Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski wzmocniło wcześniejsze uruchomienie złoża gazowego na Morzu Północnym

Bezpieczeństwo energetyczne Polski wzmocniło wcześniejsze uruchomienie złoża gazowego na Morzu Północnym

Polska spółka Orlen podkreśliła znaczenie wcześniejszego rozpoczęcia produkcji w ramach wartego 13 miliardów NOK (1,2 miliarda dolarów) projektu Tommeliten A na norweskim Morzu Północnym, który został uruchomiony w ubiegły piątek, prawie sześć miesięcy przed terminem.

Orlin, który posiada 42% udziałów w projekcie, powiedział, że złoże będzie dostarczać mu dodatkowe 500 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do Polski rurociągiem przez Morze Bałtyckie.

Dzięki bardzo wczesnemu uruchomieniu produkcji, produkcja w Tommeliten A przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski w okresie zimowym – dodała spółka.

Tommeliten A to jeden z dziewięciu projektów inwestycyjnych, w które Orlen zaangażował się w ciągu ostatnich dwóch lat i który pomaga spółce zbliżyć się do celu, jakim jest podwojenie produkcji w Norwegii do 6 miliardów metrów sześciennych rocznie z 3,5 miliarda metrów sześciennych w roku ubiegłym.

„Zwiększenie produkcji na norweskim szelfie kontynentalnym jest jednym z priorytetów Orlenu, zapewniającym nieprzerwane dostawy energii potrzebnej polskiej gospodarce” – powiedział Daniel Obajtek, dyrektor generalny Orlenu.

Kontynuacja artykułu pod reklamą

Orlen podał, że zarezerwował ponad 8 miliardów metrów sześciennych rocznej przepustowości Gazociągu Bałtyckiego, który przecina Morze Północne z Norwegii do Niemiec, Danii i Polski.

Spółka planuje maksymalne wykorzystanie połączenia we własnym wolumenie, mając nadzieję, że do 2030 roku będzie ono stanowić aż 75% przepustowości Baltic Pipe.

Partnerami Orlenu w Tommeliten A są ConocoPhillips z 28% udziałami operacyjnymi, TotalEnergys z 20% udziałami i Vaar Energi z 9% udziałami. Licencjobiorcy z Wielkiej Brytanii mają niewielkie udziały w złożu, wynoszące mniej niż 1%, ponieważ złoże leży po brytyjskiej stronie granicy morskiej i stanowi obszar skonsolidowany.

READ  Covid Victoria: Próby paszportów do szczepień rozpoczną się na obszarach regionalnych