Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski Bank Centralny podnosi stopy procentowe wraz ze wzrostem cen

Bank Centralny Polski ustalił w środę drugą stopę procentową w miesiącach poprzedzających wzrost cen konsumpcyjnych.

Narodowy Bank Polski podniósł stopę do 1,25%, wskazując, że chce silniej poruszać się wobec rosnących cen po tym, jak spotkał się z krytyką, że nie jest wystarczająco szybki.

Ten ruch „instruuje nas, abyśmy podchodzili do walki z inflacją poważniej, niż myśleliśmy” – napisano w oświadczeniu Capital Economics.

Roczna inflacja w Polsce wyniosła w październiku 6,8%, jak podała w piątek agencja statystyczna Unii Europejskiej Eurostat. Jest to najwyższy w 27-członkowej Unii Europejskiej

Globalna inflacja rosła w ostatnich miesiącach wraz ze wzrostem cen energii i popytu w okresie ożywienia epidemicznego.

Ceny konsumpcyjne w Polsce są najwyższe od dwóch dekad i wydają się dalej rosnąć.

Wiceminister finansów Piotr Badkowski powiedział we wtorek, że spodziewa się, że do końca roku inflacja sięgnie 8%.

Ale Adam Klipiński, szef Narodowego Banku Polskiego, powiedział na konferencji prasowej po ogłoszeniu stóp procentowych, że przewidział, że inflacja wzrośnie do 7% w styczniu, a potem spadnie.

Glapiński określił wzrost cen w Polsce i poza nią jako część „globalnej” ceny za działania podejmowane przez rządy i banki centralne w celu uniknięcia „katastrofy gospodarczej na dużą skalę” podczas epidemii.

Dzięki ogromnym wydatkom rządowym i działaniom Narodowego Banku Polskiego stopy procentowe utrzymywane przez epidemię na rekordowo niskim poziomie „uratowały gospodarkę przed głęboką recesją” – powiedział.

Wskazał jednak również na czynniki, na które Polska nie ma wpływu, które pchają w górę ceny energii: rosyjskie ograniczenia w eksporcie gazu, taryfy na emisję gazów cieplarnianych narzucone przez Unię Europejską i ceny ropy przez OPEC.

Polski rząd, który jest konserwatywny społecznie, ale wspiera wydatki socjalne w celu zrównoważenia nierówności dochodów, twierdzi, że planuje bony energetyczne dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, aby złagodzić skutki rosnących cen energii.

READ  Abka wprowadziła pierwszy autonomiczny C-store w Polsce