3 listopada (Reuters) – Białoruś ogłosiła w środę polski kanał informacyjny Biełsat organizacją „terrorystyczną”, twierdząc, że jej pracownikom i odwiedzającym grozi do siedmiu lat więzienia.
Rząd prezydenta Aleksandra Łukaszenki bierze na cel aktywistów, protestujących i dziennikarzy w brutalnych represjach wobec opozycji, która, jak twierdzi, była rażąco oszukańcza, przedłużając jego rządy od 1994 r., po ubiegłorocznych kontrowersyjnych wyborach.
Biełsat, warszawski kanał satelitarny, który stanowi alternatywę dla białoruskich mediów państwowych, jest na celowniku rządu, a dwóch jego dziennikarzy zostało w lutym uwięzionych za sfilmowanie protestu. Czytaj więcej
W lipcu jego treść została uznana za „ekstremistyczną”, co oznacza, że każdemu, kto ją rozpowszechnia, grozi areszt na 30 dni. Ten kanał jest zakazany na Białorusi, chociaż widzowie mogą uzyskać do niego dostęp w Internecie w wirtualnych sieciach prywatnych.
„Grupy obywateli zjednoczone przez zasoby internetowe Biełsatu zostały zidentyfikowane jako organizacje ekstremistyczne, a ich działalność na terytorium Republiki Białoruś została zakazana” – napisano w oświadczeniu MSW.
Alaksej Dzikawicki, zastępca dyrektora Biełsatu, nazwał to posunięcie „absurdalnym” i daremną próbą zablokowania przepływu wolnych i nieocenzurowanych informacji.
„To jak karanie ludzi przy półce z książkami w bibliotece” – powiedział w oświadczeniu wideo.
„Oczywiście miliony Białorusinów, którzy nas widzą lub czytają o nas w sieciach społecznościowych, nie mogą być uznane za ekstremistów.
Posunięcie to ma największą liczbę obserwujących na Białorusi po podobnym zakazie trzech polskich kanałów mediów społecznościowych w zeszłym tygodniu. Czytaj więcej
Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zatrzymanych od czasu, gdy w zeszłym roku rozpoczęły się represje, a organizacje praw człowieka twierdzą, że ponad 800 jest obecnie w więzieniach jako więźniowie polityczni.
Represje skłoniły Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Wielką Brytanię do nałożenia nowych sankcji na Mińsk, ale Łukaszenka pozostał u władzy pod presją pieniędzy i dyplomatycznego wsparcia tradycyjnego sojusznika Rosji.
„Po raz pierwszy w historii reżim określił cały kanał telewizyjny – elsBelsat_TV – jako grupę ekstremistyczną” – napisał Franாக்ois Viagorka, starszy doradca wygnanej liderki opozycji Swiatłany Sikanuskiej.
„Etykieta została rozszerzona zarówno na widzów, jak i dziennikarzy. Łącznie 940 tys. osób. Z jednej strony – to groźne narzędzie, z drugiej – to dowód sukcesu kanału.”
W następstwie represji Łukaszenka starł się również z sąsiednimi krajami UE, oskarżając swój rząd o podżeganie do kryzysu migracyjnego na ich wspólnych granicach. Łukaszenko odmawia.
Polska w środę oskarżyła Białoruś o dokonywanie zbrojnych najazdów granicznych i wezwała białoruskich urzędników do przeciwstawienia się temu, co uważają za celową eskalację kryzysu migracyjnego na granicy. Czytaj więcej
Raport dodatkowy Anny Vladorsak-Chemsuk w Warszawie; Napisane przez Matthiasa Williamsa; Montaż przez Nicka McPhee
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania