Morskie fale upałów spowodowane ocieplającym się klimatem mogą powodować gwałtowne zmiany w gąbkach morskich, a naukowcy opisują tempo zmian jako „ewoluujące skokowo”.
Badania przeprowadzone przez biologów morskich z Te Herenga Waka – Victoria University of Wellington wykazały, że gąbki, które przetrwają morskie fale upałów, mogą ulec znaczącym zmianom w swoim składzie mikrobiologicznym w ciągu jednego pokolenia.
Zmiany te mogą być dla gąbek sposobem na radzenie sobie ze zwiększonym stresem środowiskowym – mówi dr hab. Kandydatka Francesca Strano, która prowadziła badania z profesorem Jamesem Bellem z uniwersyteckiej Szkoły Nauk Biologicznych Te Kura Maturanga Kuyura.
W swoich badaniach naukowcy wystawili gąbkę morską Crella incrustans na działanie morskiej fali upałów w laboratorium.
Profesor Bell powiedział: „Nasze eksperymenty wykazały, że nieco ponad jedna trzecia dorosłych gąbek zmarła po zaledwie 10 dniach w 21 stopniach Celsjusza – warunkach podobnych do tych w Port Wellington podczas morskiej fali upałów w styczniu 2018 roku”.
Badanie wykazało również, że gąbki wystawione na działanie fali upałów miały znaczny względny wzrost bakterii chorobotwórczych i związanych ze stresem oraz spadek normalnych bakterii symbiotycznych – mikroorganizmów żyjących wewnątrz gąbki.
Jednak potomstwo tych gąbek radziło sobie lepiej, co wskazuje, że mogą one być w stanie przystosować się do cieplejszych wód.
„Co ważne, młode gąbki nie wykazały wzrostu bakterii chorobotwórczych po wystawieniu na działanie fal upałów, zamiast tego wykazały wzrost bakterii symbiotycznych o nazwie Rubritalea marina.
Profesor Bell powiedział: „Jest w tym potencjalna zaleta. Uważamy, że te bakterie mogą zapewnić młodym gąbkom lepszą zdolność radzenia sobie z przyszłym stresem cieplnym – to trochę jak działanie doboru naturalnego”.
Młode gąbki ze wzrostem Rubbritalea marina rosły szybciej niż potomstwo gąbek „kontrolnych”, które nie było narażone na warunki fali upałów. Wystąpiło jednak znaczne opóźnienie w czasie potrzebnym młodym gąbkom na osiągnięcie stadium młodocianego.
„To opóźnienie może być spowodowane tym, że gąbki tymczasowo przechodzą w stan uśpienia, aby przetrwać okresy stresu środowiskowego, co obserwuje się u innych gatunków morskich wystawionych na działanie wysokich temperatur”.
Strano powiedział, że potrzebne są dalsze badania nad rolą Ruburalea marina i długoterminowymi skutkami utraty niektórych bakterii symbiotycznych dla gąbek.
„Potencjalnie dobrze jest, gdy gąbki tracą część swoich mikroorganizmów, co umożliwia im„ tasowanie ” lub„ zamianę ”mikroorganizmów, które zawierają na nowe, i zapewnia potencjał przetrwania w nowych lub innych warunkach. Proces ten może również powodować utratę niektórych drobnoustroje, które są ważne dla innych funkcji.” Na przykład detoksykacja.
Gąbki należą do najliczniej występujących gatunków na dnie oceanów i odgrywają ważną rolę w przetwarzaniu składników odżywczych i usuwaniu zanieczyszczeń z wody.
„To naprawdę istotna część środowiska morskiego, a zmiany w zbiorowiskach gąbek mogą potencjalnie wywołać efekty przepływu dla innych gatunków. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób wody, które szybko się ocieplają, będą miały wpływ na morskie fale upałów. Możliwe, że niektóre gąbki będą w stanie się przystosować” – powiedział profesor Bell.
Publikacja badań w czasopiśmie Proceedings of Royal Society B: Biological Sciences.
więcej informacji:
Francesca Strano i in., Morskie fale upałów prowadzą do efektów przejściowych w umiarkowanym mikrobiomie gąbki i wydajności rozwojowej, Proceedings of Royal Society B: Biological Sciences (2023). DOI: 10.1098/rspb.2022.2539
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka