Bezrobocie w Polsce spadło do 2,9%, drugiego najniższego poziomu w Unii Europejskiej, według nowe dane z Eurostatu. Według ekonomistów jest to również najniższa od dziesięcioleci liczba w Polsce.
W grudniu średnia wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w całej UE wyniosła 6,4% (spadek z 6,5% w listopadzie i 7,5% w grudniu 2020) oraz 7% w strefie euro (spadek z 7,1% w poprzednim miesiącu i 8,2%). rok wcześniej).
Polska (2,9%) była na drugim miejscu, wyższa tylko od Czech (2,1%) i poniżej Niemiec (3,2%), Malty (3,4%) i Węgier (3,7%). Najwyższe bezrobocie w UE odnotowano w Hiszpanii (13%), Grecji (12,7%) i we Włoszech (9%).
Najnowsze dane @EU_Eurostat o #bezrobocie pokazały, że ma już Czechy drugi wynik w 🇪🇺 za za.
Co ciekawe, podobnie jak w przypadku wystąpienia metodologii krajowej, iw związku z wystąpieniem, odnotowaniem miejsca w zgromadzeniu (co mam stosunkowo rzadko) pic.twitter.com/KR0wsnMvZ2
— Andrzej Kubisiak (@KubisiakA) 1 lutego 2022
Według Andrzeja Kubisiaka, wicedyrektora think tanku Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), najnowsza liczba w Polsce jest najniższa od wejścia do UE w 2004 roku. Marcin Piątkowski, profesor ekonomii na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, dodał, że był najniższym wskaźnikiem od 1989 roku.
Różne dane wskazują, że polska gospodarka stosunkowo dobrze poradziła sobie w czasie pandemii, a teraz również mocno się ożywia. Dane z października ubiegłego roku pokazały, że kraj ten odnotował drugi największy wzrost zatrudnienia podczas pandemii spośród wszystkich krajów UE.
Opublikowane w następnym miesiącu badanie Międzynarodowej Organizacji Pracy uplasowało Polskę na pierwszym miejscu wśród krajów UE i drugim na świecie pod względem odbudowy rynku pracy po pandemii.
Jednak najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Polska wypada nieco gorzej, jeśli chodzi o bezrobocie młodzieży. Jego liczba w grudniu wyniosła 11,9%, czyli była wyższa niż w siedmiu innych państwach członkowskich. Wciąż jednak była niższa od średniej UE i strefy euro (w obu 14,9%).
Według raportu MOP Polska najszybciej odbudowuje swój rynek pracy w UE
Główne źródło obrazu: Maxime Agnelli na Unsplash
Maria Wilczek jest zastępcą redaktora Notatek z Polski. Jest stałą pisarką dla Czasy, Ekonomista oraz Al Jazeera angielskia także pojawił się w Polityka zagraniczna, Polityka Europa, Widz oraz Gazeta Wyborcza.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu