upałów prowadzą do efektów przejściowych w umiarkowanym mikrobiomie gąbki i wydajności rozwojowej, Proceedings of Royal Society B: Biological Sciences (2023). DOI: 10.1098/rspb.2022.2539

Informacje o czasopiśmie:
Obrady Towarzystwa Królewskiego b